Beli luk

Tombica

baš me interesuje koliko čenova prosečno ima u glavici i koliki odnos količina semena-rod ostvarite ?

Ja sam bivao zadovoljan ako postignem odnos 1:6, a iz Instituta kažu da sa Bosut-om postiži 1:8.


- - - - - - - - - -

Dal se nativo moze koristit za suzbijanje hrđe na luku?

Prema master radu Aleksandre Stankov iz 2014 (Zmajevo i Kucura), najbolje razultate protiv rđe



"..........Ovo ukazuje na potrebu višekratne primene fungicida u godinama povoljnim za razvoj patogena, kao što je bila 2014. Takođe može se zaključiti da je kombinacija aktivnih materija
pikoksistrobin - ciprokonazol,
azoksistrobin + ciprokonazol
pokazala najbolje delovanje u suzbijanju ovog patogena...... "

Comrade® je fungicid na bazi dve aktivne materije ciprokonazola iz klase triazola i azoksistrobina iz hemijske grupe strobilurina.
Acanto plus je fungicid na bazi dve aktivne materije pikoksistrobin 200 g/l i ciprokonazol 80 g/l



Nađoh da je "Nativo" 50% Tebukonazol , 50,00% Trifluoksistrobin pa.....????

- - - - - - - - - -

......
Zalivam ga odgore,orošavanjem(prskalice Waterbird)
Niklo je oko 70-80 %
Suša jeste ali povrtarstvo neide bez zalivnog sistema........

I ja zalivam prskalicama na "layflat" crevima pa me interesuje da li ova creva mogu da prezime na njivi. Koja ti koristiš i da li skupljaš. Uhvatio me sneg i mraz u zalivanju pa sad ne znam šta ću.
 
Kod mene uglavnom ima od 8 do 12 cenova u glavici,6-8 okolo i 2-4 u sredini,ali to zavisi i od godine,nije uvek isto.Bilo je i godina kad smo imali prosek cenova 5-6, ogromnih, pa je cak i zagljavljivao masina prilikom setve.
 
Ajd da kazemo da je Bosut(ostavlja se godinama ovo seme,prebira se svake godine ono naj-naj,ko zna odakle potice,pocetkom devedesetih smo poceli ozbiljno raditi beli luk,ali i pre smo imali 100-200 m2).Uglavnom 17-19 glavica ima u kg.
 
vosi, ili neko ko zna.

Morao sam par brazdi da posadim preko posejanog žita koje još nije niklo pa me interesuje da li će STOMPAQUA sprečiti žito da proraste luk ?
 
Za STOMP AQUA se kaže "protiv travnih i širokolisnih korova", a negde drugde se kaže da su "travni" uskolisni korovi. Probaću sada sa njim ako budem mogao da "sprečim" pšenicu, a na proleće ću je "lečiti" GOAL-om koga svakako planiram jer ne mislim da kopam.
 
vosi
pošto ste Vi jedini živi: Imate li "layflat" crevo? Kako ga sakupljate ? Ostade mi na hladnoći i snegu. Vatrogasno namotavanje mi se razilazi. Imate li neke kaleme.? 100m, muka.
 
Ja imam vatrogasna creva od 15m pa je lakše za skupljati,a bilo je i da nisam stigao da ih pokupim pa je prezimilo napolju,samo sam ih ispraznio.
 
Poštovani forumaši, treba da imate u vidu da će tema umreti ako ne budete aktivni.
To nam ne odgovara, pa ne budite lenji napišite nešto: nikao, nije nikao, a posejao još....., ima dva lista, posejao domaći, posejao "bosut", ne volim "bosut", to je prevara, ....bilo šta,...neko vaše iskustvo,...
Ako nam tema umre gde ćemo i koga ćemo pitati.
Svako od vas ima neko iskustvo ili pitanje. Početnici ne stidite se. Pa iako nema odgovora...Šta očekujete?
Ajde.

- - - - - - - - - -

Ja sam tek sredinom novembra posadio 1.000 kg "bosut"-a.
Oranje nije pokislo i patio sam se oko pripreme zemlje. Tanjiranje, kembridžanje, tanjiranje, suvo, grudve. Buši bunar, KUPUJ PUMPU I CREVA, ZALIVAJ, SADI, I tako ga zatrpah. Onda pade sneg i kiša. Da li je dovoljno? Do prvog decembra nije nikao. Ovih dana ga još nisam video. A vi vaš?
 
