Veštačko osemenjavanje: za i protiv

Umjetno osjemenjivanje ovaca i koza je jako zahvalna materija.
Postoje dva nacina U.O. ovaca i koza.
Prvi je nacin je cervikalni nacin osjemenjivanja smrznutom ili svjeze pripremnjenom spermom ovnova ili jarceva (nije mjesana od vise muzjaka, vec je samo od jednog muzjaka i to uglavnom selekcijski odabranog).
Drugi je nacin endoskopsko osjemenjavanje ovaca i koza takodjer ili smrznutim ili svjeze pripremljenim sjemenom.
Prije osjemenjavanja je potrebno izvrsiti sinkronizaciju estrusa koja je malo razlicita ovisno o nacinu osjemenjavanja. Uglavnom hormonalne spuzvice se stavljaju 14 dana, nakon cega se vade i aplicira jedan hormon (PMSG). Ovisno o tipu, osjemenjavanje se radi ili 50 ili 60 sati nakon aplikacije PMSG hormona.
Problem je kod cervikalnog nacina osjemenjavanja je anatomija cerviksa ili grlica maternice i uglavnom je uspjesnost nekih 40 - 60 %.
Kod drugog nacina koji se narocito u primjenjuje i s velikom uspjesnosti uspjesnost osjemenjivanja je 90 -95 %. To je veliki postotak, jer i kod prirodnog pripusta uvjek se mora racunati s nekih 10 % zenki koje ne ostaju gravidne.
Prije godinu dana imao sam primjer uvoza 150 ovaca iz Francuske raze Lakun, koje su sve bile osjemenjene endoskopskim nacinom umjetnog osjemenjavanja. Sve su bile gravidne s velikim postotkom dvojki, trojki. U tri slucajeva sam ojagnjio cetvorke i u jednom slucaju petorke!!!
 
