Podloga

A sta ces raditi sa tim semenkama? Gde ces ih staviti,kad kako?
 
Sto se tice dzanarike, uzimajuci u obzir i da ti procenat klijanja nije vazan, uzmi lepo samo posadi u zemlju i cao. Ja sam tako uradio niklo je sacuvaj boze. Prosao sam motokultivatorom, pa onaj kanal sto ostaje za njim, u njega sam stavio semenke i samo nogom posutirao zemlju u kanal.

Samo da znas mozda budes kalemio sledece prolece a mozda tek ono tamo pa ne znam koliko ti se isplati kad mozes da kupis podloge za sitne novce.
 
U pravu je oktopod evo fotke gde je prikazana džanarika iznikla za godinu dana, posađena negde u novembru prošle godine.... izgubile su lišće letos pa opet prolistale... moguće je da bi bile veće da sam im više posvećivao pažnju...
Teško da će moći kalemljenje iz ruke pa čak i na pup... verovatno što kaže oktopod ono tamo proleće... ove će ići u zemlju u novembru...

s2d3rr.png


a semenke ću probati ruskom metodom naklijavanja... pisao sam već negde i postavljao linkove....
 
Semenje se mora stratifikovati tokom zime, a to važi za skoro svako seme...Samo sadnja ili sejanje je rizično zbog miševa i drugih zemljišnih štetočina tokom zime...
Zato ljudi preporučuju sratifikaciju, naklijavanje pa sejanje s' proleća kada je em toplija zemlja i prijem osiguran , em manja koncetracija štetočina.
Kolega Wuxsd@ , vidim pominješ da imaš seme kiferovog sijanca? Kako ja mogu dobiti par sadnica te kruške da je razmnožim kod mene?
Bio bih jako zahvalan!!!
 
[QUOTE, vidim pominješ da imaš seme kiferovog sijanca? Kako ja mogu dobiti par sadnica te kruške da je razmnožim kod mene][/QUOTE]




To ti jeCitronka i imaš je u svakom rasadniku.
 
Sta sa semenkama jabuke? Gde da nadjem kako da ih posadim i kada? Ili kad i kako da pocnem naklijavanje? Nabavio sam i nekoliko semenki divlje kruske.. stotinak, a navadicu i neke podloge divljaki, da imam za letos da se zanimam kalemljenjem.. da ucim :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Semenje se mora stratifikovati tokom zime, a to važi za skoro svako seme...Samo sadnja ili sejanje je rizično zbog miševa i drugih zemljišnih štetočina tokom zime...
Zato ljudi preporučuju sratifikaciju, naklijavanje pa sejanje s' proleća kada je em toplija zemlja i prijem osiguran , em manja koncetracija štetočina.
Kolega Wuxsd@ , vidim pominješ da imaš seme kiferovog sijanca? Kako ja mogu dobiti par sadnica te kruške da je razmnožim kod mene?
Bio bih jako zahvalan!!!

U pravu je kolega... to je citronka ili kiferov sejanac ali se sejanac samo zove. Razmnožava se kao i svaka druga kruška kalemljenjem. Čini mi se da sam negde napisao da ću kupiti sadnicu na jesen. Ovo sa semenkama je eksperiment.....
 
Jel ima neko sa foruma da je sejao semenke jabuke i kruske, i da su mu je odredjen broj nikao, pa da mi objasni kako je to radio, ceo proces od semena do podloga, posto ne mogu da nadjem, i da mi kaze datum, kad sta, otprilike..
 
Pa ovde ti je lepo objašnjeno. Ja sam sejao stratifikovao prošle sezone, tačnije pokušao da to uradim, jer nisam imao "prave" informacije. Tako da od mene možeš saznati kako ne treba raditi. Greška moja je bila što sam stratifikaciju odradio u maloj posudi ( plastična kantica za eurokrem) tako da kad sam u proleće to izvadio....čudo sam našao...Naime sve je semenje proklijalo i izašlo skoro na vrh kantice , a inače je bilo u nekoliko nivoa, kako i opisuju...I sve je bilo isprepletano, tako da sam vrlo malo iskoristio od tog silnog semenja.Bilo je nemoguće to raspletati jer su to tanane niti , gore saopnom semenke a dole sa žilicama...Elem imam svega pet-šest sadnica od svega toga.Doduše nisam merio ni brojao koliko je bilo semenja , ali sam računao na bar trista...
U proleće povedi računa da na vreme to izvadiš i seješ, jer sam ja i tu malo zakasnio...Ako te još nešto zanima...
 
