Beli luk

rraallee

Član
Učlanjen(a)
25 Feb 2008
Poruka
83
Lokacija
zr
Cuo sam da je beli luk veoma profitabilna biljka za setvu tj sadnju.Nemam nikakvog iskustva sa tim pa Vas molim za blize informacije,iskustva,savete...Hvala!
 
Recu ti samo da je jako tesko parirati cenom kineskom belom luku koji kod nas stize, i znam da je dosta njih batalilo proizvodnju belog luka.. Cak ni instituti ne rade na novim sortama.. E sad, najbolje je cuti nekog ko se bavi(o) proizvodnjom doticnog..
 
Tesko je parirati ceni Kineskog luka, ali to je cist hibrid i sav je uzgojen na hemikalijama tako da u moju kucu nece, jer je nezdrav.. Ja vise volim proizvesti domaci beli luk pa nema veze sto je on sitan, ko zna sta je beli luk sigurno ce prije kupiti domaci beli luk proizveden na nasim prostorima nego Kineski..
 
rraallee je napisao(la):
Cuo sam da je veoma profitabilna biljka za setvu tj sadnju.Nemam nikakvog iskustva sa tim pa Vas molim za blize informacije,iskustva,savete...Hvala!


Prvo da li imaš isplaniran otkup i da li si se raspitao o ceni ?
Post je spojen: [time]1251213916[/time]
_________________________________________________
aco je napisao(la):
Tesko je parirati ceni Kineskog luka, ali to je cist hibrid i sav je uzgojen na hemikalijama tako da u moju kucu nece, jer je nezdrav.. Ja vise volim proizvesti domaci beli luk pa nema veze sto je on sitan, ko zna sta je beli luk sigurno ce prije kupiti domaci beli luk proizveden na nasim prostorima nego Kineski..

Da li znaš razliku u ceni i da li si ga prodavao nekom do sada?
 
Kineskog luka, ali to je cist hibrid i sav je uzgojen na hemikalijama tako da u moju kucu nece
::svaka cast:: ni u moju !! Ni beli ni crni luk , jednom sam probao crni luk iz prodavnice pa toje ko gumu neku da žvaćem nema ni "miris" ni ukus , nema suza kad ga sečeš , da su mi bile vezane oči i da mije neko dao da probam nebi znao šta jedem , tako da ::lose:: . A štose tiče proizvodnje , proizvodi se samo za kućnu upotrebu tako da o cenama i prodaji nemam baš neke informacije .
 
Ova godina dobra za proizvodjace.....bar za one pamenije koji nisu odmah jurili prodati :ppozdrav:
Na zalost vecina jeste jos u septembru i to po ceni od 80-90centi a sada se prodaje na veliko po 1,5e
Najpoznatiji proizvodjaci u Srbiji brale selo Vrbica na severu banata i okolina.
 
Bilo nekad sada je Mihajlovo kod Zrenjanina jace u proizvodnji belog luka.
 
Pozdravljam nastavak diskusija, jer ova tema otvarena prošle godine, ali nije izazvala interes. Veoma zainteresovan za iskustva drugih, jer sam planirao neku proizvodnju u sledecoj godini. Što se tiče plasmana tvrdi mi prijatelj koji godina drži tezgu na Kalenić pijaci u Bgd. da može da "proda tone" ' na malo u zimskoj sezoni!?.
Interesuju me iskustva u pripremi zemlje (djubrenje), nabaka semena, sadnji, obrada (zalivanje?), i tsl.
Daj da čujemo malo ove Zrenjanince, jer ja takodje obavešten da drže primat u proizvodnji i plasmanu, bez obzira na "kineze" i ostale. :cao: i :ppozdrav:
 
Ja sam ti radio beli luk pre 2 godine po 2 hektara pa sam odustao.
Beli luk je jedna od malobrojnih kultura koja ima dobru cenu tokom cele godine. Ja sam ga prodavao odmah posle vađenja kada ima najveću kilažu i prodavao sam ga tako đuture zajedno sa perjem i brkovima bez čišćenja i tako se isplati ,pošto vremenom kada se očisti beli luk gubi na težini. I to ti je isto + tvoj uložen rad ako planiraš da ga čistiš 2 hektara 3-4 Cčoveka ===> 20 dana rada ::prica::
a pošto već imaš gde da ga poseješ onda OK

Veoma je bitno da se posadi na čistoj njivi bez korova, što se tiče đubrenja ja sam koristio kravlji stajnjak u kombinaciji sa veštačkim đubrivom. Rrezultat je ekstra roba.

