Pocetnik moli za savet

oktopod

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
4 Nov 2010
Poruka
6.507
Lokacija
Beograd
Zdravo svima, nisam lenj ali forum ruku na srce nema baš puno tema i ljudi se dosta već razumeju pa se bacaju meni nikad čuti termini tipa crveno ulje za prskanje breskvi i slično...

Da li neko može da me uputi na neku literaturu ili mi ukratko nabroji moje godišnje obaveze na voćnjaku gde imam oko 50 stabala burlat trešnje i 40ak stabala kajsija.

Nešto tipa:

- 10-11 mesec prskaj time
- tad i tad okreči
- tad i tad to i to

Uopšteno, ne očekujem da neko radi diplomski za moje potrebe :cao:
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

Pa ništa strašno, sve treba da radiš po redu i kako treba, i neće biti problema. Trenutno nemaš posla u svom zasadu, tek tamo pred kraj zime imaš obavezu da lepo orežeš stabla, i da izvršiš prvo, preventivno tretiranje u fazi bubrenja pupoljaka bakarnim preparatima protiv prozrokovača monilije, rešetkavosti lista. U tom periodu treba i prvu prihranu da izvršiš nekim azotnim đubrivom ( zavisi od pH zemljišta koje ćeš đubrivo koristiti). Potom pred cvetanje izvršiti drugo prskanje nekim od fungicida Ronilan, Sumilex, Anvil, Konker u kombinaciji sa nekim od preventivnih preparata Delan, Ciram Captan. To je namenjeno za zaštitu od monilije, rešetkavosti lista, krastavosti plodova i lisne pegavosti trešnje. Tom prilikom se koriste i neki insekticidi poput Lebaycid, Zorocid, Pyrinex, Tiocid protiv mrazovca i još nekih sličnih štetočina. Ovo su najvažniji tretmani, preventivni i ako se dobro urade mnogo je manji napad parazita i narednim generacijama. U zavisnosti od vremenskih uslova, brojnosti i učestalosti napada parazita vrši se još po koji tretman. Al o tome kasnije malo. Za sad uradi ovo, sasvim je dovoljno. Tj. sačekaj mart, pa lepo oreži to voće! ::namigivanje::
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

Hvala na savetu, da vam kažem svima iskreno, moj ujak se bavi voćarstvom već godinama, jabuke, kajsije, breskve, trešnje, ima nekoliko hektara. Drugi moj rođak je kalemar. Obojica su iz Ritopeka.

Posle ove informacije pitate se šta oćeš ti dečko uopšte :D

Pa želim da sa više strana čujem mišljenje iako ovi rođaci prate Zaharija i literaturu :) Jedan moj kolega koji par godina gaji borovnice osporava bukvalno sve što mi kaže rođak (pravi se pametan, ali zna dosta), te što si time prskao trebao si ovim, što to đubrivo ima drugo bolje...

Orezivanje mi radi taj rođak kalemar, uradili smo ga sad pre mesec dva, oprskao sam zimski zeleno pre dve tri nedelje.

Prihranu sam bacio po dve šake ispod drveta kajsija, trešnje nisam, treća im je godina. Preparat ću da vidim kako se zove, ali je baš taj neki sa azotom.

Na žalost, nisam radio analizu zemljišta, mislio sam da može ali ne rade to u Vinči, samo analiza na radioaktivnost za 10 ljada kinti, tako da sam svestan da moram to da obavim pre proleća (ne mislim na radiaktivnost).

Možda ne bi bilo loše da ova tema bude jedno mesto gde ćemo svi kad za to dođe vreme da prodiskutujemo i uradimo to što u tom periodu treba, cenim da ima još ljudi koji su slabi sa znanjem kao ja :cao:
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

Eto, već si grešku napravio, orezao si to voće, a to se radi pred kraj zime, pre nego krene vegetacija. Nadaj se samo da će zima da bude blaža! Pozdravi tvog prijatelja kalemara i reci mu da se nastavi baviti svojim poslom, da se oko tehnologije proizvodnje plodova mora malo usavršiti! ::namigivanje::
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

fruit boy hoce samo da ti kaze da je bilo pametnije da sacekas prolece pa vidis sta je ostalo u slucaju jakih mrazeva i da onda to odstranis sto nevalja ovako posto si ti vec nesto skinuo onda zimski mrazevi nesto skinu i onda ne ostane bas dosta. mada to nemoora da znaci nista ima ljudi koji vole da rizikuju kao naprimer ti koji rezu kajsiju u prolece ili jesen prava rezidba se trebala obaviti negde u avgustu posle berbe da se stablo oporavi pre nego odbaci rod a u prolece se vrsi onda samo korektura onog sto je propusteno u avgustu. kajsija vrlo dobro podnosi rezidbu na zeleno cak bolje od jesenje ili prolecne rezidbe . ja sam proslog leta negde krajem juna rezao sljivu probe radi nekih desetak stabala nisam primetio da im je nesto smetalo ako nista drugo nije koren morao da hrani nepotrebne grane koje ce i onako biti skinute neznam dali bih to opet praktikovao jedino zbog nepreglednosti (lisce)
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

Što se toga tiče, kod kajsije postoje 3 rezidbe. Jedna zimska i 2 prolećne. Zimska se obavlja u martu, pred početak kretanja vegetacije. Uklanjaju se grane iz osnove, one koje zagušuju krunu, ukrštaju se sa granama povoljnog rasporeda,polomljene i bolesne. Ne bi trebalo da bude više od 15% odbačene drvne mase. Naredna rezidba se radi u toku vegetacije, novoizbili mladari se prekraćuju za 1/3 ili 1/2 svoje dužine, čime se potencira obrastanje rodnim elementima i pupoljcima, tj. ide se na bočno grananje, ne dužinsko. Treća rezidba se radi posle berbe, krajem jula, početkom avgusta. Kod te rezidbe se uklanjaju polomljene, bolesne grane i one koje idu u međuredni prostor i sprečavaju normalan rad sa mehanizacijom.
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

E upravo se ovoga bojim, ne kažem da je neko pametniji a drugi manje pametan, ali 100 ljudi, 50 priča...
Odakle vi to sve znate, jel ima neka knjiga, može i na engleskom da znate da valja?
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

Ja sam student Poljoprivrednog fakulteta, i sve sam tamo naučio uz kojekakvu literaturu i naravno puno porevereno dobre prakse!
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

Koju literaturu možeš da mi preporučiš i kako do nje doći, možda je ima u elektronskom obliku na sajtu tvog fakulteta i slično, znači nešto za početnika ali ujedno i sveobuhvatno, zanimaju me znači trešnje i kajsije :cao:
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

Gajenje voća i vinove loze na malim površinama- Keserović, Cerović, Gološin i još gomila njih
Gajenje kajsije-Keserović i Đurić


Za trešnju nemam neku posebnu literaturu, al probaću da je nađem.
Imaš je na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu. Pitaću je l može to nekako pouzećem da se naruči, pa ću ti javiti!
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

MENE ZANIMAJU TE KNJIGE;SVE O GAJENJU KRUSAKA ;JABUKA SLJIVA I TRESANJA ALI SAM U LOSOJ MOGUCNOSTI DA IH NADJEM NE MISLIM NA FINANSIJSKU mogucnost vec na daljinsku sto se tice neke dobre knjizare ili blizine fakulteta ,imas li skipy adresi ili fejs da malo vise popricamo .poz
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

miroslav.zurkovic


http://www.facebook.com/?ref=logo#!/miroslav.zurkovic
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

Postovanje kolegama.
Kao vikendas imam nesto Tresanja na slabo bujnim podlogasma i zeleo bih prosirenje, pa me interesuje ako neko zna da li je divlja tresnja dobar oprasivac i kojih sorti?
Unapred zahvalan Sava
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

FruitBoy je napisao(la):
Eto, već si grešku napravio, orezao si to voće, a to se radi pred kraj zime, pre nego krene vegetacija. Nadaj se samo da će zima da bude blaža! Pozdravi tvog prijatelja kalemara i reci mu da se nastavi baviti svojim poslom, da se oko tehnologije proizvodnje plodova mora malo usavršiti! ::namigivanje::

U avgustu je orezano, izvinjavam se...ali ni to nije početaj zime a svi kažu treba tad?
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

Napisao sam ti kakva se rezidba koristi u avgustu. Znači, potrebno je samo toga da se pridržavaš i to ti je to. Nauka je nauka, na kraju krajeva, ona ne priznaje kojekakva nagađanja od strane laika. U ovoj delatnosti greške moraju da budu anulirane ili svedene na minimun!
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

ma kul, ja sam bio pogrešno izračunao datum :haha: pa kad si mi rekao da sam okasnio mi je rođak kalemar ispao budala a u stvari sam to ja :ppozdrav:
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

Pozdrav svima
imam jedno pitanje imam neku zelju i gajio bi tresnju zemlja se nalazi u sremu na potezu izmedju
karlovcica i petrovcica izmedju njive imam dva kanala za odvodnjavanje i za sad koliko znam samo jedne
godine od nekih deset je donji deo njive je poplavio tj nekih 10-15% ukupne povrsine dali takvo zemljiste
pogodno i sta mislite o tome.
unapred hvala
 
Odg: Sve o trešnjama i kajsijama

Moje je misljenje da to zemljiste nije za tresnju.Ona trazi suva i odcedna mesta a ne vlazna,ugusice koren malo veca voda.
 
Nazad
Vrh