spensi je napisao(la):
Umjetno osjemenjivanje ovaca i koza je jako zahvalna materija.
Postoje dva nacina U.O. ovaca i koza.
Prvi je nacin je cervikalni nacin osjemenjivanja smrznutom ili svjeze pripremnjenom spermom ovnova ili jarceva (nije mjesana od vise muzjaka, vec je samo od jednog muzjaka i to uglavnom selekcijski odabranog).
Drugi je nacin endoskopsko osjemenjavanje ovaca i koza takodjer ili smrznutim ili svjeze pripremljenim sjemenom.
Prije osjemenjavanja je potrebno izvrsiti sinkronizaciju estrusa koja je malo razlicita ovisno o nacinu osjemenjavanja. Uglavnom hormonalne spuzvice se stavljaju 14 dana, nakon cega se vade i aplicira jedan hormon (PMSG). Ovisno o tipu, osjemenjavanje se radi ili 50 ili 60 sati nakon aplikacije PMSG hormona.
Problem je kod cervikalnog nacina osjemenjavanja je anatomija cerviksa ili grlica maternice i uglavnom je uspjesnost nekih 40 - 60 %.
Kod drugog nacina koji se narocito u primjenjuje i s velikom uspjesnosti uspjesnost osjemenjivanja je 90 -95 %. To je veliki postotak, jer i kod prirodnog pripusta uvjek se mora racunati s nekih 10 % zenki koje ne ostaju gravidne.
Prije godinu dana imao sam primjer uvoza 150 ovaca iz Francuske raze Lakun, koje su sve bile osjemenjene endoskopskim nacinom umjetnog osjemenjavanja. Sve su bile gravidne s velikim postotkom dvojki, trojki. U tri slucajeva sam ojagnjio cetvorke i u jednom slucaju petorke!!!
Nije da ti ne virujen ali....najbolji svjetski rezultati ne pokazuju vise od 60-70% to je onda svjetsko cudo. Naravno tih 90-95% nisi reka iz koliko pokusaja. A sta se tice tih metoda najbolje bi bilo stavit spuzvice i osigurat dovoljan broj jarceva/ovnova...rezultat 100%...Ovo je provjereno iz prakse. Inace dobro dosa na forum i imas dobre postove :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
brundalo je napisao(la):
spensi je napisao(la):
Umjetno osjemenjivanje ovaca i koza je jako zahvalna materija.
Postoje dva nacina U.O. ovaca i koza.
Prvi je nacin je cervikalni nacin osjemenjivanja smrznutom ili svjeze pripremnjenom spermom ovnova ili jarceva (nije mjesana od vise muzjaka, vec je samo od jednog muzjaka i to uglavnom selekcijski odabranog).
Drugi je nacin endoskopsko osjemenjavanje ovaca i koza takodjer ili smrznutim ili svjeze pripremljenim sjemenom.
Prije osjemenjavanja je potrebno izvrsiti sinkronizaciju estrusa koja je malo razlicita ovisno o nacinu osjemenjavanja. Uglavnom hormonalne spuzvice se stavljaju 14 dana, nakon cega se vade i aplicira jedan hormon (PMSG). Ovisno o tipu, osjemenjavanje se radi ili 50 ili 60 sati nakon aplikacije PMSG hormona.
Problem je kod cervikalnog nacina osjemenjavanja je anatomija cerviksa ili grlica maternice i uglavnom je uspjesnost nekih 40 - 60 %.
Kod drugog nacina koji se narocito u primjenjuje i s velikom uspjesnosti uspjesnost osjemenjivanja je 90 -95 %. To je veliki postotak, jer i kod prirodnog pripusta uvjek se mora racunati s nekih 10 % zenki koje ne ostaju gravidne.
Prije godinu dana imao sam primjer uvoza 150 ovaca iz Francuske raze Lakun, koje su sve bile osjemenjene endoskopskim nacinom umjetnog osjemenjavanja. Sve su bile gravidne s velikim postotkom dvojki, trojki. U tri slucajeva sam ojagnjio cetvorke i u jednom slucaju petorke!!!
Nije da ti ne virujen ali....najbolji svjetski rezultati ne pokazuju vise od 60-70% to je onda svjetsko cudo. Naravno tih 90-95% nisi reka iz koliko pokusaja. A sta se tice tih metoda najbolje bi bilo stavit spuzvice i osigurat dovoljan broj jarceva/ovnova...rezultat 100%...Ovo je provjereno iz prakse. Inace dobro dosa na forum i imas dobre postove :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
brundalo je napisao(la):
spensi je napisao(la):
Umjetno osjemenjivanje ovaca i koza je jako zahvalna materija.
Postoje dva nacina U.O. ovaca i koza.
Prvi je nacin je cervikalni nacin osjemenjivanja smrznutom ili svjeze pripremnjenom spermom ovnova ili jarceva (nije mjesana od vise muzjaka, vec je samo od jednog muzjaka i to uglavnom selekcijski odabranog).
Drugi je nacin endoskopsko osjemenjavanje ovaca i koza takodjer ili smrznutim ili svjeze pripremljenim sjemenom.
Prije osjemenjavanja je potrebno izvrsiti sinkronizaciju estrusa koja je malo razlicita ovisno o nacinu osjemenjavanja. Uglavnom hormonalne spuzvice se stavljaju 14 dana, nakon cega se vade i aplicira jedan hormon (PMSG). Ovisno o tipu, osjemenjavanje se radi ili 50 ili 60 sati nakon aplikacije PMSG hormona.
Problem je kod cervikalnog nacina osjemenjavanja je anatomija cerviksa ili grlica maternice i uglavnom je uspjesnost nekih 40 - 60 %.
Kod drugog nacina koji se narocito u primjenjuje i s velikom uspjesnosti uspjesnost osjemenjivanja je 90 -95 %. To je veliki postotak, jer i kod prirodnog pripusta uvjek se mora racunati s nekih 10 % zenki koje ne ostaju gravidne.
Prije godinu dana imao sam primjer uvoza 150 ovaca iz Francuske raze Lakun, koje su sve bile osjemenjene endoskopskim nacinom umjetnog osjemenjavanja. Sve su bile gravidne s velikim postotkom dvojki, trojki. U tri slucajeva sam ojagnjio cetvorke i u jednom slucaju petorke!!!
Nije da ti ne virujen ali....najbolji svjetski rezultati ne pokazuju vise od 60-70% to je onda svjetsko cudo. Naravno tih 90-95% nisi reka iz koliko pokusaja. A sta se tice tih metoda najbolje bi bilo stavit spuzvice i osigurat dovoljan broj jarceva/ovnova...rezultat 100%...Ovo je provjereno iz prakse. Inace dobro dosa na forum i imas dobre postove :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
To sta govoris o 60 - 70 % se odnosi na prvi tip u.o. To je cervikalni tip osjemenjavanja, nesto kao i kod goveda, s razlikom da ne prolazis kroz grlic maternice, jer zbog anatomske gradje grlica maternice ovaca i koza nije moguce uci u maternicu. Zbog toga su rezultati jako niski. Nemoj citat i virovat puno u to sto citas, jer 60 -70 % je u idealnim uvjetima a stvoriti idealne uvjete nije tako jednostavno. Trebaju strukture i organizacija.
Ja sam radio u.o. ovom metodom u jesen 2008 s uspjehom od 50 %
Ako tim putem uspjesnost dosegne i 45 % do je uspjeh!!
Drugi nacin o kojem sam govorio je endoskopski nacin u.o.
Kod tog nacina je uspjesnost 90 -95 pa cak i 98 %.
Nema iz koliko pokusaja. Tu se radi samo o jednom osjemenjavanju.
Prakticki se radi tako da ulazis s endoskopom ispred vimena do maternice. Upuhivanjem steriliziranog zraka se radi prostor u abdomenu za rad, zatim s pistoletom ulazis u maternicu i apliciras sjeme direktno u maternicu. Za rad je potrebna ekipa od 3 - 4 osobe a samo osjemenjavanje jedne ovce traje 2 - 3 minute.
Tako se moj Brundalo radi danas u svitu di je ovcarstvo otislo daleko naprijed.
Mozes ti stavit spuzvice i pustit jarceve i ovnove medju njih, ali i za taj rad triba posebno pripremit i muzjake i zenke. Ovce tretirane sa hormonalnim spuzvicama tribaju bit tretirane malo drugacije od onih koje idu na prirodnu pripust. Osigurat dovoljan broj muzjaka ....
Ako nije dobro napravljeno i tada neces imati 100 % rezultat, a narocito s ovcama jer jednom stavljene spuzvice i ne tretirane kako treba u drugom pokusaju kod istih imaces dobar kal.
Pozdrav i kakvo je vrime tamo u nasoj Dalmaciji?
 
