Veštačko osemenjavanje: za i protiv

Tar

Član
Učlanjen(a)
26 Apr 2008
Poruka
1.167
Lokacija
Beograd
Vratia se Šime....
Posto se Brundalo vratio na scenu a, ako se dobro secćam on je protiv, a verovatno i Ivanhoe,
a ja sam apsolutno za, onda bi mogli i ovo da načnemo, pa da kroz razmenu argumenata svi zajedno proučimo i ovu temu i naučimo nešto.
Za razliku od nekih drugih pitanja ovde stvarno postoje razlozi za i protiv.

Kada sam poceo da se interesujem za koze prvo sam tražio sta ima kod Francuza. Pronašao sam da se oni kozama ozbiljno bave tek 50 god., da su se odlučili za srnastu alpino kozu pa sada u našim krajevima tu kozu zovu francuska alpina. Takodje video sam da njihova organizacije Caprigene i Capria okupljaju 1000 uzgajivaca sa prosekom od 150 koza pa tako stalno pod naučnom kontrolom imaju 150000 koza(alpskih i sanskih). Shvatili su značaj jarčeva pa posle prve selekcije na osnovu pedigrea i izgleda, ide ona prava selekcija na osnovu mlečnosti ćerki. Testira se 30-50 koza po jarcu. Samo najbolji jarčevi se koriste za veštačko osemenjavanje.Ako sam dobro razumeo od 5000 odaberese 70-ak. A osemeni se 70000 koza godišnje. Stručnjaci se slažu da je zahvaljujući veštačkom osemenjavanju doslo za 8 god do podizanja mlečnosti za 100 l/god na nivou kompletne praćene populacije.
http://www.sersia.fr/pdf/French Goat Breeds.pdf
Kod alpskih koza prati se preko 90000 a osemenjuje se 35000 god. Postoji znacajna razlika u mlecnosti stada. Stada u kojima se primenjuje veštačko osemenjavanje imaju 842 l/god prosek a ona druga 717 l/god prosek!
www.caprigene-france.com
To je ono dobro a sad Brundalo, Ivanhoe da vidimo sta ne valja?
 
Vidi da se Brundalo jos nije aktivirao (da kucnem o drvo) a drugi kao da nisu zainteresovani za ovu temu. A tu bas lezi kljuc uspeha i velikih prinosa mleka.
 
@ Peijatelju Tar dosla i ova tema na red.
ja san i za i nisam za. Prvo nasi balkanski tehnoloski ujeti nisu za to. Opet nauka vuce naprid. I ja bi pa onda ja nebi.
Neki moji prijatelji kozari su pokusali pa nisu uspili a sve su radili po PS-u.
Ovo sto ti pricas je istina ali sa kakvom tehnologijom. Mi jos nismo na tom nivou.
Radi se o slijedecem.
1. Priprema ili TZV flasing koza za mrkanje. Znaci blago treba dobro ugojit za pripust.
2. Na 17 dana pred Estrus treba svim kozama stavit hormonske spuzvice da bi estrus u svih bio ujednacen odnosno priblizno istovremen.
3. umjetna oplodnja-- vjerovao ili ne oni sebi to mogu dozvolit jer samo 50% iz prve ostaje bredje. Za 21 dan moraju sve ponavljat jer to kosta. U nas u Hr oko 15 eura po kozi.
4.dali je to smjesana sperma vise jaraca ili samo jednog?
5. Kod takvog blaga se javlja tzv specificna neplodnost. I za takve valja jedino neki dobri Musa ili Sime ili kako oces.
Znaci za nas jos to nije. Neka meni moj Sime smrdi i drka i pusi sam sebi koliko oce ali on ne falsa.
E savjet Ivanhoeu dobro je jarca bar jednom sedmicno istimarit kao i konja. Manje smrdi a takodjer kad se pale rogovo zapale mu se i zlijezde u blizini koje ustvari i ispustaju taj miris pa skoro i da ne smrdi. Priupitaj veterinara. Pozdrav :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Eto kakva su vremena dosla, nedaju kozama da se bar malo raduju :zli:

Tacno je to da je uspeh iz prve polovican. I eto, bice posla i za Muse.... Ali sta je to 15€, ma nek je 50€ ali od onih 70-ak odabranih, najboljih do kojih na drugi nacin ne mozes doci.
Dakle posto pola nije uspelo ono jare ispadne i duplo skuplje......pa opet dobro ako pravis dobar sir, a uvodis u stado najbolju Fr. liniju. A ima i boljih u Engleskoj, USA.......Izraelu.....
Ne bioh ja to tako lako odbacivao.....
 
Ne bih ni ja to tako lako odbacija samo sta nasi tehnoloski uvjeti nisu za to i trenutno je to za mene bacanje love. Ali ideja kao ideja valja brale :ppozdrav:
 
Ovde u Srbiji (zvanicno) osemenjavanje treba da radi veterinar.
Nezvanicno ni jedan veterinar to ne zna da uradi jer nikad i nije radio.
Dakle u se i u svoje kljuse.
Kurs za VO(vestacko osemenjavanje) u Americi drze privatnici(veterinari) isto kao i fakulteti sa smerom poljoprivreda, veterina , stocarstvo..
Kurs traje 5 skolskih sati. Obucavaju se ljudi sa skromnim predznanjem koji nisu bas verzirani ni u osnovnu fiziologiju i anatomiju a kamoli kada su koze u pitanju. Zato moraju da uce teoriju 3 sata. Preostala 2 sata uz kontrolu instruktora (ne profesora) gledaju kako drugi ucenici rade i jednom odrade i oni.
Osim ako nisu debilni ili potpuno nesposobni posle toga dobiju potvrdu da su zavrsili kurs. Inace ova potvrda nije obavezna. I sada oni rade VO sa procentom uspeha oko 50%. Za Francusku sam pronasao podatak o uspehu od 70% i nista vise. Oni ne fermaju internet.

@Brundalo
promaklo mi je ono tvoje
4.da li je to smjesana sperma vise jaraca ili samo jednog?
Nemam pojma za Francuze jer kao sto sam rekao oni na internetu imaju malo podataka. Samo to bi bilo besmisleno. MOgao bi u jednom jarenju da dobijes trojke i da svako jare bude od drugog oca ?
Sta bi pisalo u pedigreu.
I opet ja o Amerikancima, ali sta mogu kad tamo svaka baba ima sajt pa moze puno da se nauci. Dakle tamo se tacno zna sta kupujes. Nekada pored imena jarca stoje samo njegove titule pa kobajagi toliko je poznat on i preci mu da nista vise i ne treba. Na drugom mestu pored imena stoji predidjeno povecanje mlecnosti na osnovu mlecnosti majke, tetaka i cerki i oca. Pa nije bas da otac daje mleko nego opet on ima ocenu mlecnosti na osnovu majke i potomstva. Pored toga cesto je opisano kakve eksterijerne osobine prenosi, to jest u cemu je dominatan i sl.
 
Pa logicno je da se mlijecnost temelji na ocu a ne na materi.
Pa jarac ili ovan tokom svog zivota ostave potomaka ko u prici a jadne matere slabo i nista. Normalno da ima utjecaj i mater ali se uvik gleda oceva strana. Sukundid sukundidovog sukundida
 
Eto vidis. I sad na primer imas dobre koze, dobar prinos kvalitetnog mleka ali ti koze imaju pendulasto vime pa ga cesto povredjuju a inace je ovakvo vime manjeg kapaciteta. Onda lepo potrazis na netu jarca koji opet povecava mlecnost i ima cerke sa pravilno formiranim vimenom i eto. Onda ides na povecanje proteina ili masti ili oba...i stalno unapredjujes stado. To je cilj!
 
Ima onaj vic a glasi
Zasto krava tuzno gleda? A jebe se jednom godisnje a muzu je cijelu godinu. Jedna se cak zalila prijateljici u boxu do nje: kaze joj ovako pa da me bar i taj jedan put poj... kako treba nego dodje neki coravac metne rukavice izvadi onu stvar iz torbe i ..... gotovo
 
Veceras mi je poseban merak vadit prijatelju Taru mast, salim se ovo mi je bilo na pameti i zadnji put ali san zaboravija.
Dakle umjetne spuzvice pa ovo pa ono nece ide. Gledaj Tar ove 2 cake. zamisli pripremit koze(ovce) za mrkanje dobro ih hraneci a onda in stavit spuzvice i umisto jebaca u rukavicama na svakih 10-15 koza uvalit dobrog Simu ili Musu. To je broj jedan a broj 2
Da se ne trosi na spuzvice moze se i ovako: U toku pripreme za pripust uz sve ostale delicije dodaje in se ujutro i uvecer po 25 dkg po glavi razene prekrupe ili moze i zrno. Efekat isti a jeftinije i musa bolje radi. Dokazano i provjereno. I sto je najbitnije raz mozes pocet davat u 6 mjesecu. U 7 vec imas mrkanje. To znaci u 12 jarenje-janjenje, a to opet znaci 2-3 mjeseca produzena laktacija. Naime znanstveno je dokazano da blago koje se jari-janji u novembru, decembru i januaru daje puno vise mlika od onoga koje to obavlja od 2 miseca nadalje. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
@Brundalo
Decko ne moze i ovako i onako. Te malo savremeno te malo: bez starc... pardon jarca, nema udarca.
Pa ono nije ni moj caca koriso ovo(ono) pa necu nija....I slicno.
Pogledas lepo katalog vidis tamo jarca kakvog nema sanse uzivo ni da vidis, cerke daju preko 1700 litara u proseku i kazes ovo bih hteo. A tamo neko kaze nema problema 50$ doza i ti se poceses po glavi pa kazes sam sebi pa bem ti......nesto, ma uzecu bar 20 doza( = 10 jarica)....a za ove druge uzecu te po 15€..i tako
..ali 1000 litara mleka pretvoreno u dobar tvrdi sir = 1500€(bar)
A od onih deset jarica 5 je muskih al nisu oni za klanje sa takvim pedigreom pa opet vrede vise nego po kg mesa.
Treba se dobro poceskati po glavi!
 
@ Tar ti izgleda mene ne razumis. Ja bi radje kupija takvog zivog jarca i priprema blago sa razi pa neka ih on j.... A rezultat isti bez kur.. iz torbe he he, i hormonskih spuzvica. BTW mater od mog Sime je davala 1350 litara u laktaciji :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ma mi se dobro razumemo samo ne mislimo isto :sta:, a i ne treba
Vidi, transport, karantin a tek cena takvog jarca. Vidim tamo (USA) svi spominju nekog njihovog Musu u stilu jao sto je lep.....mlecnost dobra, ma odlicna ali daleko od vrhunske i cena 16000$....
E sad kontam da oni sto nisu tako lepi al' imaju nolju mlecnosat vrede bar 5000 - 1000$
E ia ja bi voleo da imam takvog i da on odradi posao 100%. Ali ne moze on da odradi celo stado, pa posle nekog vremena mora da se menja. I Sve bi bilo u redu da kolega ima isti kvalitet pa se promenite i tvoj sampion se posle par sezona vrati u stado i sl. Ali da li ima. U Srbiji ne!
Zato VO a pored toga prvo dobar a vremenom sve bolji jarac(jarci) i opet VO da osvezavas krv sa novim linijama...
Ma sta me zezas ovo sve i ti znas!

A sto se ovaca tice one su anatomski komplikovanije(ima vise krivina :haha:) i nista ne znam o procentima uspeha i cenama semena i sl.
 
@ Tar vidi ovo decko, moj pokojni stari brat i ja smo dali 1995god. 2000 ondasnjih maraka za ovna frizijca nastojeci popraviti mljecnost nasih ovaca. I znas sta se desilo. Nakon 45 dana dasa ugine. Razlog - aklimatizacija. Nije ostavija potomstva
Zato sam ja zato da i mi u domacem uzgoju mozemo dobiti takvo blago ali treba rada i truda. Naime to o cemu ti sad pricas je tema i u nas i o tome se puno govori i u govedara i u ovcara i kozara. Svi ti uvozni dase mogu bit naj naj ali kad promjene stalu i jasle nema tu vise toga. Tako ti je i sa umjetnom oplodnjom-dvosjekli mac. Postoje u nas dobri i provjereni uzgajivaci i ja znan da cu se u njih opskrbljivat, a ako koji se nadje u Srbiji ja cu i tamo po podmladak. Samo da ga Musa dobro mece :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
a ti nisi cito da frizijci ne vole toplu i suvu klimu? Vole bogatu i vlaznu pasu, jel tako bese?

Sto se goveda tice tu svi spricaju pa sve prsti....a krave zblanute... :sta:

Mi ovde pricamo o rasama kojima provereno odgovara ovo podneblje (Alpine) i onima koje jos niko nije proverio ali cisto po analogiji mogu da se gaje i u Srbiji i u Primorju (Nubijke). One male spanske crnke(MUrsija) bi tebi isto fasovale ali meni se ne dopada sto imaju klatnasta vimena. Imace prema telesnoj masi imaju dobar prinos super masnog i proteinima bogatog mleka a meso kazu najbolje. Obozavaju mediteransku makiju.
 
Slazen se sa tobom ali viruj vidija san u medjimurju ima covik 100 alpina sve takva vimena. Ali ta vimena nisu problem di je ravnicarski teren nego postaju problem kad je prljavo i makija ka i u mene. Ma viruj mi i mislit ces da san lud ja vec godinama razmisljam o nabavi par mursijki. One sto ti je sigurno imaju najkvalitetnije jarece meso na svitu. A da umalo san zaboravija - ja mislin da su kozama takva vimena od prevelike strojne muze viruj mi. Mozda san u krivu i lud ali iman takav osjecaj :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Za crnke te podrzavam 200%
Za oblik vimena ne slazem se. Evo zasto.U djerdapu gde sam ranije cesto pecao, ima koza. Najvise Balkanki ,domace bele i njihovi mesanci. Ali niko nema apar za muzu, provereno. Vimena su mala, nikakva. Ako i ima neko vece ono je pendulasto. sad me mrzi da trazim po prepunom hardu ili netu Alpine ali vidi ovo vime. Kao naslikano. A ta se i njena mama i baba i babina baba vec generacijama muze masinski:

Ovo ti je vime za 10+ pa cak i ako jer Sanska :haha:
 
@Brundalo pokrij se usima i muci. vidija i ja sad da i ove 2 Hr pasmine imaju ogromna vimena a nikad aparata nisu vidile sorry :ppozdrav: :ppozdrav:
 
brundalo je napisao(la):
Slazen se sa tobom ali viruj vidija san u medjimurju ima covik 100 alpina sve takva vimena. :ppozdrav: :ppozdrav:
E sad smo tek dosli do jos jednohg pravog razloga za VO. A zasto su vimena takva. Zato sto se u nasim krajevima radujemo kada dobijemo koji litar vise pa takve pendulaste ne izbacujemo iz priploda. I na kraju dobije se kako tako pristojan prinos a koze izgledaju sacuvaj boze. I sad treba to ispraviti. Za 100 godina jer svim jarcevima i mame pendulaste. E sad se vidi zasto na izlozbama prvo gledaju eksterijer pa tek onda mlecnost. Dakle seme se kupuje od jarceva koji su na izlozbama dobili max ocenu. Na primer od sina ovakve Alpine:
 
Ja bi joj puka gazdaricu a nju bi ostavija tebi :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
Ozbiljno nije losa, mislin koza
 
Nazad
Vrh