Pocetnik moli za savet

Joj nemam sad sliku. Ma to me nesto prijatelj pitao. Ali imam neki mali vocnjak, ako se to tako moze nazvati koji je bio tu kada sam kupila kucu. Ne znam ni sta ima u njemu (ha, ha) pa mozda neko da mi kaze sta da radimsa njim. Komsije mi kazu da super radja mada kad ih pitam sta ima od vocaka oni kazu da nemaju pojma (ima jabuke i sljive a da li ima jos nesto:haha:).
 
Ma nema od toga nista, vidim ja, nikad od tebe vocar.
Tako mali Perica zamislja vocrenje.

Ej, zezam se !

Mali Perica uglavnom misli da zna, a ti znas da ne znas i to je sasvim dovoljo za pocetak.
Nije vocarenje talenat, bozij dar, pa da samo izabrani mogu njime da se bave. Mogu svi koji su spremni da uce i rade.

I polako, nece svet propasti a ni tvoja zamisao ako ovog leta ne uradis nista spektakularno. Osmisli prvo, nauci osnovno, a iz tog vocnjaka koji vec imas ako nesto bude bice, a ako ne i ne mora. Bice dogodine.
Razmisli ko bi se neposredno najvise bavio tim vocem. Ako si to ti otpisi rakiju jer je to nije ni fizicki lak posao. Treba vaditi kominu sa dna kace i prevrtati kazan. Seci drva i loziti. A i rakije ima i previse posebno te koja sad ne sme da se prodaje jer zabranjuje novi zakon o rakiji. Moze da se kupi u bescenje.
Moj ti je savet da ne pocinjes racunicu od toga koliko stablo donese roda, pa puta broj stabala, pa puta cena jer se tako dobiju velike cifre posto ces sigurno ispustiti neki input u kalkulaciji.

Podji od cinjenice da je vocarstvo isplativ posao ali da postoje i isplativiji.

Ja, kad zamisljam zenu vocara, ja je vidim pored jagoda ili malina, a ako ti zelis voce u formi drveta onda ti ideja sa kajsijom nije losa. Lako ju je prodati ali tu te ceka problem susenja stabala (apopleksija) Razmisli i o tesnji, nju je jos lakse prodati.

A taj vocnjak koji sad imas, ako ima nekog korova, rastinja, krsa, raskrci nekako, ako ima suvih grana, polomljenih, na stablima poskidaj i ako si u prilici da ih stitis (prskas) stiti ih. I ne boj se pesticida samo se pridrzavaj uputstava napisanih na deklaracijama.
I iskoristi taj vocnjak da ucis. Obilazi ga cesto,posmatraj, pitaj. A ako bude nekog roda videces sta ces sa njim kad sazri. Prodati, pokloniti prijateljima, ispeci rakiju sta god, ali iskoristi vegetaciju da ucis.

A literatura: sta ti padne pod ruku, i nikako ne preskaci one dosadne delove o morfologiji i fiziologiji voca.
 
Poslednja izmena:
dsci0175.jpg
Nisam ni videla ovaj odgovor a ceo dan sam na forumu!!!! Sto se rakije tice veruj mi da je ja ne bi pravila vec moj muz. Ja i rakija se bas i ne volimo. Nego evo slika mog sadasnjeg vocnjaka i par pitanja i objasnjenja. Prvo vocnjak je ne znam kojiko star ali znam da poslednjih 5 ili vise godina niko nije nista pipnuo u njemu! Sad ovako izgleda i ja ne znam odakle da pocnem!
dsci0170.jpg
Ovo su dve jabuke (valjda) koje su izdvojene iz vocnjaka.
dsci0170.jpg
[/IMG]
dsci0170.jpg


