Beli luk

Evo malo slika jesenjeg belog luka, inace pre 15 dana je bacena prihrana (AN) a danas je ospartan prvi put malo da se pokorica razbije..

0-02-05-18e5623a6f85044c82b01b19a842eea914f69271e795001ce8f398ede3b8252c_de1d92e6cf0d58d59b35c4f5.jpg

0-02-05-59da34dd86547d2d4e148ba6df0c413e957ca3ab2b3f5414882a6ead5096606b_f496ca1eef4458fedeaa55c7.jpg

0-02-05-a92e5ed093b1e7c15466369c782802523621434458a03e2d0ce182a9d1fb6547_6ed7054267dcb4c0ca8a949c.jpg
 
Hvala ti puno Vosi... Malo sam istrazivao i vidim da je Amistar eksperimentalno dao bas dobre rezultate u zastiti voca i povrca iako kod nas nije registrovan za to. Koristicu ga i u malini....
 
Evo slika spartaca, malo je mutna ali samo nju sam imao u telefonu. ako nekog zanima da prekopira mogu sutra slikati malo bolje..
Inace jos sam na malim povrsinama pa taj spartac mi je ok ali ako povecam proizvodnju pokusacu da spartam sa spartacem za repu samo da skupim redove i malo moticice da skratim.
0-02-05-7b76a54f2fb37e5fd637cf956001ba4ea99ca57f34928c5977338dd4b883e849_76bfca2b68f6b612cb0d294d.jpg


- - - - - - - - - -

Zna li neko gde se može nabaviti herbicid GOAL u N.Sadu, Zrenjaninu, Kikindi ili online ?

Goal ce biti u poljo apoteci Timus u Zrenjaninu (kod nove pijace) u toku sledece nedelje, tako su meni rekli pre dva dana kad sam bio.
 
Da li je neko obavešten o kupovini mašina iz Kine?
Ima li smisla da se majem sa tim.
Mislim da kupim neku vadilicu za 500-1.000 evradi.
Recimo ovakvu.
Sviđa mi se kako radi, a ipak nije previše skupa, isplatila bi se za par godina.

Tractor-driving-diesel-fuel-dry-peanut-picker.jpg
 
milelale.. pola uredjaja koje koristimo su iz Kine, Vilager samo stavlja svoj znak na kineske uredjaje. Jedini problem sto je to specifican uredjaj koji nema pandama kod nas i sto se moras dobro raspitati da li ce slati rezervne delove...

- - - - - - - - - -

mada sad iz Kine mozes naruciti i dobiti i majicu od 500dinara... tako da verovatno salju...
 
Više da tema ne bi zamrla nego što imam čime da se pohvalim:

1-Švrća se zamislio nad lukom belim(jezik je isplazio zbog jučerašnje toplote),




2-"lajflat" ostao od jesenas, dal je živ (?)nisam još proveravao ali ako ovako nastavi trebaće zalivanje i u proleće,


3-najčešće stanje biljaka,


4-najčešći korov, ima i plavičast cvetić ali ne znam da li se vidi,


Prema mom istraživanju po internetu ovo je kopriva i smatram je širokolisnim korovom.
Dobro bi mi došlo i drugo mišljenje.
Nameravam da prskam "GOAL"-om u narednih 7-10 dana, ako ga nabavim.Pošto za sada nema drugog korova mislim da stanje nije loše po tom pitanju.
Pošto sam nekoliko brazdi luka posejao preko žita juče sam taj deo oprskao ručno "RAFAL"-om. O uspehu istog sledeće nedelje.
Brine me sumnja na "FUZARIJUM" gljivice jer sam uočio da neki čenovi nisu nikli, ili su iznikle mlade biljke zakržljale, požutele ili svele. Na tu bedu sam posumnjao još dok smo čenali luk ali sam se nadao u dezinfekciju semena.

Dok nije nikao strepeo sam da neće nići, sada strepim od "FUZARIOZE",.......pa posle, ako preživi, za krupnoću i veličinu prinosa, pa posle za cenu,...
Za ovaj put dosta.
Ne budite lenji, napišite nešto.
 
Poslednja izmena:
I kod mene je isti slucaj, jedan deo luka je zakrzljao i vene, na mestima sam imao strasno los sadni materijal. Jutros poprskao teatar plus, 180ml na 100 litara vode, pre par dana dimetogalom. Rojevi lukove muve jutros u mom luku, kako prolazim kroz luk tako se one dizu, ko nije prskao neka proveri.... plasim se da ni dimetogal nece delovati...
 
Valjalo bi ga ošpartati i okopati. Jaka je pokorica. A trebaće uskoro i navodnjavanje pošto dobru kišu ne najavljuju.

Ja bih sve da izbegnem bilo motiku bilo parač. I tako kažu da posle GOAL-a ne treba talasati.
Nedeljko, žao mi je, ali navalite na insekticide.
Ja još nisam imao nevolju sa njima.
 
Pa jel moguće da ja to juče nisam primetio. Kod nas je duvao priličan vetar, ali....!?

Jel ponavljate luk na istoj njivi ?
Vosi, koliko sam shvatio, ti seješ u bašti pored kuće već godinama ?
 
ni kod mene nije bilo muva dok je duvao vetar. najaktivnije su sat vremena posle svanuca pa do deset sati pre podne, tad je vecinom mirno, bez vetra. ja razmisljam jos jednom da poprskam, fastakom...

- - - - - - - - - -

kod mene svi gaje bastu iza kuce, pa i luk, tako da su nam parcele jedna uz drugu kilometrima daleko. verovatno zato ima dosta lukove muve...
 
Gajio sam luk od 1988 do 2000 godine, ali uvak na drugoj površini, a i knjige kažu da je protiv lukove muve najučinkovitije ne sejati na istoj površini 3-5 godina jer u zemlji prezimljava
 
vremena se menjaju, stetocine i bolesti su sve agresivniji i javljaju se u sve vecom broju... danas svi prskaju preventivno jer posle bude kasno...prosle godine nisam poprskao malinu protiv didimele i ove necu imati sta da berem... pre petnaest godina niko nije uopste prskao malinu...tako je sa svim kulturama... Sad vidim sto mi se ponegde susi luk, bacao sam npk preko luka i gde je pao na list on ga je sprzio....
 
Nazad
Vrh