V.O. je sasvim druga stvar od sinhronizacije estrusa uz pomoc sunjdjera i hormona i ne treba ih mesati.
Da bi sinhronizacija uspela treba uraditi sasvim jednostavnu stvar.Pored obezbedjenja dovoljnog broja ovnova/jarceva treba podeliti stado u nekoliko grupa i u svakoj grupi "podeliti" ovce/koze,znaci dati tretman u razmaku od nekoliko dana.Tako ce se izbeci da vecina ovaca/koza bude u estrusu istovremeno,imace priplodnjaci vremena da ih sve upare.
 
Šošara je napisao(la):
V.O. je sasvim druga stvar od sinhronizacije estrusa uz pomoc sunjdjera i hormona i ne treba ih mesati.
Da bi sinhronizacija uspela treba uraditi sasvim jednostavnu stvar.Pored obezbedjenja dovoljnog broja ovnova/jarceva treba podeliti stado u nekoliko grupa i u svakoj grupi "podeliti" ovce/koze,znaci dati tretman u razmaku od nekoliko dana.Tako ce se izbeci da vecina ovaca/koza bude u estrusu istovremeno,imace priplodnjaci vremena da ih sve upare.

U potpunosti se slazem
 
Mislim da raspravljate o struci.
Kako se moze provesti umjetno osjemenjavanje ovaca bez sinkronizacije estrusa:haha::haha:
Sta se tice razmaka grupa, radi se razmak u satima ne u danima.
 
Prvo i prvo nije nista smesno.
Ja i nisam napisao da ne moze jer je ovca specificna po izrazavanju estrusa,to je tzv tihi estrus,i nije vidan kao kod krava ili krmaca npr.
Dalje sinhronizacija se moze raditi i radi se u vecoj ili manjoj meri kod prirodnog pripusta.
Dalje zasto bi se neko mucio oko osemenjavanja ako ima na svojoj farmi dovoljan broj kvalitetnih ovnova,i % oplodnje ce biti skoro 100% za razliku od v.o.kako si ti kolega naveo da je oko 60 %.Osim ako nece da se vezba u tehnici v.o.
Da li su u pitanju sati ili dani nebitno je.Da li ces sve uraditi u toku jednog dana sa razmakom od par sati ili ces uraditi u razmaku od 3-4 dana.Sve je stvar licnog izbora.
Jos nesto kod prirodnog oplodjenja ako nedodje do oplodnje javice se ponovni estrus i doci ce do pomrkivanja.A kod v.o.se moraju ovce probati da li su ostale sjagnjenje ovnom probacem ili ultra zvukom a bas i ne verujem da ultra zvuk moze tako rano odrediti gravidnost,ili testom krvi na polne hormone.Po mom misljenju komplikovanje jedne jako jednostavne stvari.

