Podloga

krcinac

Član
Učlanjen(a)
6 Dec 2007
Poruka
336
Lokacija
pancevo
o podlogama za kalemljenje voca mnogi diskutuju ali malo se zna kako doci do njih ko su proizvodjaci podloga i slicno. to me do skoro nije ni zanimalo ali pre mesec dana kada sam pokusao da nadjem podlogu shvatio sam da nije bas tako jednostavno doci do nje. zanimaju me vasa iskustva sa podlogom i gde ste nabavili posto mi bas nije do toga da sam proizvodim a interesuju me Vinogradarska breskva, dzanerika i magriva mada nije na odmet i druge podloge od viska znanja glava ne boli
 
imas toga kolko ti duše ćeif kod krge, ilone po petrovaradinu a naj ti je bliza velika drenova...samo sad prosla sezona...jbg...
 
E posto sam ustanovio da nas "sluzbeni"mislim forumski rasadnicar @talle ziv ajde da ozivimo i ovu temu
Talle pisao si da se vec radi na kalemljenju kajsije sa posrednikom trnjinom kazi mi dali je to neko radio sa sljivom jer sam zainteresovan ali nisam bas nesto siguran koliko je crni trn kompaktibilan sa korenom npr dzenarike a ni sa plemkom plasim se da moze doci do toga da je razlika u debljini godinama postane takva da ugrozi biljkuu smislu da se plemeniti deo mnogo vise i brze siri u odnosu na onaj deo od trnjine.
Hvala
 
E posto sam ustanovio da nas "sluzbeni"mislim forumski rasadnicar @talle ziv ajde da ozivimo i ovu temu
Talle pisao si da se vec radi na kalemljenju kajsije sa posrednikom trnjinom kazi mi dali je to neko radio sa sljivom jer sam zainteresovan ali nisam bas nesto siguran koliko je crni trn kompaktibilan sa korenom npr dzenarike a ni sa plemkom plasim se da moze doci do toga da je razlika u debljini godinama postane takva da ugrozi biljkuu smislu da se plemeniti deo mnogo vise i brze siri u odnosu na onaj deo od trnjine.
Hvala

jaoooo sta si sad ovo napisao...ahahahahhahaha....

kalemljenje šljive na trnak nije nista novo.tvoje pretpostavke su dosle iz nepoznavanja da ne kazem iz neznanja ako šljivu nakalemimo na trnak cemu onda pretpostavka da ista ta šljiva moze da ima prirasti i razvoj kao da je na dženeriku kalemljena.razvice se taman toliko koliko joj trnak dozvoli .inace tu se dobija sadnica sljive niskoga rasta.... zato se i kalemi na trnak da bi bila niska i jos po nesto.....jos nesto sto te ironijaman nije naucio trnak je prosta šliva(divlja ili ti prvobitna)tako da nemas potrebe da brines za kompatibilnost.
 
molim da mi se javi na pp neko ko zna gde mogu nabaviti u srbiji tresnje na podlozi gisela
 
Dje si Tale ljudino! :)
Ajd da te priupitam, cisto 'nako
Ako je trnak, trnjina, crni trn (prinus spinosa) ili kako se vec gde zove prosta sljiva kakve su to slozene slive? :)
Joj Tale sto si ti meni zanimljiv, nije bas da nista ne znas, pogodis ti po nekad nesto, ima i u ovome sto sad pises nesto tacno ali vidi si bre Tale da si zanatlija koji veruje da nista osim tog zanata i ne postoji. Nadam se da si makar dobar zanatlija.

Nije bre trnjina nikakva pa ni prosta sljiva nego je trnjina. Posebna vrsta Tale, a sljiva je sljiva.
Ali imaju ipak nesto zajednicko a to je rod - Prunus.
I tacno je da je genetska kompatibilnost postoji ali to jos ne znaci da je to dobra krzljava podloga za sljivu. Mnogo stvari jos tu utice Tale ljudino jer da je sve tako prosto kako ti zamisljas nikakvih problema oko podloge za sljivu ne bi bilo a nauka u svetu se ubi trazeci dobru podlogu. Ili se nisu setili da pitaju tebe? :)
 
Ja licno nemam iskustva sa krzljavim podlogama i znam da ih je kod nas vrlo malo i cak mislim da ni njihov uvoz nije dozvoljen ali to nisam siguran.
Znam da se kao podloge za sljivu koriste iste one koje se koriste i za kajsiju neke i za breskvu i to uglavnom italijanske, francuske engleske
Najpoznatija od njih je Piksi i ona je i najkrzlajvija ali znam da joj je problem sto trazi izrazito plodna zemljista i navodnjavanje
Neke od njih su sejanci odredjenih sorata breskve. Imaju nazive GF pa neke brojeve, znam da postoji GF 677 a ostale brojeve (delove naziva ) da ne lupam , ne secam se tacno.
 
Poslednja izmena od urednika:
Izvinjavam se @mutavdzicu zaboravio sam da je i on rasadnicar i da je tu o ovm neuklapanju i nejednakom rastu sam procitao negde nacicu gde pa cu da okacim ali sam nasao i gomilu tekstova na nemackom gde se kao podloga koristi Prunus salicina i Prunus spinosa kao posrednik sta je ovo prunus salicinaa zaista neznam ali vidim da Prunus myrabolana se nigde ne spominje u ovim kombinacijama
Jedna stvar je jasna sto kaze Gvozden ako to moze i ako je dobro i ako se radi uspesno odavno kako da nije zazivelo.......
 
