Beli luk

Da li su za muvu učinkovite žute ili feromonske klopke druge boje ?

Da li se kod nekog ko je posadio luk na novoj površini javila muva ?
 
Pa jel moguće da ja to juče nisam primetio. Kod nas je duvao priličan vetar, ali....!?

Jel ponavljate luk na istoj njivi ?
Vosi, koliko sam shvatio, ti seješ u bašti pored kuće već godinama ?



U pravu si mile,ja oko kuće imam oko 60-65 ari bašte,što mijih što tudjih ima kad se potrefi da luk bude na istom mestu svake 2-3 godine,ali uzastopno nikad nisam radio na istom mestu
 
Vosi, Nedeljko,

kako vaša borba sa muvom ?

Na različitim mestima sam čitao da luk ne treba ponavljati na istoj zemlji 3,4 ili čak 5 godina. To verovatno zavisi i od klime i od zemlje, a i od zaraženosti prethodne sadnje.
Svojevremeno sam čitao i o nekim sredstvima koje se unose u zemlju pri njenoj pripremi za sadnju baš protiv muve.
Moj sadašnji plan je da na 3,3 hektara sejem po 0,8 ha i menjam položaj tako da svake 4 godine dođem na već korišćeno zemljište. Sada sam se zamislio koliko je pametno saditi i jedno do drugog, a i ove godine sam preterao do ~ ha.
Nadam se da ćete nam pisati o uspešnom kraju vaše borbe.
 
kod mene jedan dan ih je bilo na milione a sledeci nijedne, verovatno je insekticid delovao. Na mestima su mi i krtice unistile luk ali steta mora da postoji.....ja to mirno primam... nadam se da steta nece biti veca od 20% posadjenih cenova, neka dodje i do 30% i prezivecu... nisam sadio na istoj njivi kao prosle godine ali je u blizini.
 
Ne bih da plašim i voleo bih da se javi neko sa iskustvom ali sam čitao da lukova muva ne pravi štete dok je u stadijumu "muva" nego štetu pravi larva koju je muva položila u listove belog luka.
lichinka-chesnochnoy-mukhe-Suillia-lurida-na-pobegakh-chesnoka.jpg.pagespeed.ce.hRYZgxLHQQ.jpg

Posle polaganja jaja muva se povlači u zemlju i ona tako predstavlja opasnost za sledeće generacije biljaka koje se poseju na tom zemljištu.
E sad, da li insekticidi koji se primenjuju u doba letenja muve rešavaju i leteći oblik i položena jaja to ne znam, a voleo bih da saznam.
Pozivam Tombicu ili nekog drugog iskusnog odgajivača da nam objasni borbu protiv muve.

skruchennyye-listya-chesnoka-porazhennyye-chesnochnoy-mukhoy-Suillia-lurida-2.jpg.pagespeed.ce.jxxYjgoRh2.jpg


ZS_BL5.jpg
 
Poslednja izmena:
Voleo bih i ja da cujem misljenje nekog iskusnije...
Koliko znam postoje dve vrste muva ciji crvi prave stetu. Moja borba protiv njih u jesenjem luku se sastoji u potapanju sadnog materijala u sistemicni insekticid, zatim u prvom prskanju oko desetok marta jer oko 15 marta se desava najezda muva. prskanje nastavljam svakih 15-20 dana do vadjenja luka, prskam razlicitim insekticidima prateci karencu. Protiv muve je bitno prskati sto jacim kontaktnim insekticidom, a protiv crva sistemik. Neki insekticidi ubijaju i jaja ali je bitno da ona budu direktno poprskana sto je malo teze...
Koristim kilogram secera na 10l vode kao okvasivac, usput taj secer je dobar i kao prihrana preko lista, to kad nema pcela, kad ih ima koristim tecnost za sudove. Bez okvasivaca nema svrhe prskati.
I pored svega toga ponekad nadjem crva u luku....ali retko...
Desavalo mi se ranije da preskocim jedno prskanje i odmah mi se pojavi crv i to u velikom broju.
Kod mene je najzastupljenija muva "miner"
inace zivotni vek muve je mesec dana, mislim tog stadijuma razvoja.
Jaja polaze dobrim delom i na zemlju pored luka tako da joj pogoduje kisna godina.
Ta muva sto je na slici nije "miner" vec ona druga vrsta, nje kod mene nema previse.
To je sve sto znam...
Sto se tice klopki..one se koriste u vocarstvu da bi se utvrdila najezda muva ili osa ili nekih drugih stetocina da bi prskali insekticidom za vreme te najezde a ne napamet, mislim da tako rade veci proizvodjaci i luka... klopku niko ne koristi kao prvenstvenu zastitu protiv insekata...bar koliko ja znam...
 