Pa dzanarike cu saditi direkno, s obzirom da ne jurim procenat koliko ce se primiti. posadim 1500-2000, nek nigne 15-20%, dobro je. E sad isto tako mi nije bitan procenat klijavosti ni za jabuke. Samo ne znam, da li je moguce i kod njih odraditi prirodnu stratifikaciju, da se ne zezam sa friziderom, nego isto kao i dzenariku u redove, kanalcice 4-5 cm i odozgo zemlju,pesak ili sta vec, da li bi od toga nesto niklo na prolece? Znaci konkretno za dzaniriku me zanima kada da ih posejem ovako kako sam planirao? A za jabuke, da li uopste mogu tako da se poseju i ako mogu kada da to uradim? Eto konkretno to me interesuje.. inace, narucio sam 50 podloga, po 10 dzanarika,jabuka,kruska,tresnja divlje.. I kajsija isto kao divlja, ako to uopste postoji, da se igram kalemljenja i sledece godine odmah..
 
Ja imam dosta vinogradarskih breskvi ...i ne znam šta ću sa njima...
To su od semenja koje sam posadio u proleće...sad su to skoro drveta od oko dva metra sa granama ohoho i debljine pri dnu oko dva cm.
Da iskalemim neku kajsiju od naših domaćih sorti ...a nemam plemki bresaka , nigde u blizini, ali opet imaću viška, ja mislim da ih ima preko trideset komada...
Dal da "udarim " jedan red pored vinograda, ali sve su to izmešane semenke , ko zna šta će roditi...
 
Gandrade, možeš kajsiju, imaš lepih primera - Gorski je pisao da mu je krupan plod na kajsiji koja je kalemljena na breskvi. Ja sam posadio desetak komada kajsija na breskvi pa ću videti kad će roditi.... A spremio sam nekoliko stotina semenki pa ću posaditi najesen.... ko da je jesen daleko...
 
Ma znam, već sam prošle i prertprošle godine kalemio kajsiju na breskvi... i to uspešno, sad za prvu čekam plod naredne godine...
I uradiću par komada svakako ali skoro da i nemam više mesta za saditi...A imam u planu i druge voćne vrste kao intersantne...ne mogu samo kajsiju...
Ma da i ja sam ih opet sakupljao....samo stratifikacija se mora lepo odraditi...
Moraću se dati u "bizmis" tjt. pokušati "utopiti" ili poklanjati levo-desno...
 
I sam imam isti problem.... sad se opet premeravam i pronalazim gde bih posadio stare sorte... ako pretekne a preteći će... poklanjaću... razmenjivaću....
 
Moze li sta biti od ovih podloga:

c407d76e5cc9262f29e89b3fde05a0b3.jpg

83ba58777387c44113d48d41b8b5e44b.jpg

30d05cab8773bdf04e869ab55f87c4ff.jpg









Izvadio sam iz sume, tresnju, jabuku i par glogova. Danas zasadio pa bih probao ako se prime, odmah na prolece da kalemim jer ne znam kalemljenje na leto sto je verovatno bolja varijanta.
Tresnje imaju lep koren, ali jabuke mi se cine lose.
 
Poslednja izmena od urednika:
Šta im fali?
Ništa!
Odmah s'proleća kalemi i ne brigaj...ako se kojim slučajem ne primi kalem, imaš letnju korekciju...
A ako se ne primi ni podloga...jesenas "Jovo-nanovo"...
 
Ja imam dosta vinogradarskih breskvi ...i ne znam šta ću sa njima...
To su od semenja koje sam posadio u proleće...sad su to skoro drveta od oko dva metra sa granama ohoho i debljine pri dnu oko dva cm.
Da iskalemim neku kajsiju od naših domaćih sorti ...a nemam plemki bresaka , nigde u blizini, ali opet imaću viška, ja mislim da ih ima preko trideset komada...
Dal da "udarim " jedan red pored vinograda, ali sve su to izmešane semenke , ko zna šta će roditi...

Кајсија ДМ-1 даје велике плодове на виноградарској брескви.
 
Moram po jos jednu turu jabuka u sumu, a dzanarike i sljive imam na placu od pre. Jedino mi manjka krusaka, mada imam desetak komada sto sam kupio i zasadio na prolece.
 
Nazad
Vrh