Za seme ćeš morati da se obratiš Nnajbolje nekome ko ga seje na veliko Dda ti izabere samo najveće glavice ..... bez kupovine po apotekama, to je mačka u džaku

Moj zet se još uvek bavi Pproizvodnjom belog lukana veliko.
 
@da vinci
Najlepše hvala na podrobnom objašnjenju. Pošto sam već zakasnio sa pripremom planiranog zemljišta (oko 30 ari) za proletnu setvu (tretman protiv korova, djubrenje, oranje), moraću ću verovatno sledeću godinu da preskočim, da bih se prirpema obavila kako valja. U svakom slučaju bićemo u kontaktu za seme preko tvog rodjaka.
:D i :ppozdrav:
 
Moja porodica se bavi proizvodnjom belog luka već 30 godina. Sejali smo po 3 lanca, sada sve manje. Kineski beli luk je ubio naše tržište. Nekada smo snabdevali Centroprom, Imes, i druge klanice ali više toga nema. Sada ga proizvodimo samo za Beogradsku pijacu. Ni tamo se nemože prodati nešto mnogo luka jer nije tražena roba.
Ova godina je posle 10-tak godina bila najbolja za proizvođače jer se malo uvezlo luka u prahu i kineskog, pa se zato trazio domaći.
Iduće godine će ga opet uvesti, pa će oboriti cenu. Sve u svemu, nisam više siguran da se isplati sejati.
 
@Baca, pravi covek na pravom mestu sa velikim iskustvom. Jos jednom dobrodosao. Video si moj post od pre par dana gde sam bio odustao. Medjutim, u medjuvremenu sam uzorao oko 5 ari ledine (nekada tu bio vinograd, a vec godina se ne obradjuje) i tu planiram, probe radi, da posejem beli luk na prolece. Ako bude islo kako treba parcela moze da se prosiri na 30 ari.
Razmenicemo telefone za seme.
Ne bi bilo lose da das neka upustva oko pripreme zemlje, djubrenja, sadnje i ostalog, ne samo zbog mene vec i ostalih, predpostavljam da jos neko ima interesa.
Pozdrav i :ppozdrav:
 
Maestro je napisao(la):
@Baca, pravi covek na pravom mestu sa velikim iskustvom. Jos jednom dobrodosao. Video si moj post od pre par dana gde sam bio odustao. Medjutim, u medjuvremenu sam uzorao oko 5 ari ledine (nekada tu bio vinograd, a vec godina se ne obradjuje) i tu planiram, probe radi, da posejem beli luk na prolece. Ako bude islo kako treba parcela moze da se prosiri na 30 ari.
Razmenicemo telefone za seme.
Ne bi bilo lose da das neka upustva oko pripreme zemlje, djubrenja, sadnje i ostalog, ne samo zbog mene vec i ostalih, predpostavljam da jos neko ima interesa.
Pozdrav i :ppozdrav:

Nisam sejao nikada proletni beli luk, već jesenji, a njegov rok za setvu je prošao pre nekih mesec dana. Proletni luk ne sejem jer je sitan, malo rodi i ne traži se. Najbolje ti je da sačekaš jesen iduće godine pa ga onda posadiš.
Priprema je jednostavna: Đubri se stajnjakom površina gde se planira sadnja, uzore se, setvospremira i seje ili sadi od 01.10. do 01.11., par dana gore-dole. Na proleće je potrebno okopati ga ili prskati od trave i paziti da se ne pojavi lukova muva. Ukoliko se pojavi prska se sa nekim od preparata za nju. Vadi se od 15-20 juna.
To je ukratko to.
ako ima još nešto nejasno, slobodno pitajte.
Poz...
 
Par reči o Belom Luku...

