Beli luk

Kulagic1509; Sto se tice herbicida je napisao(la):
Da li ste "stomp aqua" prskali na jesenji beli luk i kada ?

Pošto se seje okrobra on često nikne do zime, a korovi niču u proleće kada je beli luk već sav nikao !!!???

Sme li se prskati u proleće preko 1-2 lista luka ???

Isto pitanje i za Tomislav n
 
Da li ste "stomp aqua" prskali na jesenji beli luk i kada ?

Pošto se seje okrobra on često nikne do zime, a korovi niču u proleće kada je beli luk već sav nikao !!!???

Sme li se prskati u proleće preko 1-2 lista luka ???
Kod mene na 1100mnv rijetko nikne do zime, a sadnja ide od 20.09. do 10.10. sve zavisi od vremenskih uslova...
Prskanje stompom 5 dana nakon sadnje...

Na proljece sam isao s goal.om,kada je imao 3 lista mada sam vidio da neki koriste dual gold...

Na ovako kisnoj godini, a trebala je ova kolicina kise da aktivira herbicid, bilo je dosta rucnog plijevljenja...

A onda je doslo ono najgore, prisutna trulez a cijena od 1,4 do 2 e po kg...
 
Kupio sam 1.000 kg belog luka "BOSUT"-a za setvu.

Platih ga 220 din/kg.
Lepo izgleda kao i prodavac.
Obišao sam:
1-dvojicu u Tordi: 1 euro / kg, domaći, krupan, ali česti "boginjavi" čenovi, uzgajivači kažu: "gde god sav beli luk je "boginjav", samo dobro pogledati"
2-dvojicu u Banatskom Karađorđevu:
2 - 1 - sitan, ali zdrav, 100 din/kg. Po mojoj ov+ceni nije za seme. Krupan čen posađen=krupna glavica!!! Nema diskusije o tome.
2 - 2 - krupan, domaći, zdrav, malo rascvetao (što nije bitno za sadnju), 280 din/kg, najmanje 220 din/kg. Za razmišljanje. Domaći ima više čenova od "Bosut"-a ali unutrašnji su sitni.
3- Perlez. Bosut. Klasiran. Na izgled lep, krupan i zdrav. Na drugi pogled u džakovima prve klase ima i sitnijeg pa i kvarnog. Kvaran jedan, dva čena ili cela glavica. Prodavac-uzgajivač po oglasu traži 300 din/kg, nudim mu 220 din/kg uz molbu da žene povedu više računa o krupnoći i zdravlju pri čišćenju i klasiranju. Prodavac obećava da će tako biti i traži desetak dana vremena da pripremi 1.000 kg. Dajem kaparu 1.000 eura i sav zadovoljan odlazim. Za dva dana prodavac zove i moli da odem i preuzmen luk, spreman je. Žena kaže : "Daće ti isti onaj koji si video i nisi bio zadovoljan". Šta zna žena. Odoh, platih još 865 eura, i donesoh bez gledanja. Juče krenuh da cepam i videh da je žena bila u pravu ali to se ne sme priznati. U dogovoru sa prodavcem je bilo 14-15 glavica po 1 kg. Dobih dosta sitnijeg u džakovima pa i pokvarenog. Dobro, to je obećano i viđeno. Dogovoreno je nešto bolje, krupnije i zdravije.....

~OO~
E sad.
Ko je kako kupio, prodao, spremio za setvu ?
Neki proizvođači pričaju o francuskom semenu koje će dogodine prodavati ?!
Većina proizvođača tvrdi da se pod imenom "Bosut" sa instituta u Novom Sadu prodaje svašta za velike novce ?
Svi proizvođači tvrde da je "ručna sadnja" priča za malu decu i da nema razlike u odnosu na mašinsku. E sad o tome. Zvao sam desetak proizvođača po oglasima i ni jedan (brojem=0) nije mogao da mi kaže koliko mu je krupan beli luk u komada po 1 kg. Bili su iznenađeni pitanjem. Neki su na molbu merili 20-22 glavica u 1 kg (što je sitno za zapat). Od 1989 do 1999 sam sejao jesenji beli luk i od početka vodio beleške o krupnoći glavica i broju čenova, ceni, vremenu potrebnom za sadnju, cepanje, čišćenje, vađenje. Ni od koga od pozvanih nisam dobio odgovor o broju glavica po 1kg i broju čenova po glavici. Pa kako onda znaju da nema razlike u prinosu između ručne i mašinske sadnje?

Ako neko ima dobru volju za divan, znanje i iskustvo:
1) da li "stomp aqua" vredi i kada (oktobra-novembra) ili preko dva lista luka u proleće.
2) zna li neko šta je u stvari "boginjavost" čenova ?
3) zna li neko o nekoj "francuskoj" ili nekoj drugoj "primenjivoj" sorti
4) da li je ko sadio "Bosut" sa instituta ?
5) da li iko ima iskustvo ručna-mašinska sadnja ?

Po kojoj ceni ga prodajete/kupujete i sa kojom cenom bi bili zadovoljni.

Ja sam 90-ih godina prošlog veka bio vrlo zadovoljan sa 2 DM / 1 Kg. To bi sada bilo 2 eura po 1 kg ili ti 240 din/1kg.

Ajde.

 
Ako se nevaram "boginjavost" ti je one žute fleke na čenovima kada ga očistiš skroz.
Ja Stomp Aqua ili Zanatom prskam kad završim odma nakon sadnje.Uproleće paranje i po potrebi Goal.
A da ima razlike izmedju mašinske i ručne sadnje i to je istina.Ako planiraš saditi mašinski,probaj samo 1-2 reda da posadiš i ručno,pa ćeš videti ogromnu razliku.
I na kraju prodaja je nikakva ove godine.
 
Kao sto kaze kolega ove godine prodaja isla mucno do nikako, jedan kilogram na veliko ko je izvukao nesto sitno preko evra mogao je da peva. E sad ko zna kakva ce biti sledeca.

Послато са SM-A310F уз помоћ Тапатока
 
Nista novo sto se tice cene i prodaje. Prosle godine je bila korektna cena pa je jesenas posadjeno bas dosta belog luka.
 
Ako se nevaram "boginjavost" ti je one žute fleke na čenovima kada ga očistiš skroz.
Ja Stomp Aqua ili Zanatom prskam kad završim odma nakon sadnje.Uproleće paranje i po potrebi Goal.
A da ima razlike izmedju mašinske i ručne sadnje i to je istina.Ako planiraš saditi mašinski,probaj samo 1-2 reda da posadiš i ručno,pa ćeš videti ogromnu razliku.
I na kraju prodaja je nikakva ove godine.

Vosi,
da li si pouzdano primetio da Stomp Aqua ili Zanat odma nakon sadnje, oktobra, daje rezultate u proleće kada krenu korovi.
Da li ovi preparati imaju dejstvo i posle 5-6 meseci tj. marta-aprila kada korovi niču.
Nije mi žao da platim ako ima efekta.
Da li je neko prskao Stomp Aqua januara-februara i pri kakvom stanju luka (jel nikao?, olistao?,...)
Ja bih da prskam što kasnije ali da ne naškodim luku.
Konačno pitanje je : "Koliko dugo je aktivan-delotvoran Stomp Aqua ?
P.S.
Naknadno sam video u emisiji "DOBRA ZEMLJA" da preparat deluje do 2 meseca. To znači da ako prskam 15-20 oktobra on gubi smisao sredinom decembra kada korova i nema. Korovi niču marta tj. kada preparat više ne deluje.
Koliko je smislena primena ovog preparata kod jesenjeg belog luka.
Ko zna 5.
 
Poslednja izmena:
Ja ga poprskam i odma nakon sadnje zalivam,da bi jednako niklo,a cim ga zalijem znači niču i korovi i zato ja prskam i ujesen,a proleće ti ide Goal u više navrata ako treba.
 
A šta je to "nativo" ?

Sadim beli luk tek sada jer nisam mogao da valjano pripremim zemlju zbog suše. Kiša nije pala od oranja početkom avgusta.

Ima li neko iskustva sa ovako kasnom sadnjom. Doduše, u suvoj zemlji, luk ne bi još nikao i da je posađen sredinom oktobra.
Zalivam, sadim, zalivam. Sadim Bosut.
 
Dosta čenova mi je bolesno, od ne znam čega (manje ili više požuteli, sveli, gnjiju ali je klica živa i zelena). Potapao sam u mešavinu fungicida i insekticida ali sadni materijal je zaražen nečim, a nije insekt nego dolest.
Da li neko zna koja i da li u toku predstojeće vegetacije to može da se izleči. Da li dezinfekcija i oštriji tretman fungicidima može da ozdravi beli luk do žetve ?
 
Postavi fotografiju. Možda je Penicilium, Pseudomonas, Erwinia, Botrytis? Po tvom opisu liči na Penicilium.
 
Fuzarijum,ne bi bilo lose to izbaciti,bilo ga je i kod mene u nekom malom procentu,mi smo to izbacili.
2q3zs3l.jpg


- - - - - - - - - -

Mada i ako ga ne izbacis nista mu nece faliti,barem su tako rekli u Institutu.
 
Pa koliko ovakvih čenova ima u glavici ?
Ja pretpostavljam tri.
Da li to znači da možete samo da utrostručite posađenu količinu?

- - - - - - - - - -

Postavi fotografiju. Možda je Penicilium, Pseudomonas, Erwinia, Botrytis? Po tvom opisu liči na Penicilium.

Ovo je moja bolest:

http://fotkica.com/?id=669731e4c15f05d4b4e29fc77eff7b22


slike.php
[/URL] [/IMG]

- - - - - - - - - -

Ja ga poprskam i odma nakon sadnje zalivam,da bi jednako niklo,a cim ga zalijem znači niču i korovi i zato ja prskam i ujesen,a proleće ti ide Goal u više navrata ako treba.

"vosi"

da li ga posle sadnje zalivate kap po kap ili prskalicama?
Da li je nikao?
Da li je i u Bačkoj suša?
Kada ga zalivate u proleće (maj i jun ili....)?
Šta koristite kao okvašivač ?
 
Eve me.
Zalivam ga odgore,orošavanjem(prskalice Waterbird)
Niklo je oko 70-80 %
Suša jeste ali povrtarstvo neide bez zalivnog sistema.
Ako je proleće suv onda zalivam,ali 20 dana pre vadjenja ne.
Okvašivač Trend,Frend,Magis(Dash nemoj koristiti jer prži)


A ovu rdju Amistar dosta dobro drži pod kontrolom(jest skup ali jbg)
 
Nazad
Vrh