Veštačko osemenjavanje: za i protiv

spensi je napisao(la):
Umjetno osjemenjivanje ovaca i koza je jako zahvalna materija.
Postoje dva nacina U.O. ovaca i koza.
Prvi je nacin je cervikalni nacin osjemenjivanja smrznutom ili svjeze pripremnjenom spermom ovnova ili jarceva (nije mjesana od vise muzjaka, vec je samo od jednog muzjaka i to uglavnom selekcijski odabranog).
Drugi je nacin endoskopsko osjemenjavanje ovaca i koza takodjer ili smrznutim ili svjeze pripremljenim sjemenom.
Prije osjemenjavanja je potrebno izvrsiti sinkronizaciju estrusa koja je malo razlicita ovisno o nacinu osjemenjavanja. Uglavnom hormonalne spuzvice se stavljaju 14 dana, nakon cega se vade i aplicira jedan hormon (PMSG). Ovisno o tipu, osjemenjavanje se radi ili 50 ili 60 sati nakon aplikacije PMSG hormona.
Problem je kod cervikalnog nacina osjemenjavanja je anatomija cerviksa ili grlica maternice i uglavnom je uspjesnost nekih 40 - 60 %.
Kod drugog nacina koji se narocito u primjenjuje i s velikom uspjesnosti uspjesnost osjemenjivanja je 90 -95 %. To je veliki postotak, jer i kod prirodnog pripusta uvjek se mora racunati s nekih 10 % zenki koje ne ostaju gravidne.
Prije godinu dana imao sam primjer uvoza 150 ovaca iz Francuske raze Lakun, koje su sve bile osjemenjene endoskopskim nacinom umjetnog osjemenjavanja. Sve su bile gravidne s velikim postotkom dvojki, trojki. U tri slucajeva sam ojagnjio cetvorke i u jednom slucaju petorke!!!
prelistavao sam ovu temu i tek sada sam pazljivije procitao sta je Spensi napisao. Covek ocigledno ima puno prakse ali, moj utisak je pre svega sa ovcama. Tako da njegov post nije 100% tacan. Naime ima razlike u gradji rasplodnog aparata kod ovaca i koza, opa ono sto ne moze ili je jako tesko kod ovaca uspesno se primenjuje kod koza. Znaci ne cervikalna nego transcervikalna insemenacija, direktno u matericu, kod koza je lako izvodljiva i daje odlicne rezultate.
Inace gde je taj covek(spensi)? Od njega moze dosta da se nauci?
 
Ha ha tu sam , tu sam. Nisam neko vrijeme bio prisutan, zbog nekih obaveza.
U pravu si sta se tice koza. Ja sam uglavnom objasnio u mom prethodnom postu princip kod ovaca.
Kod koza je lakse. Lakse su sta se tice U.O kao i sto je lakse i kod sinhronizacije (rad s spuzvicama) koja daje odlicne rezultate. Npr.kod koza nakon izvlacenja spuzvica ne moras davati hormon PMSG. Izvuces spuzvicu i ako je u blizini jarac, nema frke. Uspjesnost sigurna.
Ono sta je zanimljivo kod endoskopskog nacina osjemenjavanja je to, sta se koristi jako velika razrjedjenost sjemena muzjaka. Tako da s malim brojem spermatozoida postizes veliku uspjesnost oplodnje, a samim tim povecavas kolicinu pripremnjenog sjemena od kvalitetnih muzjaka.
 
Osim veceg broja doza i uspeh je veci kod endoskopskog nacina, ali to je ozbiljniji zahvat i trazi strucniji rad.
Transcervikalni metod kod koza je dobar zato sto uz malu obuku moze da ga radi sam uzgajivac. Kod Francuza kurs traje vise dana i vise kosta, dok kod Amerikanaca ceo kurs traje, ako se dobro secam, 5 skolskih casova. Tri sata teorije. Nema price od Kulina bana vec samo konkretno, sinhronizacija estrusa , gradja rasplodnog aparata zenke, upoznavanje sa opremom i imanipulacija smrznutim semenom. Popodne praksa. Jedan demonstrator i 5-10 ucenika. On pokaze, svi pogledaju fazu po fazu i onda jedan po jedan ponove.....Imaju uspeh oko 50% po pokusaju tako da postignu oko 75% iz dva puta. Treci pokusaj sa jarcem. Neki rade samo jedan pokusaj i ako ne uspe onda nastupa jarac.
Najvece iznenadjenje je sto sam cuo da se u Srbiji planira relativno jednostavno licenciranje odgajivaca za vestacko osemenjavanje koza. Nikako ne uspevam da to proverim i pronadjem uredbu ili propis...Ako je to tacno onda je ovo jedna od retkih stvari gde smo u korak sa vremenom i savremenim zahtevima.
Koliko je ovo korisno ne treba ni govoriti. Ko je danas spreman ili ko je u mogucnosti da kupi vrhunskog jarca koji kosta 10000€ i vise koji u stadu moze da bude sezonu-dve? Zato moze da kupi nekoliko doza semena i da recimo od 6 doza dobije 3 jareta.....Na stranu to sto seme odlicnih jarceva nije tako skupo, 2.5-10% od cene jareta kojoj treba dodati transportne troskove i carinu i karantin........
 
U Francuskoj kosta 1750 eura ukljucujuci hranu ,spavanje i trening.Traje 5 dana od ponedjeljka do petka ne racunajuci petak vece.Na zdravlje!
 
Ako sam dobro razumio to je kurs za transcervikalnu metodu osjemenjivanja. Ako je tako ne znam sta imaju da objasnjavaju 5 dana. Puno je to para, za nesto sto mozes nauciti u biti za pola sata (tehnika umjetnog osjemenjavanja).
Sve sta ti treba je stalak, spekulum s lampicom i pistolet za osjemenjavanje.
Drugo s cim se ne slazem u vezi tih kurseva je sljedece. Ako vec oce nekoga da osposobe za obavljanje u.o. , trebalo bi malo temeljnije studirat od anatomije sp. organa, fiziologije, hormonalne funkcije spol. organa te patologije. Mislim da za sve to 5 dana je prodavanje mu.. za bubrege. To se zove uzmi pare na lagani nacin.
Blagaj je napisao(la):
U Francuskoj kosta 1750 eura ukljucujuci hranu ,spavanje i trening.Traje 5 dana od ponedjeljka do petka ne racunajuci petak vece.Na zdravlje!
 
Blagaj je napisao(la):
U Francuskoj kosta 1750 eura ukljucujuci hranu ,spavanje i trening.Traje 5 dana od ponedjeljka do petka ne racunajuci petak vece.Na zdravlje!
Sad se i ja prisecam ovih podataka....
Naravno da je preskupo i predugo za osnovnu tehniku a nedovoljno da postanes vet. tehnicar...
Sa druge strane Fr. su u Evropi najozbiljniji pa mogu da nabijaju cenu. Oni imaju malo drugojaciju tehniku, bez stalka. Pomocnik podigne zadni trap koze sa skvrcenim nogama do visine ramena a manipulant postavi speculum i onda pistolj pazljivo protera kroz cervix.....Ovo curenje semena na dole dodatno povecava procenat. Po njima imaju uspeh cca 70% (?)
Inace koziji cervix ima 5 prstenova koje treba pazljivo proci.......tako da mu dodje po jedan dan obuke za svaki prsten.. :haha:
Sto se Srbije tice ako je ona informacija tacna pitam se ko ce da drzi kurseve jer nasi veterinari to ne rade. A nasi strucnjaci pisu knjige u kojima tvrde da je neizvodljivo i sl.
 
Sistem je isti kao sta si i opisao, samo sta umjesto pomocnika koji drzi zivotinju na rukama, koristis stalak koji mozes izvlaciti na zeljenu visinu (ja ga koristim i kod repozicije prolapsusa maternice i koristio sam ga kod u.o. ovaca). Jebat ga ako radis npr. 100-njak zivotinja, nije ih lako sve drzat na rukama, jer prilikom aplikacije sjemena moraju biti mirne.
Pozdrav.
 
Pa gdje je taj spensi jako je rijedak na forumu,ma da ta evropa satra ljude a nije lako u tudjoj zemlji ta evropa satra ljude nase a i vredniji je talijanski pas nego bilo koji covijek sa teritorije eks juge a to sam na svojoj kozi osijetio.
 
Sistem stavljanja hormonalnih spuzvica u vaginu radi sinhronizacije estrusa. Jedna stvar koja je propustena a jako je bitna je dezinfekcija spekuluma prije uvodjenja u vaginu. Ukoliko se propusta dezinfekcija moguce je izazvati upale vagine, i kao rezultat toga nema oplodnje.

@ Cara
Tu sam. Pratim ja forum. Koji dan priskocim, jer ako imam posla ne palim uredjaj :))
entuzijasta je napisao(la):
 
entuzijasta je napisao(la):
Na ovom linku se vidi kako se postavlja sundjercic i na kraju noviji nacin koji se odomacio u USA a vidim probija se i u Evropi. Umesto sundjercica koji se zaglavi koristi se umetak sa plasticnim "perima" koja se rasire i tako sprecavaju ispadanje umetka. Umesto sundjera koji je natopljen hormonom koristi se sporootapajuca tableta. Doziranje hormona je bolje a moguce je cak proizvesti umetak koji otpusta razlicite kolicine hormona u razlicitim fazama. Najvaznije je da urin slobodno protice pored umetka dok u slucaju sundjera mora da prodje kroz sundjer. Usporavanje i zadrzavanje dela urina u sundjeru u izvesnom broju slucajeva dovodi do upala. Novi umetak pod uslovom da se manipulant pridrzava higijene je apsolutno bezbedan. Injektor se dobro vidi na filmcicu a samo stavljanje je znacajno brze. Cini mi se da ovaj filmcic promovise(reklamira) novi postupak sa umetkom.
spensi je napisao(la):
Sistem stavljanja hormonalnih spuzvica u vaginu radi sinhronizacije estrusa. Jedna stvar koja je propustena a jako je bitna je dezinfekcija spekuluma prije uvodjenja u vaginu. Ukoliko se propusta dezinfekcija moguce je izazvati upale vagine, i kao rezultat toga nema oplodnje.
..zaboravio si da kazes kako manipulant(i) mora da opere ruke. :D
Salu na stranu. Speculum bi morao da se dezinfikuje posle svakog koriscenja. Posto nisu skupi koristi se vise komada a odlicna i najbrza varijanta sterilizacije je mikrotalasnom rernom. Zato treba obtratiti paznju pri kupovini da spec. izdrzava takav tretman.
Ma sve je ovo onako informativno. Mislim da nema potrebe za detaljima jer mislim da se na ovim prostorima jos uvek ne razmislja u tom pravcu.(nazalost)
lle de france je napisao(la):
Ovo je postupak uzimanja semena samo je redosled slicica zamenjen.
 
Spuzvice koje se upotrebljavaju kod ovaca su kratke (do 1 cm). Postavljaju se duboko u vaginu tako da mokraca ne prolazi kroz spuzvicu. Mokraca izlazi skoro pri kraju vagine s donje strane tako da se ne zadrzava u vagini. Da se mokraca zadrzava u vagini nebi nikad doslo do osjemenjavanja, jer mokraca ubija spermije. Tako npr. kod deformacije vagine koja se zove urovagina, dolazi do zadrzavanja mokrace unutar vagine i takve zivotinje su neplodne.
Upala kod spuzvica se javlja zbog nadrazivanja vagine od strane spuzvice.
Iz vlastitog iskustva ti kazem da sam imao samo par slucajeva upale vagine.
Sta se tice dezinfekcije, jako je bitna kod ovog rada, a preporucava se upotreba dezinfecijensa na bazi amonijakovih kvaternalnih soli. Upotreba suhih sterilizatora tipa peci su naprakticna i zahtijevaju dosta vrimena.
Ne znam zasto je to sve daleko za nase pojmove, pa to se radi na nasim podrucjima vec godinama.
Kako upotreba spuzvica, tako i npr. upotreba potkoznih hormonalnih tableta i svrhu uvodjenja u spolni ciklus.

Umjetna vagina za uzimanje sperme ovnova:

123tg9i.jpg
 
@spensi
I meni je bilo sumnjivo to "proticanje" urina kroz sundjer? Ali nije mi sumnjivo da sundjer zadrzava neke sadrzaje. Irritacija brzo prodje ako ne postoji neki izvor infekcije. Sundjer sa "sadrzajima" povecava mogucnost infekcije. Umetak sa "perima" se pokazao znatno bolje od sundjercica u USA a eto sada ga vidimo i u Spaniji. Verovatno i Francuzi eksperimentisu sa njima? Broj infekcija jeste manji ali mozda je znacajnije pravilnije doziranje hormona.
Mikrotalasnu rernu sam sda uspehom koristio dok sam reksperimentisao sa gljivama. Za povrsinsku sterilizaciju
plasticnih i staklenih predmeta (npr spricevi i petrijeve posude) dovoljno je par sekundi u najjacem rezimu. Za svaki slucaj to produzis na 10 i siguran si ga je svim mikrobima prokljucala celiska plazma.
Nocas sam bas citao rezultate eksperimenata sa novijim postupkom duboke transcervikalne insemenacije. Vrlo zanimljiva stvar i odlicni rezultati. O tome nekom drugom prilikom ali procitam kako su tom istrazivanju naucnici za sterilizaciju koristili obicnu, kucnu mikrotalasnu rernu.
Novije generacije speculuma su pravljene za takav postupak sterilizavcije. Velika mana ove m.rerne je sto metalni premeti ne mogu da se sterilisu u njoj.
"Nasi prostori?"
U Hr. znam da se nesto radi pa je na primer Vindija organizovala uvoz semena Fr. jarceva za svoje kooperante. Brundalo je bio u pregovorima za jednog takvog jarcica. Nazalost ne znam kako se to zavrsilo.
U Srbiji su vodeci strucnjaci za koze do skoro tvrdili da je VO(UO) jako tesko izvodljivo, da je neisplativo, da je sinhronizacija stetna, da je veci broj pobacaja i sl. U medjuvremenu su neki ljudi ozbiljno pristupili ovom poslu, proucili su materiju, ulozili su novac i znaju da bez VO nema ozbiljnog napretka. Na njihov pritisak izgleda da se situacija menja.

Imam nekoliko pitanja. Dali ti radis na prikupljanju semena? Da li sami pripremate medijum za razredjivanje semena? Na bazi zumanjca .......ili postoji neki gotov? Da li radite "duboko zamrzavanje" ili ga koristite svezeg u roku dan-dva.....
 
Ja sam radio na prikupljanju sjemena ovnova. U biti morao sam pripremiti ovnove (nauciti) na skok, a potom sam bio radio nesto s nekim curama koje su radile neke pokusne radove u vezi razrjedjivaca sjemena. Uspio sam naucit jedno 30- tak ovnova i nisam imao problema s uzimanjem sjemena. Lip je to posa, samo trazi se strpljenje i rad.
Sta se tice sjemena radilo se na razrjedjivanju i pripremanju svjezeg sjemena. Sta se tice duboko smrznutog nisam imao priliku raditi, ali se moze kupiti. Nema problema za duboko smrzavanje sjemena. To je vec sigurna metoda kao i kod goveda.
Razrjedjivaci sjemena su razliciti. Uglavnom su bazirani na zumanjcu jajeta uz ostale dodatke kao npr. mliko, streptomicin itd.
Kod uo se uglavnom koristi svjeze sjeme i one su upravo radile na razjedjivacima kojima je u biti bila uloga da odrze sta vise spermija zivih i do 96 sati na temp. 4 stupnja Celzijusa.
Duboko smrznuto sjeme se koristi uglavnom kod endoskopskog osjemenjivanja ovaca, jer kod takvog sjemena je veliko razrjedjenje (200 miliona sprermija u dozi),a rezultati su veliki (do 98 %),dok kod svjezeg se koristi manje razjedjenje (600 miliona spermija u dozi).
 
Uvoz semena jarčeva i ovnova iz inostranstva kao pokušaj zaobilaženja komplikovane procedure uvoza živih grla pri formiranju kvalitetnog stada.

Procedura, troškovi, isplativost, efekti... :ppozdrav:

 
ima vec te ordinacije u cacku,200 dinara po ovci plus sundjeri oko 600 din,cene su od prilike i ordinacija skoro otvorena mislim da jos neradi sve rase ali imaju u planu,moje misljenje na veci broj ovaca da se neisplati,nacin na koji funkcijonise da se uveze od svake rase po ovan i uzima seme godinu dana,nisam neki ljubimac toga,ljudi koji imaju po 100 ovaca izadje puno para jer za te pare bolje kupiti 2-3 dobra ovna i pripustati nego oplodjivati jer su ovo cene bez veterinarskih usluga.
 
futurefarming je napisao(la):
Uvoz semena jarčeva i ovnova .............troškovi, isplativost, efekti... :ppozdrav:

Zbog potpuno iste tematike spojeno sa već postojećom Temom! (neaktivna, bez post-ova, već skoro godinu dana. Čitajući delimično primetio da već dosta toga rečeno, ali da vidimo, možda bude još dobrih postova)!

:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh