Podloga

....naravno....moze fizickim licima a moze i firmama materijal je SA proizvodnja prijavljena....
 
Čućemo se mi još.... imam neke zainteresovane klijente za podizanje zasada, pa....
Šta tačno imaš od voćnih vrsta?
 
Proletos sam pitao jednog rasadnicara za podlogu Dunja MA bila je 150 eura 1000 kom.
Talle,
koliki je procenat primanja kalemova kod vas iskusnih rasadnicara?
 
Kad je vec otvorena ova tema zanima me moze li ko izneti svoja iskustva kako proizvodi podloge dzenarike belosljive postupno nisam o tome u ovom delu foruma nista nasao unapred se izvinjavam ako je o tome vec pisano ako jeste onda me uputite u kojoj je temi?
 
dzenerika se sadi iz kostica i vrlo lepo nice
sto se tice belosljive ona mislim da se dobija iz izdanaka, posto nije toliko komercijalizovana kao podloga
 
Belosljiva se takodje uglavnom razmnozava generativno sejanjem kostice ali je nicanje dosta losije a prijem kalema na podlogu zna da zajebava izdancima se uglavnom razmnozava Pozegaca koja takodje moze biti podloga:ppozdrav:
 
ja imam dosta pozegace od izdanaka ali se plasim da je sarka problem. Doduse nisam ni video ni cuo da se bilo sta kalemi na pozegacu ili kod mene ukraju kako je zovemo Madzarka.
 
E pa eto covek se uci dok je ziv:osmeh:
Najbolje pozegace su upravo one kalemljene na izdanak pozegace a takodje je kompaktibilna i sa kajsijom:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Čućemo se mi još.... imam neke zainteresovane klijente za podizanje zasada, pa....
Šta tačno imaš od voćnih vrsta?

licno moja proizvodnja su podloge jabuke i dunje iz maticnih zasada a kalemljenje a proizvodnju vocno sadnog materijala radim kako uslugu za poznatu firmu.ove godine mi je dato da proizvedem fudži na m_9 red čif na mm-106 i ajdered na m-26.sad ne bi imalo smisla da to ja prodajem to je prijavljena proizvodnja na firmu i ljudi racunaju na to
 
Dobro, nema problema.... Kad uzimam vremena gledaću da te posetim u Velikoj Drenovi!
 
Proletos sam pitao jednog rasadnicara za podlogu Dunja MA bila je 150 eura 1000 kom.
Talle,
koliki je procenat primanja kalemova kod vas iskusnih rasadnicara?

MA-dunja kod nas se retko pominje a jos redje trazi i to je prevelika cena za nju ja sam rekao cenu za ba_29 .....sto se procenta prijema tice sve to zavisi od mnogo čega.kvaliteta podloge, kvaliteta pelcera,strucnosti kalemara i vezivaca...kad se sve to uradi kvelitetno procenat je veoma visok sto se prijema tice...
 
Pozdrav svima . Hocu na prolece da posejem seme dzenarike da kalemim na nju sljivu ,dali da posejem na stalno mesto ili u prvo u maticnjak pa na stalno.pozzz
 
Na stalno mesto se seje uglavnom vin. breskva i koliko znam nista vise.Znaci pogledaj ima ovde se pisalo o stratifikaciji i posle redom rastilo ili skolica kako ko zove pa kalem pa sadnja ili sadnja kalema iz ruke:ppozdrav:
 
Dje si Tale ljudino! :)
Ajd da te priupitam, cisto 'nako
Ako je trnak, trnjina, crni trn (prinus spinosa) ili kako se vec gde zove prosta sljiva kakve su to slozene slive? :)
Joj Tale sto si ti meni zanimljiv, nije bas da nista ne znas, pogodis ti po nekad nesto, ima i u ovome sto sad pises nesto tacno ali vidi si bre Tale da si zanatlija koji veruje da nista osim tog zanata i ne postoji. Nadam se da si makar dobar zanatlija.

