Prepoznavanje bolesti i zastita od istih kod jagoda

Од свих сорти Клери ми даје највише плодова и лисне масе, највише отпорна, за разлику од Роксане, Албе, Ирме које су десетковане, вероватно и мојом кривицом. Ево већ трећа? година и Клери ко млада пред удају.:osmeh:
Тотал? Какав црни тотал то ја не практикујем, нити по јагодама нити около банкова за сузбијање траве. Малопре сам попрскао фолијарно ФероВуксалом (гвожђе-азот) па ћемо да видимо за који дан, седмицу хоће ли лист бар мало позеленети. Мада практикујем прихрану Јара Фертикаре 1,2,3 и тамо има гвожћа, ал ајд..

Има доста трулих јагода. Тотал једино ако је неко злонамеран ноћу прошао.. данас је све могуће.

Бум ево фотке.



 
Onda je nedostatak Fe, vidi nadji neku jacu formulaciju Fe i daj mu ga po gasu, a sto se tice trulezi, radi ili switch ili trulez jacu koncetraciju, da spasis sto se spasiti moze, jer ako sad pocinje trulez onda ne mogu ni da zamislim sta ce biti u berbi:sta:
 
Stole poslje ove kise uzmi Pyrus , on djeluje kazu bolje i od switcha , on djeluje kontaktno a ono sto ne dohvatis prskanjem sredjuje tako sto se isparavanjem tog sredstva poput plina u prostoru siri i dohvaca djelove koji nisu poprskani.

E moj stole i ja tako 4 godine nisam zelio da prskam i za te 4 godine popusio jedno 6 hiljada eura , e koda mi to trebalo , a ja ljude ubjedjujem da nisu prskane a oni onako ladno a koga to zanima , drzi se ti karenci i prskaj da spases sto se spasit da , jer sam ja prve godine kada sam sadio jagode kolicinski imao sigurno za 650 grama a ubrao sam samo 135 grama po sadnici i sa 5500 sadnica racunaj koliko sam izgubio posto sam ih sam prodavao po cjeni od 2.8 eura po kg
 
Nebojsa , otkud ti da pyrus ima 14 dana karencu , evo sa sluzbene stranice njihove " Naročito je važna primjena protiv bortritisa u jagodama i na rajčici s utvrđenim vrlo kratkim karencama u svjetskim registracijama (3 dana)."

Karenca je 3 dana , bar kod nas u EU , he hee , odnosno u hrvatskoj , bila je bar lani ako se ove godine nije nesto promjenilo.

"Posebnost fungicida PYRUS 400 SC je djelovanje putem plinovite faze. Isparavanje preparata nakon tretiranja omogućuje bolju zaštitu u slučaju slabije kvalitete prskanja i u težim uvjetima. Plinovita faza štiti slabije pristupačna mjesta i grozdove."
 
karenca a payrus je 14 danaa ista aktivan materija kao kod pehara samo druga firmaa .

Hoces reci da proizvodjac ne zna koliko je karenca njegovog proizvoda ?

[h=3]PYRUS 400 SC[/h] PYRUS 400 SC je preventivni i kurativni fungicid površinskog i translamitarnog djelovanja za suzbijanje:

  • sive plijesni na vinovoj lozi, u dozi 2-2,5l/ha (200-250 ml za 1000m2) ili u koncentraciji 0,2-0,25% (200-250ml u 100l vode) uz utrošak 1000l škropiva/ha.
U vegetaciji može se koristiti najviše dva puta: krajem cvatnje vinove loze ili na početku dozrijevanja bobica.
PYRUS 400 SC je izuzetno otporan na ispiranje kišom, a odlikuje se i produljenim djelovanjem na uzročnike bolesti putem plinovite faze. U primjeni nije opasan za pčele. Nije utvrđena unakrsna rezidentnost s do sada poznatim botriticidima.
U svijetu je pirimetanil registriran u jagodama, rajčici i ostalim povrtnim kulturama, agrumima, cvijeću u ukrasnom bilju, zatim u raznim voćarskim kulturama za suzbijanje slijedećih bolesti: Alternaria spp., Bortrytis cinerea, Cercospora spp., Mycosphaerella spp., Penicillium spp., Venturia spp.
Naročito je važna primjena protiv bortritisa u jagodama i na rajčici s utvrđenim vrlo kratkim karencama u svjetskim registracijama (3 dana).

Posebnost fungicida PYRUS 400 SC je djelovanje putem plinovite faze. Isparavanje preparata nakon tretiranja omogućuje bolju zaštitu u slučaju slabije kvalitete prskanja i u težim uvjetima. Plinovita faza štiti slabije pristupačna mjesta i grozdove.
Zbog povećane količine djelatne tvari (30% više pirimetanila) PYRUS 400 SC posebno učinkovito djeluje na svim kulturama u kojima se primjenjuje.

KARENCA: 28 dana za vinovu lozu
pH-vrijednost sredstva: 7,3
Sredstvo jr razvrstano izvan skupine otrova.
STL - Sigurnosno tehnički list:
 
Kolege jagodari,treba mi vasa pomoc.U jagodama mog prijatelja se pojavila antraknoza na zelenim plodovima,slicna je sivoj trulezi.Sa cim se to uspesno resava(treba nam nesto male karence)posto jagoda pocinje da zri za par dana.Svaki savet je dobrodosao.
 
E moj stole i ja tako 4 godine nisam zelio da prskam i za te 4 godine popusio jedno 6 hiljada eura , e koda mi to trebalo , a ja ljude ubjedjujem da nisu prskane a oni onako ladno a koga to zanima , drzi se ti karenci i prskaj da spases sto se spasit da , jer sam ja prve godine kada sam sadio jagode kolicinski imao sigurno za 650 grama a ubrao sam samo 135 grama po sadnici i sa 5500 sadnica racunaj koliko sam izgubio posto sam ih sam prodavao po cjeni od 2.8 eura po kg
Ронилан који се некада користио у јагодарству против трулежи изазива стерилитет у трећој генерацији, а колико има данас тих препарата који су легални а за које ће се тек сазнати да су штетни попут овог горе наведеног. Добро не идем ја крајност и говорим НЕ, ниједан... али кад чујем како неки много третирају Јагоде попут колеге. Мислим садња јесте због профита али не баш по сваку цену. Здравље је ипак на првом месту јер све то једу наша деца. Све се може умерено претеривања.

"Ja sam po preporuci prskao:
I 29.3. CUPRABLAU+CYTHRIN insekticid+humistart
II 8.4. Aminoflex 250ml na 100l,posle zajedno insekticide FOBOS za vasi ,ENVIDOR za grinje,fungicide QUIN za lisnu pegavost i PEHAR za botritis I BORMAX 20 za oprasivanje
III 12.4. Trazex mikroelementi + NURELLE D insekticid
IV 14.4. Aminoflex 250ml+SWICH
V 21.4. Aminoflex+SIGNUM
Za vikend cu Quadris i Fobos i jos jednom za 15 dana SWICH . Nadam se da ce to biti dovoljno,plus redovna prihrana kroz sistem."
 
Stole 77

Druze, ja bi ipak u ponedeljak, oprskao sa tim sto kazes, ali plus Switch, taman ces imati nedelju dana od tetiranja. Godina je veoma teska da jagoda opstane od trulezi, slazem se sa tobom oko sredstava i ja sam takav ali zato na vreme treba odraditi dobru preventivnu zastitu, kako u berbi posle ne bi imali problema. Dzaba prskati Switchem ili teldorom kada ti pola zasada uhvati bortritis. Ja sam jednom u kisnoj godini preskocio signum i to me kostalo 7t jagoda u otpad na 50 ari . . .
 
Hoces reci da proizvodjac ne zna koliko je karenca njegovog proizvoda ?

[h=3]PYRUS 400 SC[/h] PYRUS 400 SC je preventivni i kurativni fungicid površinskog i translamitarnog djelovanja za suzbijanje:

  • sive plijesni na vinovoj lozi, u dozi 2-2,5l/ha (200-250 ml za 1000m2) ili u koncentraciji 0,2-0,25% (200-250ml u 100l vode) uz utrošak 1000l škropiva/ha.
U vegetaciji može se koristiti najviše dva puta: krajem cvatnje vinove loze ili na početku dozrijevanja bobica.
PYRUS 400 SC je izuzetno otporan na ispiranje kišom, a odlikuje se i produljenim djelovanjem na uzročnike bolesti putem plinovite faze. U primjeni nije opasan za pčele. Nije utvrđena unakrsna rezidentnost s do sada poznatim botriticidima.
U svijetu je pirimetanil registriran u jagodama, rajčici i ostalim povrtnim kulturama, agrumima, cvijeću u ukrasnom bilju, zatim u raznim voćarskim kulturama za suzbijanje slijedećih bolesti: Alternaria spp., Bortrytis cinerea, Cercospora spp., Mycosphaerella spp., Penicillium spp., Venturia spp.
Naročito je važna primjena protiv bortritisa u jagodama i na rajčici s utvrđenim vrlo kratkim karencama u svjetskim registracijama (3 dana).

Posebnost fungicida PYRUS 400 SC je djelovanje putem plinovite faze. Isparavanje preparata nakon tretiranja omogućuje bolju zaštitu u slučaju slabije kvalitete prskanja i u težim uvjetima. Plinovita faza štiti slabije pristupačna mjesta i grozdove.
Zbog povećane količine djelatne tvari (30% više pirimetanila) PYRUS 400 SC posebno učinkovito djeluje na svim kulturama u kojima se primjenjuje.

KARENCA: 28 dana za vinovu lozu
pH-vrijednost sredstva: 7,3
Sredstvo jr razvrstano izvan skupine otrova.
STL - Sigurnosno tehnički list:

U Srbiji:
atu7y6uv.jpg
zedu5yju.jpg
 
Radashin , za malinu jeste 14 dana ali je za jagodu registriran na 3 dana , znaci za jagodu i paradajz ili rajcicu kako hoces
 
Ронилан који се некада користио у јагодарству против трулежи изазива стерилитет у трећој генерацији, а колико има данас тих препарата који су легални а за које ће се тек сазнати да су штетни попут овог горе наведеног. Добро не идем ја крајност и говорим НЕ, ниједан... али кад чујем како неки много третирају Јагоде попут колеге. Мислим садња јесте због профита али не баш по сваку цену. Здравље је ипак на првом месту јер све то једу наша деца. Све се може умерено претеривања.

"Ja sam po preporuci prskao:
I 29.3. CUPRABLAU+CYTHRIN insekticid+humistart
II 8.4. Aminoflex 250ml na 100l,posle zajedno insekticide FOBOS za vasi ,ENVIDOR za grinje,fungicide QUIN za lisnu pegavost i PEHAR za botritis I BORMAX 20 za oprasivanje
III 12.4. Trazex mikroelementi + NURELLE D insekticid
IV 14.4. Aminoflex 250ml+SWICH
V 21.4. Aminoflex+SIGNUM
Za vikend cu Quadris i Fobos i jos jednom za 15 dana SWICH . Nadam se da ce to biti dovoljno,plus redovna prihrana kroz sistem."

Stole, ne znam sta si hteo da kazes sa ovim citatom???
Ja se pridrzavam preporucene zastite od srane strucnih agronoma i koristim sredstva koja su ispitana i odobrena za koriscenje u jagodama( Ako se malo bolje raspitas videces i sam). Pri tome pazim na kocentraciju i karencu. Kada sam poceo da se bavim proizvodnjom jagoda ,svakako nisam planirao da je organski gajim.S' obzirom na investiciju od 3000eura boricu se svim dozvoljenim sredstvima da dodjem do dobrog i zdravog roda,jer nisam hobista ,pa da mogu da rizikujem i eksperimentisem!
Svako ne zelim ni da ugrozim necije zdravlje,tako da ne koristim neispitane preparate!
 
Nazad
Vrh