Najbolje bi bilo da pitas tvog prijatelja

Uh uh, jesam li ja ovo cacnuo u osinjak rasadnicarski ili samo nesto nisam dobro razumeo?
A to sto se ne secam naziva podloga je valjda sramota?
Eto, tacno je, ne secam se a da guglam bas i ne bih.

Kompleksno je pitranjekompatibilnosti podloge i sorte pa cinjenica da se jedna sorta moze okalemiti na neku podlogu ne znaci da one imaju potpun afinitet. Naravno da je sasvim moguce ovo sto je kica naslutio da bujna sorta na krzljacvoj podlozi moze da ima taj problem krupne krosnje i slabe podloge pa da biljka bud enestabilna ili da se lomi. Moze spojno mesto da bud enedovoljno sraslo pa da to bude problem, ceste su pojave guka na spojno mmestu koje su nekad samo vizuelni nedostatak ali cesce je to i fizioloski problem.

Mnogo faktora utice na kvalitet podloge tako d aje ovaj Taletov pristup ("moze, samo se dobije krzljava biljka" ) poprilicno lakomislen.
Evo nekih slika delimicne kompatibilnosti, ne znam kakvog ce kvaliteta biti jer nemam skener pa slikam telefonom iz knjige.]


ogroman je rizik od sirenja sarke tako dase to ne preporucuje
picture121j.jpg

picture122f.jpg

picture123a.jpg


Prva slika je nepotpun afinitet jedne sorte jabuke na M 26, druga slikapotpun afinitet breskve i treca primer kako se kod lose kompatibilnosti sadnica lako lomina spojno mmestu sto moze da bude opasnost kod podizanja vocnjaka takvim sadnicama (vetar lako lomi takva stabla)

Edit:

Nesto sam zabrlajo kod postavljanja slika pa d aispravim;
Treba da stoji:

Kao vegetativna podloga za sljivu se moze koristiti i izdanak pozegace ali posto je veliki rizik od sirenja sarke takvim nacinom to se izbegava.
 
Poslednja izmena:
Ironman, a koje su to dobre kržljave podloge za šljivu?
@Vocar
Ti si bar ozbiljan covek lako mozes da shvatis za ozbiljnog coveka trenutno postoji Dzenarika koja je opsteprihvacena sa svim prednostima i manama i postoji uvoz podloga najjeftinije iz Madjarske i Ceske
Sve ovo sto mi pricamo o alternativnim podlogama kod nas je zajebancija crni trn kao posrednik za kajsiju posebno a i sljivu je poznat decenijama i nije zazivelo znaci da nesto ne funkcionise ja sam ovu temu i oziveo jer sam zeleo da cujem da neko kaze
-jeste moze okalemljeno pre toliko godina toliko i toliko stabala sada radjaju vec toliko i toliko godina itd a toga ocigledno nema a svi pouzdano znaju da moze a kako znaju kada nisu probali nije mi jasno.
Meni tvoji vocnjaci npr izgledaju skroz O.K. i nevidim da se sad ti nesto tu boris sa bujnoscu i na jedvite jade izlazis na kraj cak vise rekao bih da sa solidnim znanjem o rezidbi i pomotehnici tebi to ide prilicno lako
Ako gresim ispravi me pozdrav:ppozdrav:
 
Kolega ironman, iz koje su knjige slike, ako nije biznis tajna?
Kalemljenje vocaka, Jovan Medigovic, Nolit.
Kakva bre tajna? Ko cuva tajne ne pise po forumima :)
Valjda?

Mutavdzicu, izvini jbg, mnogi su me ovde cerecili pa sam oprezan :)
Znas kako se kaze, koga je mleko ujedalo i u gustera duva :)
 
Poslednja izmena:
@Vocar
Ti si bar ozbiljan covek lako mozes da shvatis za ozbiljnog coveka trenutno postoji Dzenarika koja je opsteprihvacena sa svim prednostima i manama i postoji uvoz podloga najjeftinije iz Madjarske i Ceske
Sve ovo sto mi pricamo o alternativnim podlogama kod nas je zajebancija crni trn kao posrednik za kajsiju posebno a i sljivu je poznat decenijama i nije zazivelo znaci da nesto ne funkcionise ja sam ovu temu i oziveo jer sam zeleo da cujem da neko kaze
-jeste moze okalemljeno pre toliko godina toliko i toliko stabala sada radjaju vec toliko i toliko godina itd a toga ocigledno nema a svi pouzdano znaju da moze a kako znaju kada nisu probali nije mi jasno.
Meni tvoji vocnjaci npr izgledaju skroz O.K. i nevidim da se sad ti nesto tu boris sa bujnoscu i na jedvite jade izlazis na kraj cak vise rekao bih da sa solidnim znanjem o rezidbi i pomotehnici tebi to ide prilicno lako
Ako gresim ispravi me pozdrav:ppozdrav:


pa naravno da nije zazivelo ko sto nece da zazivi ni subasto voce....problem je sto te "kržljave" idu mnogo više komada po hektaru a cena im je veca nego kod klasicnih sadnica...ima ovde nekih sto se bave filozofijom u vocarstvu sto ne mora da bude tacno u praksi...daklem" mislit i cvece brat nije isto
"

A koliko koštaju podloge, Ba i M26 npr?
ba_29 za iz ruke 20 ec pikir od 15 _3 ec zavisno od debljinem-26 za iz ruke pikir 6 -3 eczavisno od debljine
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh