Beli luk

Po mom iskustvu bi trebalo da ima bar pola. Ja sam merio veze da vidim bas težinu kad sam prodavao u zeleno i kad se prosuši i očisti ima polovina težine bar.

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
50 dinara po kg na zeleno.... cena jeste mala ali s´obzirom da su prosle godine neki nakupci placali sto dinara ociscen i spakovan luk u dzacice...ovo ispade i dobro...

- - - - - - - - - -

neverujem da cu na kvantasu u Sapcu od nakupaca dobiti vise od 100-120dinara...
 
milelale..istina je da neki prodaju luk i po 2 evra, neki cak i vise... sve zavisi kako se ko snadje, da li uspe da ga proturi nekome kao sadni materijal, ili nekom lancu marketa ili lancu piljarnica ili razvoze luk pijacarima... najbolje prodju oni koji imaju trziste i koji ga prodaju krajnjem potrosacu. Ja nisam toliko sposoban i moracu da ga prodam nakupcima, tako da sam prisiljen da ga prodajem po najnizoj ceni....
 
Nedeljko,
ni ja nisam trgovac ali da ti ispričam. Od 1989 do 2000 god. sam sejao luk, od par stotina kvadrata do 3/4 jutra. Prve godine sam zakasnio sa vađenjem i sav se rascvetao od kiše. Bio je vrlo krupan ali strašno neugledan. Te godine nisam prodao ništa što zbog neiskustva što zbog razočaranja. Druge i treće godine sam po par stotina kilograma nosio u zadrugu u Bačko Petrovo selo za mizerne pare jer za bolje i dalje nisam znao. Onda sam se javio u "PEKABETU", "C MARKET" i "JABUKU" tj tadašnje beogradske maloprodajne lance i oni su mi mnogo bolje plaćali. Nosio sam po par stotina kilograma u nekoliko navrata u toku godine. Malo sam čekao na pare ali je vredelo osim 1993 kada mi je pola pojela inflacija.
Muka je proizvesti i velika šteta ne umeti ili ne moći prodati. I to treba naučiti. Nekada su slovenci odvozili luk sa njive.
No, davno beše i ja se tek ove godine vraćam belom luku. Ja sam jesenas seme "BOSUT"-a platio 220, a mogao sam kupiti lep domaći za 120. Treba znati i kupiti.
Srećno i pametno nam bilo.
 
Nedeljko, ja bih ti samo savetovao u tom slučaju da te ne vuku duže od 10. Juna za prodaju ako si odlučio tako da prodaš. I da ne bude nemoj sitan da vadiš nemoj ovo nemoj ovo. To je moje mišljenje samo.

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Hvala ti zokilion na savetu...neverujem da cu prodati tako jer nemogu sve za jedan dan da povadim, necu da placam radnike. Korektan je taj sto hoce da otkupi, lako je se dogovoriti snjim oko svega samo malo teze oko cene. On ga dalje preprodaje megamarketima, verovatno sa marzom od sto posto. plasim se samo da cu ga prodavati posle po sto dinara a jos moram i da ga cistim....
 
Znam da je teško za jedan dan, i ja sam prodavao svaka 2,3 dana ali ranije se krene jer list je svaki dan sve zreliji u tom periodu. Videćemo kako ćemo ove godine. :)

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Meni su predlagali taj ali nisam još ništa od toga prskao, samo zaštitu prvu. Čuo sam da je dobar. Nije bilo kiše pa sam samo špartao.

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Naiđoh danas na oglas o prodaji belog luka predstojećeg roda u kome se , između ostalog kaže:

" .........Takođe, vršimo rezervaciju proizvodnje semenskog luka za sadnju na jesen ove godine. Ograničene količine, avansna cena za rezervaciju 4 EUR/kg. ..........."

Tako treba razmišljati. Semenski 4, ostalo 2.
 
35376uf.jpg

ir8i14.jpg

evo jedan deo mog belog luka,zasad podnošljiv
 
Da li je ko radio ili video u radu priključne vadilice (podrivače) sa horizontalnim nožem radne širine 1-1,2m. Bez ili sa tresačem.
Razmišljam o kupovini za 600-700 e.
Mišljenje, iskustva, cena, gde se može nabaviti,..?
 
Da li je ko radio ili video u radu priključne vadilice (podrivače) sa horizontalnim nožem radne širine 1-1,2m. Bez ili sa tresačem.
Razmišljam o kupovini za 600-700 e.
Mišljenje, iskustva, cena, gde se može nabaviti,..?

Radio i prezdovoljan. To je ustvari vadilica pravljena za sargarepu ali isto radi posao samo za luk jos plice. Ja sam pozajmljivao prosle godine za sargarepu, na dubini od 30cm 539 je ne oseca na ler gasu, radno telo 1.10, a koristio sam je i pre par godina za beli luk. Sad sam kupio gvozdje i pravim je da ne idem po selu, cela investicija 100- tinak evra ako radis sam ili ne placas majstora. Moraju jaki profili i noz trba naci od necega, ne siri od 10 cm.
Tresac tu nema sta da trazi jer ako sam razumeo sta pitas, tu noz ide ispod nivoa zemlje (luka sargarepe) i kad prodje samo se pokupi sa zemlje.
 
Viđam i modele sa vrlo širokim noževima (cenim 200-300mm) što daje jačinu ali i povećava otpor.
Ipak mislim da je bolja varijanta sa tresačem. Tresač je iza noža i izbacuje glavice na površinu.
No bio bih zadovoljan i samo sa nožem.
Koju širinu noža ti planiraš ?
 
Nazad
Vrh