Kolega malo ljudi sadi beli luk ,uvoz iz kine ubija proizvodjace,ljudi su razocarani a i sve je manje ljudi koji se bave nasim poslom i tako je u svim granama poljoprivrede a bogami i privrede izgleda nekome odgovara drzava bez naroda:sta:
 
Kolega malo ljudi sadi beli luk ,uvoz iz kine ubija proizvodjace,ljudi su razocarani a i sve je manje ljudi koji se bave nasim poslom i tako je u svim granama poljoprivrede a bogami i privrede izgleda nekome odgovara drzava bez naroda:sta:

Iz instituta u N.S. su mi rekli da je naš luk sadržajniji od kineskog i čak me uputili na neku analizu ali zaboravih koju. Ako je tako onda ipak narod trba da kupuje naš. Da li domaćinstvu treba više od 1kg luka godišnje (?), pola jesenjeg pola prolećnog. Koliko se sećam nikad kineski nije bio zabadava. Mislim da je nama puna kapa 250 din/kg, trgovcima 20% tj. 50, znači 300din/kg. Za godinu dana. Davno beše kada je kineski bio ispod 300. Treba ipak da pređe pola sveta. Kada sam ga prvi put, pre 15-20godina, video u prodavnici onako belog i utegnutog razočarao sam se u naš. Ne treba se nadati da će se oštrije ocariniti kineski jer "davi" ceo svet, pa i Amerikance. Kinezi prave većinu svetskog luka. Malo pojačati kvalitet, marketing,...Ja sam sejao beli luk celih devedesetih i žao mi je što nikad nisam dostigao veću površinu tj. količinu. A prestao sam zbog dve uzastopne vode u Ljutovu.
 
Ako ti trgovac plati 150 din po kg, taj luk se sledecem u lancu prodaje za 300 din po kg. To im je neko pravilo sluzbe, pa jos kad krene da ti ubija cenu pa nabraja njegove troskove to je da ti se smuci, vrhunac je kad nam je jedan rekao "znas bre ja moram radnicima i sok zuti da kupim i kafu da kuvam" ..

Послато са SM-A310F уз помоћ Тапатока
 
Poštovani forumaši, treba da imate u vidu da će tema umreti ako ne budete aktivni.
To nam ne odgovara, pa ne budite lenji napišite nešto: nikao, nije nikao, a posejao još....., ima dva lista, posejao domaći, posejao "bosut", ne volim "bosut", to je prevara, ....bilo šta,...neko vaše iskustvo,...
Ako nam tema umre gde ćemo i koga ćemo pitati.
Svako od vas ima neko iskustvo ili pitanje. Početnici ne stidite se. Pa iako nema odgovora...Šta očekujete?
Ajde.

- - - - - - - - - -

Ja sam tek sredinom novembra posadio 1.000 kg "bosut"-a.
Oranje nije pokislo i patio sam se oko pripreme zemlje. Tanjiranje, kembridžanje, tanjiranje, suvo, grudve. Buši bunar, KUPUJ PUMPU I CREVA, ZALIVAJ, SADI, I tako ga zatrpah. Onda pade sneg i kiša. Da li je dovoljno? Do prvog decembra nije nikao. Ovih dana ga još nisam video. A vi vaš?
Ja sam spremio ove godine pola lanca za setvu i na kraju odustao,na toj parceli nemam mogucnost za navodnjavanje a na drugim gde sam probao da orem je bilo katastrofa(dzombe).
Prodaja je losa zbog toga sto je doslo do povecane proizvodnje posljednjih godina a potrosaca imamo sve manje(nece da se osecaju na beli luk) pored svega toga na tržištu imamo luk uvezen iz spanije i kine.Kvantom se prodaje(u beogradu) beli luk u dzacicima od 3 kile,crni luk i krompir u dzakovima od 10kg a ranije se to prodavalo u dzakovima 30-35kg.Prodaja na pijacama umire jer se svi snabdevaju po marketima,na jednom mestu kupe sve,postoji i mogucnost odlozenog placanja,klimatizovan prostor...

- - - - - - - - - -

Trebalo bi da se malo poradi na marketingu pijaca
 
Ima dosta problema sa belim lukom,a najveci je plasman na sigurnom trzistu,barem ja to vidim kao najveci problem.Ako bi se naslo neko sigurno trziste,lako bi se za ostalo.

- - - - - - - - - -

[video=youtube_share;FUw9FHnSevk]https://youtu.be/FUw9FHnSevk[/video]
 
Nazad
Vrh