Ribizla

Купиш супстрат за расад и имаћеш постотак ожиљавања преко 90. 200 литара сам платио око 15 евра. Ако ти је добра земља стави по двихе резнице на свако дадно мјесто, заливај, плијеви и уживај
 
Pozdrav svim ribizlarima :).
Procitao sam celu temu i dosta saznao o ribizli iz vasih dosadasnjih iskustava. Inace pre nesto manje od mesec dana, zasadio sam oko 1500 sadnica sorte Ben sarek, na povrsini od oko 40 ari. Zasad se nalazi na Zlatiboru u selu Semegnjevo na oko 900m nadmorske visine. Sadnice sam kupio od osnivaca ove teme Dragoljuba iz Leskovca (miljko87). Prethodno sam pripremio i bazen od 30 kubika za navodnjavanje, a prosle godine posadio i 150komada sljive cacanska rodna. Sad ostaje da se na prolece postave creva za sistem za navodnjavanje za ribizle. Evo i par fotografija.
Jos jednom pozdrav svima od Marka iz Cajetine :)
1ce9d60a55a8bb7711255794cf073c6c.jpg

597b11441b209700b9062364c0bd3bdc.jpg

dbcc29b4f3f1ab71de33a62ed86b4b28.jpg


Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Pozdrav svima, polako se širimo , posle Zlatibora oformila se i jedna u okolini Kragujevca , pa jedna malo manja u okolini Prokljuplja naravno ne racunam moj Leskovac jer nas ovde ima poprilično.
Još da se organizujemo pa da svako od nas to pretvori u neki od proizvoda, kao što je to uradio "ribizla produkt" , a ne da zavisimo od hladnjačara.

- - - - - - - - - -

Marko lepo izgleda , još na proleće kad krene vegetacija biće prelepo. Obišo sam dosta planina ali toliko čisti predeo nisam video.
 
Pa da, ali suse mogu da budu i u samom periodu zrenja. Navodnjavanje je potrebno i zbog rasta ako je susa posle berbe, avgust ceo, pa i pocetak septembra ako su suse. Pogotovo sto kod mene zemlja nije puno duboka do 40cm, ne preko, pa se pre isuši.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Моје рибизле су, додуше, на сјевероисточној страни која добро чува влагу. Нисам их никад заливао и стално роде. Црне су неуништиве и укуса на нафту, црвене су мање бујне па их понекад оплијевим. Од црних рибизли је и аронија укуснија. Имам и један бели бисер, он је најукуснији. Читао сам да их напада пепелница, али ја је никад нисам имао. Буде понекад нека гриња и ништа више. Да су црне рибизле укусне и ја бих их узгајао јер добро успијевају. Кад сам копао, рупе су биеле око метар широке и пола дубоке. Нагурао сам доста стајског ђубрива тако да расту одлично.
 
Imam par žbunova crne i crvene.

Crna mi je baš fuj, a od crvene napravila majka džem stvarno je milina.

Sada sam posadio i dve bele. Kakve su one sa ukusom?
 
Bela slicna crvenoj, nema ni zajednicku notu sa crnom. Crna je ok za kombinovanje sa drugim vocem u sokovima, dzemovima i sl, za jelo je fuj bljak odvratna
 
A ja imam samo crne...crvene i bele tek ću naručiti...a i te crne nisu još prorodile ... valja će iduće godine...
 
Crvena je zakon za miksanje sa visnjom i malinom u sokovima... Trecina ribizle, trecina visnje i trecina maline, sok dize iz mrtvih i mirise do neba
 
Možda vam ukus na prvu probu crne ribizle odvratan, ali to pretvoreno u neki proizvod sok, djem vino je fenomenalno i više nema taj opori ukus, i sigurno nema zdravija voćka od crne ribizle. Ja recimo kad je berba pojedem sigurno 1- 1,5 kg. dnevno i meni je fenomenalna i nije mi opora. Što se tiče crvene i bele one imaju skoro isti ukus kisekast. Ja imam više sorte crvene i bele , neke napada pepelnica neke ne, sve zavisi od sorte.
 
@predragmilicevic

Izvinjavam se na ovako kasnom odgovoru, nisam bio bas bas dugo na forumu...
Odustao sam od sadnje ribizle dok ne zavrsim studije i dok ne sagledam problematiku sa svih strana, i nakon 2 godine sam se ponovo aktivirao oko sadnje.. Plan je sadnja na jesen, uzeo sam solidnu kolicinu reznica, 2000-2500 kom, sorta Titania, a ukoliko budem u mogucnosti pokusacu da nabavim jos reznica, nadam se Tiben, Ruben ili Ben Nevis... Drago mi je da jos neko u Ripnju razmislja o ovome, mnogo bi znacilo da bude sto vecih povrsina zbog plasmana..

Mislim da znam gde vam se nalazi zasad, blizu i zivim ( naravno ukoliko nije u pitanju jos neki entuzijasta iz kraja ), cini mi se da je u dobrom stanju, gledajuci u prolazu, sve cestitke :) Video sam da planirate jos da se sirite, hoce li biti u blizini ovog zasada? Takodje da li mozete da pojasnite malo o kombajnu za berbu ribizle, koja je cena iznajmljivanja, koje su minimalne povrsine...

Pozdrav svima :)
 
ukus crne ribizle

Crna ribizla ima malo gorak ukus kada se jedu kompletne bobice, slično bobicama smreke (crnogorično drvo sa crnim bobicama koje rađa svake druge godine).
Medjutim, pokušajte crnu ribizlu izmiksati u blenderu, tada dobija drugačiji ukus. Tada kada se jede na kašiku ukus je još dosta jak i pomalo kiselkast ali odličan. Još bolje je ako se pomiješa sa crvenom ribizlom. Čak i djeca to rado jedu.

A tek kolači od tako izmiksane crne ribizle, to je tek pravo :osmeh:
 
Spreman sam pomoci ribizlarima u iznosenju iz parcele orezanih jednogodisnjih letorasta :D

Salu na stranu, ukoliko neko ima visak reznica koje nece oziljavati i koje zeli baciti, primio bih na poklon ( ili bih mogao izdvojiti neku simbolicnu nadoknadu) ili eventualno mogu ponuditi pomoc pri rezidbi u zamenu za te reznice.. Unapred se zahvaljujem svim zainteresovanim proizvodjacima dobrog srca :)
 
Nazad
Vrh