Podloga

To i mene interesuje, gde moze da se nabavi ova sorta, ali da je provereno.
 
Мутавџић има ДМ-1.
Ја сам код Игића прије три године покушавао да набавим ДМ-1 па су му их све покупили са факултета у Новом Саду. А, увезао сам пет људи и потрошио телефонског рачуна за 15 садница.
 
Ma da, plemke me interesuju...već sam pisao da imam dosta podloga vinogradarskih breskvi....
 
Pozdrav drugari! Isčitah celu temu ali nisam nasao ono što me interesuje. A to je, da li jabuka petrovača dobra kao podloga. Naime, imam dosta izdanaka pa bih koristio kao podlogu za neke stare jabuke da obnovim, kao što su kolačara i ilinjska krupna, jer su već na izdisaju.

Isto me zanima kakva je šljiva metlaš kao podloga i da li se na nju može kalemiti druge rakijske sorte šljiva pa čak i kajsija.

Veliki pozdrav!
 
Moze li pomoc, koje su podloge?
1.
482b3da548e0b3cd58d0ec558b277213.jpg

2.
5396352bfc79506972353e39054e42b8.jpg

3.
81e766f0c5aa6e3a5fb017b4d0ad4669.jpg

4.
11cb86b7083dacbf5b215a83dd6c3196.jpg

5.
508424997e0963247d55cb6c64f7ea80.jpg













Ove starije mi lice na jabuke ili glog, a mladje mislim da su kruske. Poslednja podloga izgleda neki trn bezveze.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa dobro, glog se može razlikovati o drugih, jednoststavno ima drugačiji raspored onih trnića i više je sive boje...Tako malu, tanku, sadnicu divlje jabuke i divlje kruške jako ćeš teško razlikovati....bar sam ja tako... Moraš pratiti okoliš , da li u blizini ima starijih jabuka ili krušaka i tako prepoznati ...gledati ako je ostalo lišća i tako prepoznati...Možeš po boji... kruška viče na jednu boju braonkasto-sivkastu-zelenu, a jabuka više braonkasto- crna sa peckama, opet zavisi od gustine okoliša gde rastu...Kod izdanka divlje kruške , oće biti da biljčica sama "nema" vrh, a jabuka ide uvis, što opet i ne mora biti pravilo...Ovo zadnje može biti trn, odnosno trnjina ili pak šljiva...liči...
 
Iskopao sam divljake kao jabuke (sl 4 i 5), ali sada mi lice na krusku, ,nekako su braonkasto zelene. Znam da je jabuka na sivkasta i manje trnovita.
Totalno sam sada zbunjen ovim podlogama.
 
Mirlee, slika 1. je divlja jabuka, slika 2. divlje kruske, slika 3. divlja kruska, slika 4. divlja jabuka, slika 5. trnjina ili crni trn, kako ga gde zovu.
Ja sam ove vece podloge kalemio pod koru i sve su se primile, a ove manje na engleski spoj, mada ja sad praktikujem da takve male okalemim na cip u jesen, a onda u prolece presadim.
 
Pozdrav drugari! Isčitah celu temu ali nisam nasao ono što me interesuje. A to je, da li jabuka petrovača dobra kao podloga. Naime, imam dosta izdanaka pa bih koristio kao podlogu za neke stare jabuke da obnovim, kao što su kolačara i ilinjska krupna, jer su već na izdisaju.

Isto me zanima kakva je šljiva metlaš kao podloga i da li se na nju može kalemiti druge rakijske sorte šljiva pa čak i kajsija.

Veliki pozdrav!
Probaj sto da ne, ako niko nije radio samo ne znas kakav je prijem kalema i srastanje (kmpatibilnost)
A opet pored toga sto ne nabavis redovne podloge da ti bude sigurno sacuvna sorta, to ce te izaci par podloga 500 dinara sve sa kurir sluzbom
 
Hvala @ns10, totalno sam se pogubio po granju, trnju... Nemam pojma sta je sta.
Jedino bih se ogradio za ovu 4. sliku, jer vidim samo vrh. To moze da bude i divlja kruska, jer ima izrazeno bodlje, divlja jabuka ne daje bas toliko bodlji. Uostalom pogledaj pored koje vece vocke raste pa ces videti. A razlika izmedju divlje kruske i jabuke kod vecih stabala ti je mnogo uocljivija, jabuka ima skoro pa glatku koru, redje trnje i deblje pupoljke, dok kruska ima onako ispucalu, ljuspastu koru, sitnije pupoljke i bas mnogo trnaj i na deblu i na granama.
 
Ma to sam nakopao po nekim sumama i livadama, ali sve u brzini, pa sadio u selu i spremam za kalemljenje. Imam utisak da je 4. isto kruska jer ima slicnu boju, mladja je od prethodne, ali ipak ima dosta malog trnja.
Imao sam utisak da nema divljih krusaka jer tamo gde su starija stabla, uglavnom su dzanarike, sljive i glog, a nasao sam nekoliko jabuka (starijih).
Drago mi je da su kruske jer imam ih puno za razmnozavanje, sve stare sorte: visuljka, mednjaca, jagodnjaca, lubenicarka...
Zbunila.me malo i ova kruska sto sam kupio prosle godine, takodje za kalemljenje, nekako mi jos trnovitija od ovih sto sam ja nalazio, a i boja nije toliko braon/zelena:
54900401c3d4317cc78e5c57737521d7.jpg


 
Poslednja izmena od urednika:
Probaj sto da ne, ako niko nije radio samo ne znas kakav je prijem kalema i srastanje (kmpatibilnost)
A opet pored toga sto ne nabavis redovne podloge da ti bude sigurno sacuvna sorta, to ce te izaci par podloga 500 dinara sve sa kurir sluzbom

Vredi probati. Pitam iz razloga zato što imam metlaša i petrovače na raspolaganju u svom dvorištu pa sam mislio da iskoristim. Zanimalo me je da li je iko pokušao da ih koristi kao podloge i kakvo je iskustvo sa njima. Mada je i tvoj predlog prihvatljivo rešenje! Hvala druže!
 
Ma to sam nakopao po nekim sumama i livadama, ali sve u brzini, pa sadio u selu i spremam za kalemljenje. Imam utisak da je 4. isto kruska jer ima slicnu boju, mladja je od prethodne, ali ipak ima dosta malog trnja.
Imao sam utisak da nema divljih krusaka jer tamo gde su starija stabla, uglavnom su dzanarike, sljive i glog, a nasao sam nekoliko jabuka (starijih).
Drago mi je da su kruske jer imam ih puno za razmnozavanje, sve stare sorte: visuljka, mednjaca, jagodnjaca, lubenicarka...
Zbunila.me malo i ova kruska sto sam kupio prosle godine, takodje za kalemljenje, nekako mi jos trnovitija od ovih sto sam ja nalazio, a i boja nije toliko braon/zelena:
54900401c3d4317cc78e5c57737521d7.jpg

Ne bih da te razocaram, ali mislim da ti se ovakva podloga nece primiti. Pokusavao sam i ja da vadim ovakve podloge, okalemim ih, prime se, ali rastu bas krzljavo. Najbolja varijanta je da sam posejes seme kruske, ili kupis podloge, koje su na veliko bas jeftine. Isto vazi i za divlje jabuke, ima onih koje pustaju izdanke sa sitnim zilama i takve ce se primiti i rasti samostalno, a ima i onih koja uzbiju na korenu starog stabla i na njegov racun se hrane, pa imaj to u vidu.
 
Ns10, pravo da ti kazem, sumnjivo mi je bilo da ce biti nesto od njih jer sam zasadio prosle godine, samo su listale, ali mislim da nisu porasle ni cm. Nisam do sada sadio.seme, videcu sledece godine da skupim na vreme. Inace mi nije ovo neka potreba, vise onako radi opustanja radim, ali ipak bih voleo da to uspe, vocka da raste...
 
Jedno pitanje:
Imam dosta podloga poraslih iz panja jabuke, pa bih da probam kalemljenje i oziljavanje.
Da li je ok sto sam kalemio par kom na budni i ostalo cu na spavajuci pupoljak pa u februaru da zagrnem zemljom? Nisam nikada to radio, u pitanju je neka stara divljaka, ali tera mladice ekstra. Interesuje me koliko da nagrnem zemlje (visoko na mladar). Ima npr neka sumska zemlja, lako je nakopati ili ima boljih varijanti i treba li nesto dodavati u nju, premazati dno mladara i sl. Mogu i neki hormon da ubacim samo, kada je najbolje. Probam, pa ako uspe, bice sadnice sledecu jesen. Imam ovu varijanu da probam i na tresnjama, ne znam da li moze to.
Jos jedna stvar me interesuje:
kalemio sam junsku lepoticu na dunju ba i citam da ova kruska ima slab afinitet sa dunjom pa sta mogu da ocekujem? Da li se ovaj los afinitet odrazava na prijem ili kasnije? Meni za sada kalemovi napreduju, ali kada mogu da uocim nedostatak, da li da presadim ovo na jesen ili sada sasecem odmah i prekalemim za koji mesec.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Jasam danas izvadio i posadio kod mene u "rastilu" osam komada divljih kruški...Svaka je od izrasla od žile položenice, koja ide od glavnog stabla, i ima svega nekoliko malih sitnih , svojih žilica...kako će se i da li primiti i dalje razvijati videćemo...
Isto tako sam pre desetak dana uradio sa jedanaest komada divlje jabuke...Moram još otići za par komada mušmula jer od prolećnih podloga preživele leto samo dve ...a isto ću potražiti i trešnju...
Pa ćemo na proleće videti šta ćemo i koliko kalemiti...
 
Nazad
Vrh