Beli luk

Juče sam pričao sa čovekom iz klanice kod nas i kaže da plaćaju 130 din/kg za beli luk.. prošle godine im prodao za 170... Meni je to jako jako mala cena s obzirom na godinu kakva je bila..

Tapatalkkal küldve az én Redmi Note 6 Pro eszközömről
 
vadim luk ranije da bih ga sto pre osusio, da se budjanje ne prosiri gde je samo malo zahvatilo korenje. Sto se tice krupnoce luk je dobar, jedino sto ima trulog luka i na mestima gde je trulez tek malo uhvatila donji deo luka, valjda ce taj luk preziveti. Plasim se jedino da nepocne da truli dok stoji. Inace tu gde sada vadim je luk bio boginjav, ili kako vec to zovete, pun braon mrlja koje su ulazile u cenj i po milimetar,los sadni materijal.
 
Evo ja danas počeo da vadim u zeleno. Bunt, veza, 60 kom sam dogovorio 320 din. Rekao sam da radim u firmi i da nemam puno vremena da ga čistim. Prošle godine ovakav bunt osušen, očišćen u belo je imao od 2 kg do 2,200, 2,400. Znači moja računica je da ga prodam sad ovako ili kao što je rekao neko po 150,170 din a gde je čišćenje, skladištenje i sve ostalo. Do avgusta, septembra dosta kalira.
Opet kažem da je ovo moje mišljenje i tako radim, možda nisam u pravu ali ovde smo da delimo iskustva.
Luk kao luk ima svakakvog, nema kvarnog ništa za sad. Znači ovako kad se vadi traže da se probira malo bez sitnijeg kojeg opet posle možete da očistite pa prodate na kilo.
5eead6301ab73dd72b3ab7f47ce64d63.jpg
b5e82718d6a124380632c04dc086f53e.jpg
9f203953339c9b5aae59d83462097685.jpg


Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
 
[zokilion;Evo ja danas počeo da vadim u zeleno. ............ ......Luk kao luk ima svakakvog, nema kvarnog ništa za sad.]


Ja bih bio presrećan da je moj ovakav ali, nažalost, lošiji do sada nisam imao, niti sam imao veću korovčinu. Danas sam ponovo obišao korov sa lukom i razmišljam da luk bacim , a korov ovršem u seme, možda će to neko bolje platiti nego klanica u Malom Iđošu beli lukac.



Stvar stoji ovako:

1-kao što rekoh korov do ramena



2-luk je još zelen i ni jedan još nije polegao (možda ga korov pridržava)



3-malo umetničkog dojma



4-ponegde, za promenu nema korova, valjda je okasnio dok se zemlja nije zabetonirala



5-zemlja sabijena, teško i nož zabosti



6-stabla pucaju po visini ljuska po ljuska





7- dosta česta deformacija koju do sada nisam uočavao




8-očekivao sam da će glavice bujati i rasti pošto su kiše prestale i udarila žega, ali se sada plašim da će se više izraspadati i deformisati

9-pre dva dana sam mislio da ga neću vaditi još dve nedelja (pred Vidovdan kao i prethodnih godina) ali danas se prepadoh i razmišljam da ga podsečem već u ponedeljak 17 juna pre prognoziranog pljuska, pa će u kotarkama još malo dodati, valjda

10 - dobar savet zlata vredi. Ima li ga ko ???????????????????????????????????????????????????? Šta činiti.
 
Poslednja izmena:
Sutra moram i ja da pogledam stanje, al teško da će mi stići materijal... Svaki dan ga pitam al odgovora nema..jeste vi završili? A sa cenom od 130din nznm šta da radim, dal da prodam jedan deo Il sve da cuvam!?

Tapatalkkal küldve az én Redmi Note 6 Pro eszközömről
 
Kako sada izgleda pitanje je i šta ću imati. Do sada sam praktikovao sušenje tokom jula, pa čišćenje krajem jula pa tek onda prodaja uglavnom u septembru. Tek ove godine ću detaljnije pratiti zelen-suv-čišćenje-kaliranje..... Ali nadao sam se ceni od bar 200 din SUVOG OČIŠĆENOG.
Vadilica će možda sutra biti gotova, a možda i ne. Izgleda su nam majstori rođaci. Pošto sam kupio polovni špartač sutra ću verovatno početi sa doterivanjem i podešavanjem. Planiram da za sada poskidam kutije za veštak i da primaknem baterije na 120cm koliki će mi biti nož.
A ovako je bilo dok nije stigao kineski:

1988-oktobar-kupljeno seme po 1,58DEM/kg....200kg
1989-septembar-prodato po 0,40 DEM/kg u trenutku isplate , 739 kg
1990-01 septembar-prodato po 2,81DEM/kg, 41kg
1991-02 septembar-prodato po 1,40DEM/kg 35 kg

......

1993-13 avgusta-prodato PEKABETI po 1,10DEM/kg 343 kg (12. 08. marka bila 50miliona dinara, 13.08. pre podne 60 miliona, po podne 70 miliona dinara,.....uznapredovalo ludilo)

1994-20 septembra prodato PIK KIKINDA po 2,10 DEM/kg 280 kg

1995-septembar, prodato po 0,90-1,80DEM/kg oko 1000 kg

1996-septembar, prodato po 1,5-2,0 DEM/kg oko 950 kg

1997-početak oktobra, prodato po 3DEM/kg oko 1100kg

1998- početak oktobra, prodato po 2DEM/kg, oko 700 kg

1999-poplava, nula, ništa, zero

2000-kao 1999

.....
.....

2019-?????
 
Ručno lupanje za sad pošto neće da kupuju sitniji sad pa ne vadimo redom. Suva je zemlja samo je rano pa se čini da je mokro, malo samo rosa. Ne puca ništa, lako se vadi.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Dao sam drugaru ali mu je trava 1,5 m i guši i kida luk. Kaže da vadilica ide ali je problem trava. Kad budem počeo kod sebe staviću snimak.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Zokilion,

dal bi mogao da mi daš neki kontakt tog tvog drugara sa travom od 1,5m ne bi li mi pomogao u sličnom iskustvu?
Telefon ?



Ili da nam svima napiše kako se iščupao iz trave?
 
Mogu da ti odgovorim i ja, plaća žene i nosi sve kući. Traži po travi i muči se. Misli i on da je možda rano ali nema drugo rešenje. Ako treba još nešto daću kontakt.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Evo slike od kolege Tombice kod mene se vidi, nadam se da se nece naljutiti sto sam je postavio, ako nije u redu sklonicu.

Vadilica clana Tombica.
7442c22127a08b7705adb2fd30d1cb00.jpg


Послато са SM-A310F помоћу Тапатока
 
Mašina je spremna danas ako i vreme dozvoli kreće vađenje. Ako proradi mašina kako treba onda ću napraviti i neki snimak pa ću staviti i tu.. na koju dubinu puštate nož?
dafa8ce6c1476907714fed14c0789733.jpg
57a0bad2f5a15268d773556912ea502c.jpg


Tapatalkkal küldve az én Redmi Note 6 Pro eszközömről
 
Nazad
Vrh