Nije bre trnjina nikakva pa ni prosta sljiva nego je trnjina. Posebna vrsta Tale, a sljiva je sljiva.
Ali imaju ipak nesto zajednicko a to je rod - Prunus.
I tacno je da je genetska kompatibilnost postoji ali to jos ne znaci da je to dobra krzljava podloga za sljivu. Mnogo stvari jos tu utice Tale ljudino jer da je sve tako prosto kako ti zamisljas nikakvih problema oko podloge za sljivu ne bi bilo a nauka u svetu se ubi trazeci dobru podlogu. Ili se nisu setili da pitaju tebe? :)

sto se teorije tice tu ti nema ravne sam sto koristis stare knjige...a rec prost je široki pojam...sad da ti ja pricam ko je i sta sve prosto nije ni vreme ni mesto a ti bre izadji negde u narod malo se opismeni sa taj serbski jezik videces da vise reci imaju jedno te isto znacenje a meni ne pada na pamet da ti uvek pri prepiski nabrajam sve verujem da si shvatio sta sam hteo da ti kazem...a ako vec oces onda nam reci kako ej dobiven trnak ili trnjina...ukrstanjem kojih sve ...neznam ti sta vec....:osmeh:
 
nesto su se vocari uspavali u zadnje vreme, od zadnjeg pisanja u ovoj temi su se bar kod mene neke stvari promenile po pitanju podloga bilo je malo vise informisanja .
iz vasih predhodnih poruka sve se svodi na standardnu dzeneriku, belosljivu , na pozegacu (nepozeljnu zbog sarke) tale i kica su se dotakli i trnjine , koja je posle posluzila za prepucavanje ali nije bitno. bitno da se nesto pisalo pa cemo mi ostali vec izvuci neki zakljucak. da se zahvalim prvo na savetu gde nabaviti podloge g. taletu , vec su rezervisane kod

ilone laslo u "rasadniku magriva" u cantaviru . ima ih i u "Reva 2" na pancevackom putu , a i u banatskom novom selu kod panceva

ovo nije reklama za te rasadnike vec samo da se forumasima omoguci lakse nalazenje podloga i laksi kontakt sa tim proizvodjacima
za hobi proizvodjace za vocnjake i okucnice ne treba izbegavati podlogu kao divlja kruska, divlja jabuka sejanac kajsije i slicno.
kod nas problem nastaje onog trenutka kada se potrazi krzljava podloga , dok za jabuku imate veliki asortiman podloga za sljivu i kajsiju se nece otici dalje od dzenerike i belosljive , obadve bujne podloge. ono zna se da postoje i da ih u svetu ima ali ih niko nema u ponudi , vecina od njih su zasticene i treba licenca da se plati za njihovo razmnozavanje a sa obzirom da se kod nas take stvari ne postuju nikome ne pada na pamet da pocne sa tim a i jevtinije je da sakupi kostice dzenerike. kica spomenu zasto nije to zazivelo kod nas, mozda je razlog sto se intezivnom gajenju voca kod nas pristupilo tek zadnjih 10- 15 godina tako da za time nije ni postojala potreba posebno ne kod sljive i kajsije koje su gajene na raastojanju 6x5 pa te krzljave podloge su bile vise hendikep nego nesto sto bi dovelo do napredka u uzgoju. danas gde se rastojanje 4-5 x 1,5-3 pretezno forsira morace da donese neku novinu u pogledu podloga sad dali ce to da iskoristi neki proizvodjac podloga i da ponudi nesto novo sto na trzistu nema ili ce nasi instituti da ponude nesto i time bar malo drzi korak za ostalima.
mene interesuje od ostalih forumasa dali su nesto sami eksperimentisali sa p.insititia , ja zasada imam tri razlicita tipa i vec na prolece ce biti prvo kalemljenje sljive i kajsije na toj podlozi . negde sam procitao da su i vecina breskvi i nektarina kompatibilne sa tom podlogom.( st . julien je nastao selekcijom iz p. insititia) sad to nije st. julien iliti gf-655-2 , to mi je jasno ali ni nasi rasadnicari ne koriste selekcionisanu dzeneriku vec bilo koju koja im padne pod ruku. tako da se i koristenjem p. insititie moze postici neki rezultat , ako nista drugo bicemo bogatiji za jedno iskustvo vise.
 
Поздрав, једно питање, да ли неко зна где се могу набавити подлоге за крушку, није битно да ли је дивља крушка или дуња, битно је да је у близини Новог Сада. Поздрав
 
Može li neka preporuka za literaturu o kalemljenju, a da je malo bolje objašnjeno šta je bitno u vezi podloga. Ima dosta naslova o kalemljenju, ali me zanima nešto što ima kvalitetan opis podloge i njene funkcije.
 
Nazad
Vrh