Beli luk

milelale, kojom si dozom prskao? jel ima negativnih uticaja na luk?

- - - - - - - - - -

mislim na bonacu...

Za sada se ne primećuje ali prskano je tek 16 tj. pre 3-4 dana.
Oko pola litre na 250 litara vode na hektar.
Kod "mustang"-a se vrlo brzo (dan, dva) primetilo delovanje na korov, a tek posle 2-3 nedelje i loše delovanje na luk.

- - - - - - - - - -

Komšo mogo si bar te cipele da premažeš imalinom,valda si služio u vojsci:haha::ppozdrav:

Davno beše, teško se saginjem. A, da se ne hvalim, bio sam primeran vojnik !!!

- - - - - - - - - -

Ima li ko šta pametno.
Nameravam da prskam "RAFAL"-om protiv pšenice u luku, fungicidom "AMISTAR"-om, "SLAVOL"-om i drugi put "BONACA"-om protiv širokolisnih korova.

To bi značilo bar tri prskanja:
1- "RAFAL"
2- "BONACA"
3- "AMISTAR" i "SLAVOL" sa okvašivačem.

Jel prskao neko herbicidom sa okvašivačem?
Da smanjim broj prskanja.
 
Poslednja izmena:
koliko znam ne bi smeo da koristis okvasivac kod herbicida, preporuka je i da se prska najmanje 3 dana posle kise da bi se obnovila vostana presvlaka preko luka. Amistar ima ugradjen okvasivac, tako da za njega nema potrebe. mozda i gresim...

- - - - - - - - - -

isto sam negde procitao da slavol gubi dejstvo ako se prska zajedno sa preparatom za zastitu bilja, nemora da znaci da je tako...
 
Ja sam prskao posle sejanja onaj Aqva ali nisam nešto zadovoljan. Špartao sam ali sad posle kiše opet krenulo. Iz mog iskustva samo motika 2 puta i odlično.
315248fff6e45d2a7e6c8609391dd1ee.jpg


Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Moj prolecni prskan Bonacom, dozom od 2ml na litar vode je malo previse "opusten" , liske su se opustile i izgubile cvrstine, kazu da je to normalno i da ce malo bolovati. poprskao par metara probno pre par dana. Stomp aqva stvara tanak film na povrsini zemlje, on stiti od korov iz semena, ako se taj tanak sloj unisti spartanjem ili nekom drugom obradom onda i prskanje stompom nema smisla. Stomp je vise za mene gde postavim foliju, poprskam i nediram zemljiste do vadjenja luka.

- - - - - - - - - -

i mora mao veca doza stompa i zemljiste mora biti vlazno pre prskanja, po suvoj zemlji stomp gubi delotvornost
 
Vidiš to nisam znao. Nije bilo trave kad sam špartao nego sam otvarao malo zbog vazduha. Hvala da znam za sledeći put.

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Nedeljku: Lepo i gusto.

- - - - - - - - - -

U luku samo fuzilejd protiv uskolisnih,sacekajte da bude u petom listu,bez okvasivaca.Nikako zamena,zbog protektanta.Iz iskustva pisem.I opusteno sa prskanjima,sokiracete biljku.

Tombice, da li taj FUSILADE FORTE

deluje na pšenicu pošto imam mnogo samorasta jer sam sejao luk na strnjištu. Samorast je napredniji od komšijske semenske pšenice.
Uz međe sa komšijskim pšenicama sam pšenicu prskao "RAFAL"-om, ručno, i delovao je dok je pšenica bila mlađa, sada više ne, a ne smem da povećam dozu.
Širokolisne sam prskao "BONACA"-om i korovi pokazuju znake negodovanja !?
I šta znači: "I opušteno sa prskanjima,sokiracete biljku" ? Da se ne šlogiramo kad ga šokiramo ?
Doza 0,8 l / ha ? ili 2 puta po pola ?
Ima li toga u TIMUS-u u Zrenjaninu ?
 
Poslednja izmena:
Upravo zbog psenice sam ga i ja morao prskati,komsija usejao u moj beli luk 6 redi,kaze slucajno.Doza koju ja koristim pokazao mi se ok,je 0,7 lit po jutru,potrosnja vode je 150 lit. Beli luk ne voli bas prskanja,pogotovo sa herbicidima,sa svakom ulaskom prskalice gubi se odredjen procenat prinosa i kvaliteta pa cak i u nekim slucajevima ceo rod,imao sam prilike da vidim to ovde kod nas u selu,jbg covek ne voli da kopa.Folijarna prihrana,fungicid to moze,ali ni to ne preterano,jest da svako hoce najbolje da izvuce od svog luka ali ponekad se preteruje pa ispadne lose.
 
Dali ima netko sliku lukove muhe, gledao sam na google bez puno uspjeha, naljepilo mi se svega na zute ploce za detekteciju muhe pa je tesko prepoznat sto je sto.
 
Hvala kolega ja sam naisao na slicne slike samo sam mislio u zivo ukoliko je netko slikao kada se naljepila na zutu plocu ili slicno, kod mene se naljepi svega i svacega pa je tesko prepoznat tako sa slike pa prskanje obavim napamet kada pocme luk da se savija :)
 
Juče oprskao sa:

1- "FUSILADE FORTE"........1 l /ha
2- "BONACA"..drugi put sa 0,5 l/ha
3- "AMISTAR" ...prvi put 0,5 l/ha
4- "SLAVOL"....drugi put 4 l/ha


Mnogo korova i samonikle pšenice.
 
milelale, kako luk? jel ima posledica od tolikog prskanja? Mislim da cu uspeti da prodjem bez prskanja herbicidom. Vidim da su poceli da uvoze beli luk ovogodisnji rod, mislim da je Spanski, neke sorte im stizu ranije nego kod nas...
 
Šest dana posle prskanja AMISTAR + BONACA + FUSILADE FORTE + SLAVOL + INEX :

1 - primećuje se da neki širokolisni korovi venu

slike.php
[/URL]



2 - na pšenici se ne primećuju posledice, a "FUSILADE"-om je prskano zbog nje. Možda je još rano za posledice ili je pšenica već matora. Požuteo luk ?!




3 - luk je pomalo žut, ne znam da li od prskanja ili od nečeg drugog


[/IMG]

Palo malo kiše 27.04.
Prva dva (donji) lista već suva.

- - - - - - - - - -

Tombice,

posle koliko vremena se pokazuje delovanje "FUSILADE FORTE" na pšenicu ?
 
Milelale,treba mu 15-20 dana,ako si isao sa dozom koju sam naveo.

- - - - - - - - - -

Sad vidim da nisi isao sa tom dozom,nego sa manjom.Ja sam jedne godine eksperimentisao na duvanu sa 0.5 lit po jutru,te godine nakon prskanja su bile ceste kise,odradio je fusilade posao ali dosta usporeno i nije mi se svidelo,samo 0.7 lit po jutru,to odradi valjano.
 
Vidim da Bonaca i nije bas neko resenje. Poprskao par metara, korov jeste u fazi susenja ali luk zaostaje sa rastom od onog koji nije poprskan, liske nisu uspravne vec povijene na dole. Mada sam prskao samo po prolecnom koji je dosta manji i nezniji od jesenjeg, i dobro sam ga okupao. Mislim da ce malo vise da smanji prinos.
 
Nazad
Vrh