Ja sam licno za prirodne varijante.Mada nemam nista protiv novih tehnika.


:cao: :cao: :cao:
 
Šošara je napisao(la):
Prvo i prvo nije nista smesno.
Ja i nisam napisao da ne moze jer je ovca specificna po izrazavanju estrusa,to je tzv tihi estrus,i nije vidan kao kod krava ili krmaca npr.
Dalje sinhronizacija se moze raditi i radi se u vecoj ili manjoj meri kod prirodnog pripusta.
Dalje zasto bi se neko mucio oko osemenjavanja ako ima na svojoj farmi dovoljan broj kvalitetnih ovnova,i % oplodnje ce biti skoro 100% za razliku od v.o.kako si ti kolega naveo da je oko 60 %.Osim ako nece da se vezba u tehnici v.o.
Da li su u pitanju sati ili dani nebitno je.Da li ces sve uraditi u toku jednog dana sa razmakom od par sati ili ces uraditi u razmaku od 3-4 dana.Sve je stvar licnog izbora.
Jos nesto kod prirodnog oplodjenja ako nedodje do oplodnje javice se ponovni estrus i doci ce do pomrkivanja.A kod v.o.se moraju ovce probati da li su ostale sjagnjenje ovnom probacem ili ultra zvukom a bas i ne verujem da ultra zvuk moze tako rano odrediti gravidnost,ili testom krvi na polne hormone.Po mom misljenju komplikovanje jedne jako jednostavne stvari.

Ja sam licno za prirodne varijante.Mada nemam nista protiv novih tehnika.


:cao: :cao: :cao:

Je sve je to ok, zato se i nacin cervikalnog umjetonog osjemenjivanje jako malo i provodi u praksi.
Postoje jako veliki uzgoji s brojem i do 1000 - 2000 ovaca i koza u proizvodnji mljeka, a da bi se povecala plodnost i mljecnost, neki uzgajivaci odabiru muzjake s odredjenim karakteristikama za oplodnju. Njihovo sjeme se moze naci na merkatu. Isto kao i kod bikova.
Provoditi selekciju je neisplativo jer zahtjeva veliki rad, velike pare a prvi rezultati i to vidljivi rezultati koji nisu finalni je moguce dobiti nakod desetak - petnest godina.
Zbog toga se i selekcija provodi pod financiranjem Ministarstava, koji preko udruzivanja npr. ovcara na nivou jedne drzave otvara selekcijske centre. Privatnik to sebi ne moze priustit.
Bar je tako na podrucju EU.
Zbog svega toga npr. ako hoces upotrebit sjeme nekog vrhunskog muzjaka koji se nalazi na merkatu potrebno je i provodjenje U.O., a zbog nedostatka uspjesnoti kod cervikalnog osjemenjivanja, danas se koristi endoskopski nacin u.o.
Postoje veliki uzgoji kod kojih je neadekvatno drzanje velikog broja muzjaka, a kod malih uzgoja nije ni preporucljivo da dolazi do krvnog ukrstavanja.
Kod malih uzgoja kad je vlasnik zadovoljan s onim sto proizvodi i nema namjeru ici prema usavrsavanju uzgoja i ja se slazem najbolje je prepustiti sve majci prirodi.
Ultrazvucnom pretragom (abdominalnom) se dijagnosticira graviditet u vremenu od 30 dana nakon oplodnje, s 40 - 50 dana dijagnosticiras broj plodova.
Kod upotrebe rektalne ultrazvucne pretrage graviditet se dijagnosticira s 25 dana nakon oplodnje.

P.S. Izvinjavam se za ikonu smjeha u prethodnoj poruci, ali da ti budem iskren nisam je ni namjeravao stavljati. Nemam obicaj stavljati ikone u tekstu. Kad sam slao pojavila se :haha:
Jos jednom se izvinjavam. Kontaktiram forum jer je jako zanimljiv i moze se naci velika izmjena podataka koji nikad ne manjkaju. Ne javljam se u svrhu drzanja predavanja i smijanja, vec cisto sto skole u zivotu nikad nije dosta, a narocito u oblastima koja su malo zastupljena u nauci kao sto je kod nas ovcarstvo i kozarstvo.
 