Slažem se da je klopka samo za ocenu stanja.
Za eventualno suzbijanje muve bi ih trebalo neprihvatljivo mnogo, po uputstvu 20-tak na 100 kvadrata.
 
Ma dajte ljudi poprskaje ga na vreme i ako ga treba ponovite,tako je prošle godine bilo sa kupusom i ko nije više puta prskao od preporučene taj nije imao kupusa.
Nema šta da se pametuje.:ppozdrav:
 
Redovno pratim temu ali mislim da pravite naucnu fantastiku od proizvodnje belog luka,jes da je preporucljivo paziti na neke stvari tipa odabir semena,da po mogucnosti ne seje u monokulturi,ako ima mogucnosti da se zaliva,al uglavnom to je to.Po meni 80% igra ulogu odabir semena,i tu je najvaznije da bude zdrav,nezarazen,moze da budu sitnije glavice bitno je da je zdrav,toliko o tome.I tu igra ulogu godina kao i kod svake kulture,svaka godina je prica za sebe,bez obzira ako se radi ista agrotehnika rezultat ne mora da znaci da ce biti isti.A sto se tice borbe protiv muve ja pocinjem prskati kad cveta tresnja jednim od jeftinijih hemija Dimetogal,po potrebi nakon izvesnog vremena ponovim prskanje.Ako za nekih 20 dana ne bude neke ozbiljne kise ja cu poceti zalivanje,zasad ima vlage koliko mu treba.
 
Svakako da su godine različite ali se po potrebi reaguje ovako ili onako. Pošto je ova godina sušna trebaće verovatno zalivanje. Ko to može ili je promišljao o tome na vreme sprečiće posledice. Cilj je postići bez obzira na uslove. Šta bi se inače pisalo ovde na forumu. Muva korenastog povrća ima nekoliko, a mislim da retko ko od nas može da ih razlikuje. A možda nema ni potrebe.
Za mene bi bilo interesantno da Vosi ili Nedeljko postave fotografije tog "minera".
 
Ja ih razlikujem jedino po velicini. Bar mislim da ih razlikujem... inace minera ima na destine podvrsta jer su se sve specijalizirale za odredjenu vrstu povrca ali nebitno, bitna je pravovremena zastita....
 
Ja nekoliko godina radim sa belim lukom, od bašte pa trenutno imam 1ha. Juče sam preventivno prskao prvi put za ovu godinu, ne znam ni kako izgleda muva ni larva niti bilo šta jer nisam imao nikad problema. Imam sejalicu, rašćenjivač i za koji dan mi stiže špartač. Možda je sve bolje ručno ali kad pogledam cenu i vreme bolje mi je da sačuvam leđa što više. Ovo je moj luk trenutno i neka moja iskustva.

https://www.dodaj.rs/image/APSnd
https://www.dodaj.rs/image/APTr2
https://www.dodaj.rs/image/APojE
 
Zokilion..po kojoj ceni ste prodavali luk prosle godine u vasem kraju? znam da su neki otkupljivaci placali na pocetku oko 120 a posle spustili i na 80 dinara, mislim preprodavci...
 
U početku sam prodao skoro sve po 160 din i jednu količinu semenskog po 2 evra. Na kilogram komšije, poznanici i na sitno 300 din.

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Sabacki nakupci su na kvantasu prodavali luk po 120-160dinara a placali ga od 80-120. U nekim piljarnicama i prodavnicama je luk prodavan po 140,150dinara. Mada je prosle godine dosta bilo luka losijeg kvaliteta. Strasno me plasi cena.....
 
Iskreno za jesenji bih bio zadovoljan sa cenom od 150dinara, mada isplati mi se sve do 100dinara, ispod toga je bas lose. Prolecni opet ima dosta vise rada i teze je vadjenje, za njega sve ispod 150 je malo. Probacu da prodam unapred kao semenski materijal , klasiran, i jedan i drugi, pa sta mi Bog da... Naravno pricam o ceni kada prodajem prekupcima, na kucnom pragu.... za vecu kolicinu...
 
I nakupci su problem, prave neke selekcije sitno krupno, pa 1 kg luka je 1 kg, neko voli sitnije neko krupnije. Dodje mi u junu kaže sitno kad ga očistim i spakujem kaže krupno jako, sam sebe pokopava.

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh