Podloga

Hvala Ratko, znao sam da je Dženarika (nisam dobro pitao) nego me interesovalo dali se ona koristi kao podloga za šljivu, kajsiju... ili treba neki određeni tip,pod tip...:ppozdrav:
 
Neko je ovde već spominjao da se baš ova žuta najviše koristi kao podloga a da druge treba izbegavati, e sad zašto to ne znam...
 
Ako nekome treba, imam 100tinjak dvogodišnjih džanarika, sađene kao koštice, idealne za visoko kalemljenje, samo je potrebno da na jesen dođete da povadite, kod kuće su mi, nisu u njivi, znači može i tokom zime samo da nije smrzla zemlja tih dana :)
 
Odlično iščitao sam temu o kalemljenju pa bi malo i da probam... onako za svoju dušu.
Da da ta ide kao podloga, uglavnom biraju tu sa zutim plodovima [zbog kajsija]
Preporuka u prolece kad otprilike vidis da nece biti neki teski minusi [temperatura] skines plemku i okalemis.
Bas sto se tipa podloge tice znam da npr. onaj rasadnik egzotik kalemi kajsiju preko posrednika [koriste cini mi se posrednik neku belosljivu] oba kalema odrade u isto vreme.
 
Evo postavljam fotose jabuke koja mi se čini kao da je neka podloga npr m9. Na fotografiji na web prezentaciji jednog rasadnika sam video slične sadnice i piše m9.
Posadio sam ih ima već dve godine ali slabo napreduju. Doduše i nisu nešto održavane preterano, malo malčirane i polivane i tako... malo tečnog đubriva od koprive.... ali ne rastu možda dvadesetak cm...

Obratite pažnju na interesantne kvrge na stablu na drugoj slici (il je to samo meni interesantno :osmeh:).





 
Poslednja izmena:
Ima li ko blizu kuce da ima volje da mi nabere plodova divlje jabuke sa nekog jaceg stabla - platicu
 
Ja danas išao u nabavku...podloga...divljih...divnih...
Iskopao petnaestak trešnji , osam kruški i osam belošljiva i tri oskoruše...
Odmah danas posadio četiri trešnje, tamo gde mi falilo za kalemiti i jednu oskorušu, ostalo sam morao doneti kući ..urovljeno u pesku...pa videćemo u nedelju .... još treba saditi...
Ostalo i ono slabijeg korena, formiram " rasadnik"...tu će ostati preko zime...što je dobro kalemiti, a što nije neka čeka...
 
Evo fotografije malene biljke mečje leske koju sam naklijao iz semena u papirnoj maramici. Polupao omotač a semenku stavio da klija. Nisam siguran da li će rasti tokom zime ali će joj sigurno biti toplo. Prevario sam prirodu sad očekujem da uzvrati istom merom...




Pisao sam onoj divljoj trešnji što sam se plašio da je ne oštete prilikom oranja. Plug je prošao na desetak cm od korena. Ispostavilo se da se tu nalaze dve biljke pa sam obe presadio pored kanala bliže voćnjaku. Neka rastu i nek se razvijaju. Iz tazbine sam doneo prilično lepo razvijenu sadnicu divlje trešnje sa tri prevremene grane i iznad poslednje grane 70-ak cm 'pruta'. U blizini mesta gde je izvađena, rasla je neka prastara trešnja koja se osušila. Verovatno su se iz koštica razvile tri biljke od kojih sam jednu presadio. Planiram da ostavim te prevremene grane da rastu normalno a da na prutić nakalemim 'kerminku' - pupove ću s' proleća uzeti od kolege. Biće to opet neka vrsta eksperimenta...(ako ne uspe tu su one divlje trešnje)...
 
Poslednja izmena:
Divlja trešnja pušta i izdanke, tako da je to možda i izdanak što nije dobro, to možeš proceniti prema korenu, da li je iz debele žile stare sadnice izbila nova ili ima "pravilan" koren.
 
Pisao sam već da sam vadio izdanke, divljih podloga :trešnje, jabuke, kruške i belošljive...koje sam dosta posadio u nekoliko zadnjih nedelja...Međutim ostalo mi je dosta toga, i trebam napraviti nekakav rasadnik ili sl. da bi se osnažile žile i da bi nešto kalemio od toga na proleće...
Molim , iskusnije, da mi nekim savetom pomognu u ovome, u smislu dubine sadnje , razmaka, pripreme zemlje i slične stvari...
Zahvalan!!!
 
Oko 15 cm razmaka u red, nemoj djubriti ispod jer se onda sakupljaju gliste a sa njima i krtice, dubina ista odkle su vadjene.
Kpk sistem jako olaksava zalivanje.
 
Izvuci red ravno pod spagu i sad je idealno vrijeme za sadnju i presadivanje podloga.
Najbolje razvuci kap na kap i saditi podloge na mulch foliju.
 
Kako resavas sadnju i mulch foliju?
Zemlja mora biti rastresita da bi mogao "zabiti" podlogu kroz mulch, a opet treba sabiti zemlju oko te podloge zbog prijema.
 
Kako resavas sadnju i mulch foliju?
Zemlja mora biti rastresita da bi mogao "zabiti" podlogu kroz mulch, a opet treba sabiti zemlju oko te podloge zbog prijema.

Ako uzgaja podloge iz sjemena nije problem saditi na mulch foliju jer se to obavlja dok su podloge male i nemaju velik korjen.
Kod mene je problem sto u redovima sa podlogama veliki dio sadnica je izvaden a manji dio nekalemljenih podloga koje su slabije ostaju da ojacaju.
Tako da planiram samo dosadivati i ubacivati u te redove podloge kako bi popunio prazna mjesta.
Nakon toga krajem zime cu razvuci mulch foliju u meduredove sa obje strane redova sa podlogama i pokusati folijom ici maximalno koliko budem mogao blize podlogama (imam navodnjavanje kap na kap u redovima).
Nije idealno rjesenje ali mislim da ce puno pomoci i drasticno smanjiti kopanje.
Naime ne upotrebljavam herbicide ni nikakve otrove pa onda trava cini najveci posao u svemu tome pogotovo kad je kisnija godina...
 
A da uzmete dve trake folije pa jednu s jedne drugu s druge strane već posađenog reda, malo se rukama navuku da se preklapaju pa se odozgo nabaca zemlja da ne mrdaju?
 
Nazad
Vrh