~ Gajenje belog i crnog luka i njine familije (pdf, 1.9 MB, bookmarks)

Bratstvo kineskog i srpskog belog luka
beli_luk_kineski_srpski.jpg


Mera bratstva Kineza i Serba (kada je reč o belom luku)
1. Beli luk, mere
- jesenjak: 46x33 mm, 35 g
- kineski: 60x37 mm, 65 g​
2. Beli luk, mere
- kineski luk (dve glavice): 135 g
- jesenjak (5 glavica): 115 g​
 
Druga klima, druga sorta, druge agrotehničke mere...
Ajde da zanemarimo "klimu" i kod nas je klima "sve bolja i bolja" :cool: a koliko znam uspeva sasvim solidno i kod nas .
Taj hibrid belog luka sigurno postoji i kod nas 100%
Nego je verovatno u pitanju to što kažeš "druge agrotehničke mere " tuje tajna čime ga prskaju i prihranjuju toje bitno .
 
Nekoliko reči o razlikama u trgovačkom pristupu belom luku između Kineza i Srba.

- Kineski beli luk je čist, egalizovan/ujednačen, spakovan po 4 glavice u sintetičku čarapicu (masa pakovanja je oko 250 g), deklarisan je pristojnom etiketom, do prodaje skladišten je u klimatizovanom prostoru (vrlo retko klija u ostavi, uz razuman rok čuvanja u domaćinstvu), često se može kupiti i na komad (jednake veličine i mase kao onaj što je upakovan, a oko 10% je jeftiniji).
- Srpski beli luk nije do kraja očišćen, često je uprljan ostacima podloge/tla, nije ujednačen, rinfuzno je izložen u plitkim gajbicama.

Pre nekoliko godina cena kineskog belog luka je bila 80 din/kg, a srpskog 160 din/kg.
Do skoro, cena je bila 160 din/kg za kineski i 250 din/kg za srpski beli luk.
Danas se, na lozničkoj pijaci, kineski beli luk prodaje za 250 din/kg (10% jeftiniji ukoliko se kupuje pojedinačna glavica), a srpski za 300 din/kg.

Ne znam zašto je smanjena kolaž-slika koju sam postavio u prethodnom prilogu!?
Kliknite na link i pogledajte sliku (kolaž):
~ Kineski i srpski beli luk

male napomene:
- Koliko je beli luk omiljena i kultna povrtarska kultura rečito govori skorašnja nebulozna rasprava u EU Parlamentu. Naime, sugerisano je italijanskim parlamentarcima da smanje upotrebu belog luka kada dolaze na sastanke.
Da bi zlo bilo veće, italijanski Predsednik se složio sa ovim mišljenjem i umalo da nije razložio italijansku Vladu.
- U balkanskoj narodnoj i kulinarskoj kulturi beli luk zauzima istaknuto mesto. Em je ukusan, em štiti od zlih sila i boleština!!!

:ppozdrav:
 
S obzirom da je moja malenkost pokrenula temu sa mrtve tačke (dugo bila bez postova), pa se, u odgovoru, pridružili da vinci i baca, evo nekoliko priloga, koje sam "iskopao" sa NET-a, kanadski proizvodjač - koliko sorti belog luka u ponudi, uključujuči i jugoslovensku. Sledi još priloga:

263hi6t.jpg


:D , :ppozdrav:
 
Osnovna razlika u Kineskom i nasem belom luku je ta sto kineski uopste ne deluje na vampire.

Vampir jede kineski beli luk kao jabuku ,samo mljacka. :osmeh: ,zato se od njega ne moze isplesti venac i okaciti ispred kuce. :nono:

E sad kad bi se neko setio da nas beli luk prodaje u lepo ispletenim vencima priblizne kalibraze ili da pravi zacin na drugi nacin mozda bi se Kinezi zapitali gde grese u proizvodnji svog.
A mozda bi se neko pametan opsetio da uvede prelevmane za uvoz hrane iz Kine kad vec ne mozemo da se zastitimo od EU.
Ali nas ministar poljoprivrede je fin decko ,ekolog ,on ne jede beli luk ,za njega to nije fensi hrana.
 
Nazad
Vrh