Beli luk

to je opsirno pitanje da li se seje iz semena ili iz arpadzika dali se seje direktno ili rasadjivanjem daj konkretno pitanje ako mislis da dobijes konkretan odgovor :cao:
 
Vosi evo šta kaže "struka i nauka"
o proizvodnji beloga luka ( :haha: )

2s8flad.jpg

28ix0yw.jpg
 
to je opsirno pitanje da li se seje iz semena ili iz arpadzika dali se seje direktno ili rasadjivanjem daj konkretno pitanje ako mislis da dobijes konkretan odgovor :cao:


Hvala na spremnosti da mi date odgovor. Kao prvo izvanjavam se što se nisam ranije oglasio na vaše podpitanje. Posadio sam 100 kg češnjeva belog luka, poprilično krupnih u zemlju koja je rastresito pripremljena i na koju je bačen veštak pošto nemam prirodni đubar. Razmake među češnjevima i sve ostalo oko sađenja sam uradio kako knjiga kaže.
Zanima me koji prinos mogu očekivati, od čega će najviše zavisiti i ako može par saveta kako da taj prinos eventualno povećam. Ako neko zna neko otkupno mesto za beli luk veoma bi mi koristila ta informacija. Unapred zahvalan. :ppozdrav:
 
Ja sam nekada radio beli luk ali zimac,znaci sejo sam ga u novembru i odmah pokrivao folijom stigne sad nekako oko 10 marta i ja ga prodam u vezice medjutim sad ga nesejem jer je u jesen cenjevi skupi a vezica luka je 15-20 dinara(naveliko) vec 3-4 godine.Prema tome ako ga sejes onda samo za glavice vise ce ti se isplatiti
 
I ja sam posadio jesenas i planiram da ga izvadim početkom septembra, a posle toga čišćenje od zemlje i prodaja na veliko. Plaćali su po 1 euro za 1 kg. Ostavim sebi bolje češnjeve,a ostalo prodam,mada sam novi u tome, prepričavam iskustva ostalih. Kažu da, ukoliko je dobra godina (kiše u maju i julu) može da se dobije i desetostruki prinos... Ne znam, videću... Ima li neko iskustva u ovakvom vidu proizvodnje belog luka?
 
To je opsirno pitanje da li se seje iz semena ili iz arpadzika dali se seje direktno ili rasadjivanjem daj konkretno pitanje ako mislis da dobijes konkretan odgovor :cao:


Hvala na spremnosti da mi date odgovor. Kao prvo izvanjavam se što se nisam ranije oglasio na vaše podpitanje. Posadio sam 100 kg češnjeva belog luka, poprilično krupnih u zemlju koja je rastresito pripremljena i na koju je bačen veštak pošto nemam prirodni đubar. Razmake među češnjevima i sve ostalo oko sađenja sam uradio kako knjiga kaže.
Zanima me koji prinos mogu očekivati, od čega će najviše zavisiti i ako može par saveta kako da taj prinos eventualno povećam. Ako neko zna neko otkupno mesto za beli luk veoma bi mi koristila ta informacija. Unapred zahvalan. :ppozdrav:



[/quote]e ovako,ako si posadio 100 kg belog luka ,treba da imas prinos oko 550-600 kg.Reci dali si malcovao sa nekim fungicidom pre nego sto si zasadio,(1 savet ja kada radim beli luk,pre sadnje potopim ga u BENFUGIN i sacekam da odstoji 10-20 minuta i tek posle sadim,znaci 10 lit vode 150-200 grama BENFUGINA)
 
Jesam, potopio sam ga i odstajao je koliko je potrebno. Hvala svakako na savetu i proceni gosp. Vosi. Možete li mi reći kada i sa či treba da odradim prehranu, bilo preko lista ili zemljišta, svejedno mi je samo da odradim kako treba a majka priroda neka šalje kišu, tu ne mogu pomoći.
 
Sto se tice luka on nije zahtevna biljka po pitanju djubrenja prihrana preko lista mu pogoduje moze se radi svake nedalje i treba paziti na karencu jer i ta djubriva imaju karencu.Netreba preterivati sa azotom jer to kvari kasnije kvalitet cenjeva,mozu se koristi razna djubriva tipa haifa,kemira,scokt,(ja nisam koristio slavol ali kazu po pricama da i on deluje na luk ekstra)jos jedna napomena obavezno dodati okvasivac 0,2%(moze neka tecnost za sudove)jer je onda uzalud prihranjivanje.
 
Pa da bi ostao na biljci inače samo sklizne a luk je baš hidrofoban nemožeš ga lako nakvasiti.
Kvasitelji ili okvašivači razbijaju površinski napon vode tako da ona može da prodre i prione za suvu površinu. To ustvari rade svi sapuni i deterdženti, omogućavaju vodi da se zavuče izmedju nekog materijala i priljavštine. Možeš da dodaš i bebi sapun mnogo je pitomiji od deterdženta.
 
@dzionik
"Bolje pitati nego skitati"! Predpostavio da tako nešto u pitanju (mada me zbunilo okvasivac bez š i č), ali sam bio veoma deleko od ovako, preciznog i teorijski "potkovanog" odgovora.

::svaka cast:: i :ppozdrav:
 
pozdrav svima. Mene zanima dali se moze saditi beli luk kupljin u marketu....
:nono:
 
moze ali pitanje sta ce biti od njega,desavalo se da kineski beli luk ima samo lisce a nema glavicu moj ti je savet da nadjes nekog ko je sejao pa da uzmes od njega ili narucis u institutu za ratarstvo i povrtarstvo jer jedini oni imaju semenski beli luk u srbiji
 
Moj proletnji beli luk je propao :zli:
Ubi ga ova kisa.Sta smo stavili u zemlju, to smo i izvadili.Mala glavica.
Sva sreca nije velika povrsina
 
Koliko kilograma treba semena po aru belog luka a koliko crnog? Koliko dugo moze da stoji beli luk kad se recimo izvadi u septembru.Posto me zanimaju proizvodi koji nemoraju da se prodaju odmah,poput pasulja i luka...
 
zoran sef je napisao(la):
Koliko kilograma treba semena po aru belog luka a koliko crnog? Koliko dugo moze da stoji beli luk kad se recimo izvadi u septembru.Posto me zanimaju proizvodi koji nemoraju da se prodaju odmah,poput pasulja i luka...

Beli luk se ne vadi u septembru, već krajem juna jesenji i u julu proletnji.
 
Nazad
Vrh