Ribizla

Nema nikoga, izgleda da ovaj deo foruma odumire polako.. Cini mi se nikad manje price o ribizli nije bilo nego ove godine. Da li to nema entuzijazma vise il su svi lepo naplatili pa odmaraju mesecima..:haha: Ko ce ga znati :sta:..

Ima li neko ovde ko poklanja reznice ribizle nakon rezidbe? Ili jednostavno ne odvaja reznice nego tarupira ili pali ostatke?

Pozdrav svim proizvodjacima :)
 
Pozdrav proizviđačima ribizle.
Već odavno se razmišljam da posadim crnu ribizlu na 60-ak ari.
Njiva se nalazi na Beloj zemlji 720mnv.
Ovu temu redovno pratim a pored toga sam pročitao sve što sam mogao da nađem.
Imam jednu dilemu što se tiče berbe ribizle. Stvar je u tome da se berba ribizle poklapa sa berbom maline a to znači veliki problem za berače.
Zanima me koliko kg može za jedan dan da nabere prosečan berač? Koliko ljudi je potrebno da se nabere ribizla sa površine od 60-ak ari?
 
Dok ti ne odgovori neko sa vise iskustva, mogu ti reci da je to jako naporan posao, ja kod kuce imam par zbunova bele crne i crvene, brao sam ih tako sto sam makazama sekao grozdove i samo taj deo trazi oko 15 minuta po zbunu, znaci za sat vremena 4-5 zbuna starih par godina maksimum, sto u kilogramima nije bas puno, mozda 5 kila, ali za radni dan od 8-10 sati to i dodje kao kod tresnje oko 50+ kila valjda.
 
pozdrav svima, da se javim i ovde.
Nikola iz Beograda
planiram zasad ribizle u okolini Smederevske palanke
Odluciom sam se za Ben Sarek 90/ ben nevis 10%
parcela je 10Ha ( 3ha cu saditi na jesen pa mozda na prolece 2) , ima bunar .
planiram masinsku berbu i po malo kontraverzan oblik sadnje na 60cm tj 6500 sadnica po Ha

P.S. Ukoliko neko ima kontakt od Miljka bio bih mu zahvalan da prenese da pokusavam da ga kontaktiram putem Pm-a.
 
dinamika koju se nadam da cu ispostovati mi je sledeca
jesen 2019 -3ha (x 6000-6.5000 sadnica po ha)
prolece 2020 -2ha
jesen 2020 - 5ha

do 2020 se nadam da cu kupiti jos 10ha u okolini tacnije negde na teritoriji Topole

prolece 2021- 10ha (ili 5/5 prolece jesen)

2020/2021 planiramo pocetak prerade u pasterisani sirup ribizle i maline polane koju trenutno ima moj partner na 3.5ha trebalo bi do tad da bude na 6ha zasad.
50% planiram prodaju sirovog 40% preradu i zelja mi je da ako vreme dozvoli napravim mini vinariju za razna vocna vina al to je vise hobi i zelja.
drugi partner mi ima selo pored zasad lesnika na 3.5ha, tako da svi gomilu mehanizacije i zaposlenih delimo, opremu dobijamo bolje cene na kolicinu i sl.

teoretski sa mehanizovanom berbom i relativno niskim % utroska na radnu snagu i sama prodaja hladnjaci po bilo kojoj ceni (+/- 50%) je veoma isplativa
preradu planiram zbog drugih razloga i dugorocnih planova.
za berbu ce za sad u upotrebi biti dva Mareka a uz malo dobrog vetra za koju godinu i neki samohodni berac
 
Najmanje 0,5EUR po paketu.

- - - - - - - - - -

Moje iskustvo je oko 30min po biljci.

- - - - - - - - - -

Javi se na PM. Ja imam 50 Ari i takodje me interesuje masinska berba. Zasad je u Ripnju kraj Beograda. Pozdrav,
 
Dal ima neko iskustvo sa pravljem vina od Crnog ribiza?

Nakon muljanja nema tekucine uopce.
Pitanje je koliko vode dodati a da okus ne bude preblag.
 
Ne razumem se, pa cisto da kazem, ali tekucina mislim da nije bitna tj ima jos voca koje ima slabo vode pa se voda ne dosipa, najveci razlog je remecenje PH vrednosti komine.
 
Ne razumem se, pa cisto da kazem, ali tekucina mislim da nije bitna tj ima jos voca koje ima slabo vode pa se voda ne dosipa, najveci razlog je remecenje PH vrednosti komine.

Misljenja sam da moras dodat jer ne moze kvasac krenut na suvom. A i secer kada dodajes moras dodat vode. Pokusat cu onda dodat minimalno vode.
Vidim po starim postavim da je neko radio vino, ali nisam nasao recept kolko vode dodat.
 
Ne nalazim podatke, vidi ovo mozda nesto zakljucis, namerno sam za borovnicu jer je najslicnije, nema za ribizlu osim liker

p.s. pominje se dodavanje tople vode u borovnice....mislim da ako se i odlucis, nemoj direkt sa cesme, vec nek odlezi barem 24 sata i to tamo gde lezi i komina da temperatura bude ista, jako vazno



 
Ne nalazim podatke, vidi ovo mozda nesto zakljucis, namerno sam za borovnicu jer je najslicnije, nema za ribizlu osim liker

p.s. pominje se dodavanje tople vode u borovnice....mislim da ako se i odlucis, nemoj direkt sa cesme, vec nek odlezi barem 24 sata i to tamo gde lezi i komina da temperatura bude ista, jako vazno




Uff, vec sam odradio prvi korak, voda je bila dirketno iz cesme :sta:
 
Ah dobro nisi prvi...ne valja jer je sigurno bila hladnija od komine, a drugo ne valja jer sadrzi hlor i slicno, zato je bolje da odstoji, ne znam kako to utice, ali verovatno hlor ubije odredjenu kolicinu kvasca
 
Ah dobro nisi prvi...ne valja jer je sigurno bila hladnija od komine, a drugo ne valja jer sadrzi hlor i slicno, zato je bolje da odstoji, ne znam kako to utice, ali verovatno hlor ubije odredjenu kolicinu kvasca

Radim kako rade vinari, kvasac sam prisilno ubio vinobranom. dan kasnije sam stavljao novi kvasac iz kese.
 
Imam jedno pitanje. Da li je ko brao mašinski crnu ribizlu. Ako jeste treba mi par informacija tipa po kom terenu može da bere da li prosipa ribizlu prilikom branja i koliko ko to radi-da li radi za pare itd...
 
interesuju me ribizle svih boja i sorata za kolekciju...ko ima i koje sorte neka mi se javi....imam titaniju,ben sarek,rovadu,junifer,jonkher von tet i zitaviju...
 
Nazad
Vrh