Al sam napravila zbrku sa slikama!!! Ona prva je taj vocnjak. Ne znam da li sa bas najbolje vidi. E sad bi postavila neke slike jer ne znam sta je pa mozda neko zna. I da li drvo sljive treba da bude ovako zeleno ili ga je nesto napalo. I sta da radim sa ovim malim drvecem, ne znam ni koje je. Ne moze tu da ostane a ne znam da li mogu sad da ga presadim. Mislim da je to divlje niklo. Ima ga maltene svuda po placu razlicite velicine....
dsci0179.jpg
dsci0180.jpg
dsci0181.jpg
dsci0182.jpg


Izvinite nisam znala da okrenem slike
 
Poslednja izmena od urednika:
Ovde ima ili mnogo posla ili nista :)
Na prvoj slici ti je visnja a na drugoj orah.

Sljiva (meni neka cudna sorta ovako izgleda ali ipak je slika samo slika) je preprepreguste krosnje i zovi nekog sa motornom testerom da izvadi koju veliku granu iz sredine, moze to i sad da uradi.
Ono rastinje, ako ti ne znaci nesto zbog estetike seci. Moze i da se presadi. Iskopas koren sa sto vecim busenom zemlje na njemu, na mestu na kom zelis da ga zasadis pre toga iskopas sto vecu rupu, premestis ga, zatrpas, i zalivas. Ali ne znam cemu bi ti sluzilo?
Sto se rezidbe tice tu bi u obzir doslo tzv omladivanje krosnje, tj radikalni rezovi, odsecanje velikih grana kako bi se krosnja dovela u neki povoljniji oblik. Ali za to si malo zaksanila.
One dve izdvojene jabuke ne izgledju iznureno i trebalo bi krenuti sa zastitom ali neznam da li si u prilici to da uradis jer su krosnje bas visoke, ne znam cime raspolazes i mozes ili necim da dobacis do vrha?
Ako mozes sada bi trebala da ih poprskas nekim fungicidima (sredstva protiv fitopatogenih gljiva, ditan, mankogal)a da tome dodas i neki insekticid da ih zastitis od lisnih vasi koje se sad pojavljuju a i jabukinog cvetojeda ces time spreciti.
Ako odlucis da stitis te jabuke znaj da ti jedno prskanje skoro nista ne znaci i da to moras ponavlajti u zavisnosti od vremena ali na svakih 15 ak 20 dana makar u prvom delu vegetacije.

I kosi travu sto pre, vidi se da je tu bila ogromna trava, to kad pocne da raste ne zna da stane :)
A za radzu, pa ako pece muz sto da ne, sta te briga :)
 
Sad nisam najbolje shvatila da li da sada obrezujem vocke ilida ostavim za sledecu godinu? Sad sam mislila da isecem sve suve grane, ima ih solidno. Nemam ja sad nista cime se prska, to bi trebala da kupim. A travu kosim za vikend. Ali ja nisam mislila da presadjujem rastinje nego ona tri drveta, mnogo su blizu jedan drugom, ali ne znam da li ima svrhe, mislim da je to jabuka, bar mi se tako cini. A rastinje cu da sasecem i pocupam!
Dakle biram ono mnogo posla!

E zaboravi da pitam! Imam u dvoristu jedan veliki orah (ne ovaj na slici). Kaze komsija da ne valja jer kao super rodi, puno oraha, ali kad se otvori iznutra je suv i crn (sta god to znacilo). E sad mene zanima ima li mu leka ili da ga secemo? Ovako spolja kad gledam, drvo izgleda ok (e meni izgeda ok, katastrofa) a sad je lepo pocelo da zeleni i puno je onih (kako kod da se zovu) od kojih ce postati orah.... (pitam se kako li ja zvucim ozbiljnim ljudima, vocarima...)
 
Poslednja izmena od urednika:
Suve grane iseci sad, ako ima neka slomljena i nju ukloni, na sljivi takodje mozes sad da razredis krosnju uklanjanjem dve tri vece grane iz sredine a i to mozes da ostavis za jesen, zimu, prolece kad budes radila generalnu rezidbu.
Ostaje ti da odrzavas povrsinu bez korova i da se pripremas za jesen da to generalno sredis.
Ne bi bilo lose da nekog ko zna nesto o vocu, ako poznajes takvog, dovedes na lice mesta jer se tako mnogo bolje vidi u kakvom je to stanju, da li se isplati to revitalizovati ili cupati pa saditi novo voce.
Ono sto se sa slika vidi lici na to da je moguce to vratiti u funkciju.
A ona tri drveta meni ama uopste ne lice na jabuke.
Za taj orah je komsija verovatno u pravu. Losa genetika. Sacekaj ovaj rod pa ces se uveriti.
 
Hvala puno. A vocara ne znam nijednog. Jedine savete mogu da dobijem od komsija (a i sa njima se tek upoznajem). Na svu srecu pa mi je komsiluk divan i hoce da pomogne!
A ono sto sam ja mislila da su jabuke.... sad je zavrsilo karijeru!
 
Molim za hitnu pomoc. Kupila sam dve sadnice kajsije i dve sadnice tresnje. Sta sad:haha: :) Koliko treba da stoje u vode pre nego sto ih posadim? Na kom rastojanju treba da se sade? I ovaj vetar sto duva pa nosi sve pred sobom (barem kod nas), da li uopste da ih posadim sad ili da sacekam da malo stane vetar (mada mi covek kaze da je sad zadnji voz da ih zasadim?
 
sadi odmah a u vodi ne treba uopste da stoje vec ih utrapis u vlaznom pesku ili u zemlju bitno je da ti korenov sistem ne bude izlozen suncu i vetru.
 
joj...nije mi radio internet... malo je bio na vetru... valjda ce preziveti!! Idem odmah da sadim... Hvala puno!!!!!!!!
 
Zasadila sam moje prve vockice!
Zalivaja do besvesti.... A tek klinci sto su zalivali... Njihovoj sreci nije bilo kraja kad sam im dozvolila da svojim kanticama zalivaju drvece...
Nadam se da necemo preterati u zalivanju!!!!!!!
 
Njihova ljubav prema prirodi me ubija.... Non stop su mokri jer pune kantice da zalivaju, od njihove pomoci u basti pola baste mi je izgazno.....ali nema veze! Nema mi nista lepose od tslike njih kako petljaju nesto po basti... Nikad mi luk nece biti lepsi od ovog koji su moji klinci posadili!!!!!
 
Pozdrav iskusnim vocarima. Ja sam u ovom poslu totalni amater doduse imam nekih 50-ak stabala ima tu svasta ponesto a najvise sljive za rakiju naravno.E sad imam u planu podizanje jednog hektara voca , ali sam u dilemi koju vrstu da zasadim, ovde u nasem selu uglavnom rade jabuke i sljive,ali mene vise privlace kajsije i tresnje.Sta vi mislite sta je najbolje za pocetak.
 
Pukla ramena grana na trešnji

Pre neki dan mi se majka penjala na trešnju da bere (nisam je ja tero :osmeh: ) i otišla je predaleko od stabla i uz stablo je krenula da se odcepi ta grana. Ona sada nosi sama sebe, nije skroz slaba a prilično je dugačka i razgranata, pa me zanima ima li smisla da je poduprem a osnovnu namažem nečim tipa kalemarski vosak? Zacepila se recimo trećinu debljine, možda čak i pola ali drži solidno...

Hteo bih da je spasem jer je to staro drago nam drvo a ta grana nosi i dosta roda :svinja:
 
Da li trešnja treba da se oprska nečim posle branja ploda, dešava mi se da list počne da se suši i uvija na unutra?
 
Требало би их опрскати са Манкогалом или било којим другим препаратом на бази манкозеба, и додати инсектицид типа Фобос или Диметогал да побијеш гамад ако се закотила, и то је све што треба да урадиш до опадања листа. После тога иде зимско прскање, па на пролеће хајде Јово наново :)
 
Nazad
Vrh