Ne ljutim se, nisam takav tip nego mi bilo cudno da se smejes,a nije tema smesna vec veoma poucna.

Ovo sto si napisao stoji i veoma je poucno stivo ali ne zaboravi da Balkanske zemlje a narocito Srbija kaskaju za EU mnooogo,a ne samo 15-ak godina.
Odnos drzave prema frameru tamo i ovde je tako razlicit da se ne moze ni porediti.
Oni pomazu farmera podsticu ga godinama u nazad(generacije su stvarale kapital jedne farme),a ovi "nasi" su pre 60-ak godina unistavali domacine,pa je taj trend trajao dugo i sada kao nesto nam pomazu da nam zamazu oci.
Razlika je drasticna i u samom rasnom sastavu kao i u obrazovanju i navikama poljoprivrednika tamo i ovde.
Da ne idem vise van teme bilo bi dobro da smo rame uz rame sa Evropskim farmerima a ne da o njihovom standardu mastamo kao o putu na Mesec.
Da sa njima idemo u korak a ne da trcimo za njima a tesko ih stizemo.


Pozdrav
 
pa vecina je pricala iz iskustva
pitaj konkretno sta te zanima da ti ne pisem sve,a imas i na guglu da nadjes dosta toga na domacem jeziku
:ppozdrav:
 
pa zanima me dali se isplati i imali negativnih nuspojava također me zanima kad se spužvice mogu staviti nakon janjenja i ako si koristio kakvo je tvoje osobno mišljenje
 
ovako ja to stavljam dviskama koje se en ojagnje prve zime,stavim im to pocetkom aprila,obicno tad napune god dana,da ne bi cekale jesen da se pare
stavim im tad i nikad vise
isplati seako radis kako treba tj vet ti nije sarlatan
ako hranis ovce odlicno to mozes raditi ovako,sa 2 meseca zalucis jagnjad nakon 15 dana stavis spuzvice a ovce forsirano hranis
parenje je bitna stvar ako paris iz ruke onda 1 ovan 1 skok na ovcu i sledeca i tako do 5 ovaca u 1 ciklusu i na svaku da skoci bar 2 puta lepo u vrem razmacima, a onda ga zatvori s njima nek skace na koju hoce i koliko hoce
nek bude s njima i posle 20 dana ako neka ponovi parenje
ako zatvaraqs ih da budu skupa onda 1 ovan 3 ovce i nek rade sta hoce,ovnovi moraju bit u kondiciji
dal se isplati,pa ako se sve lepo odradi i ako imas dobra grla isplati se
ne savetujem da 1 ovcu tretiras vise od 1 u njenom zivotu
:ppozdrav:
 
miladinovic je napisao(la):
ovako ja to stavljam dviskama koje se en ojagnje prve zime,stavim im to pocetkom aprila,obicno tad napune god dana,da ne bi cekale jesen da se pare
stavim im tad i nikad vise
isplati seako radis kako treba tj vet ti nije sarlatan
ako hranis ovce odlicno to mozes raditi ovako,sa 2 meseca zalucis jagnjad nakon 15 dana stavis spuzvice a ovce forsirano hranis


Apsolutno se slazem bolje sredstvo od dobre izuzetne ishrane nemoze zameniti nista probao sam i to i to sa dobrom hranom je sve prirodnije i bolje ovce a efekat skoro ist
parenje je bitna stvar ako paris iz ruke onda 1 ovan 1 skok na ovcu i sledeca i tako do 5 ovaca u 1 ciklusu i na svaku da skoci bar 2 puta lepo u vrem razmacima, a onda ga zatvori s njima nek skace na koju hoce i koliko hoce
nek bude s njima i posle 20 dana ako neka ponovi parenje
ako zatvaraqs ih da budu skupa onda 1 ovan 3 ovce i nek rade sta hoce,ovnovi moraju bit u kondiciji
dal se isplati,pa ako se sve lepo odradi i ako imas dobra grla isplati se
ne savetujem da 1 ovcu tretiras vise od 1 u njenom zivotu
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh