Ribizla

Ma ne Ratko...ne mislim da se širim...zaboravio si moju priču...
Imam taj red vinove loze , prokupac, koja se polako gubi zbog vremena i drugih stvari... pa tamo gde se proredilo ja posadio par crnih i par crvenih ribizli, par ogrozda , par aronije,imam i par godži bobica, te nekoliko jošti, koje sam dobio od tebe...Znači ideja je da ne potsađujem vinovu lozu nego da popunim red sa nekim eto "egzotičnim" žbunovima...
I taman sam planirao da ipak izbacim na marginu-među, godži, aroniju i joštu a ostavim ribizle i ogrozd a ove se osušile...
I tako će i biti...taman ću onda naručiti više komada crne crvene , zlatne, kakvih sve ima ...i još neki ogrozd...a možda probam i neku brusnicu i borovnicu...i tako...
 
Ma znam za borovnicu...i PH i nadmorska visina ( 130 metara kod kuće, a na lokaciji nekih 30-50 više)
 
Pa "aktivnost" zavisi od vremena...kad su lepi vremenski uslovi, aktivnost na nivou...a kad su loši vremenski uslovi, aktivnost na nivou...

Mada tvoja reč "plantaža" je za mene prejaka...
Pozdrav!!!
 
Dali ima neko ko radi usluzno oziljavanje reznica? Ili mozda zna nekoga ko to radi?
Razmatram mogucnost kupovine licence za novu sortu crne ribizle, ali Poljaci samo prodaju ne oziljene reznice.

Pozdrav,
 
Tu smo, vrebamo iz prikrajka :cao:

Nema baš puno aktivnosti, osim redovnih, zimsko prskanje i đubrenje.

Sadnju odložio za proleće pošto nisam stigao sa pripremom zemlje.


@predragmilicevic

O kojoj novoj sorti je reč?


Pozdrav!
 
Širimo se, u Babušnici , "Ribizla product" je odradio projekat i u koperaciji samnom nikle su desetak malih plantaža.

Za svaku pohvalu"Ribizla product" !

Pozdrav svima!
 
LjUSKE OD KROMPIRA ZA BOGAT ROD RIBIZLE

Voćarstvo, 24.11.2015.
Saša Bugarčić



Ljuske od krompira su bogat izvor skroba, koji je veoma potreban ribizlama. Od njega ribizle narastu do veličine višnje.

Neka vam to postane pravilo, ne bacati ljuske od krompira, sakupljajte ih, sušite i čuvajte dok vam ne zatrebaju. Ljuske se mogu odlično sušiti na radijatorima ili prozorskim daskama. Najbolje ih je čuvati u vrećama od platna. Celo proleće i leto zakopavajte suve ljuske oko grmova ribizle ili ih skuvajte pa sa ohlađenom tečnošću zalivajte vaše ribizle.

Takođe ljuske od krompira možete iskoristiti kao đubrivo za kupus i krastavce. Za tu namenu suve ljuske pokvasite i napravite od njih kašicu. Kada napravite jamicu za rasađivanje, na dno sipajte malo te kašice pospite malo zemlje a onda posadite biljke.


Jovan Drobnjak




---------------------------------------------------------------------------------
Naravno ovo je moguće ukoliko imate manji broj sadnica....

pozzzz
 
Kolege, radi li se šta? Hoće li biti rezanja za vikend ili i vama kiša ne da da se domaćinski izmorite na svežem vazduhu?

Kod mene se već naziru listići, jedva sam i plavo prskanje ugrabio da uradim. Jedino čemu je pogodavala ova kiša jeste da rastopi veštak koji sam bacio. Videćemo kako će biti ali ako ovako nastavi, teško da će se skoro ući u zasad.


Pozdrav svima!
 
Pozdrav svima koji ucestvuju u ovoj temi. Hteo bih da pitam poznavaoce da li imaju iskustva sa uzgojem sorte crvene ribizle po imenu London red i sorte bele ribizle Versajska?hvala
 
Pozdrav za sve uzgajivace ribizle male i velike. Ja sam Aleksandar imam 42 godine, zivim i radim u Novoj Varosi. Novi sam na ovom forumu mada ga odavno pratim i citam. Pored 20 ari maline jesenas zasadjene u planu je jos neko voce. Posto u selu gde mi je zemlja na padinama Javora je nadmorska visina 1150 metara, vrlo sam ogranicen koju vocnu kulturu bi mogao uzgajati (cak sam i malinu zasadio u drugom selu na visini od 950 mnv). Velika mi je zelja da bas u mom selu gde inace redovno idem sa porodicom vikendima zasadim plantazicu nekog voca. Posto je za malinu ipak visoko plan je bio borovnica, ali mi jedan profesor provuce da na toj visini mozda ne bi bila pogodak vec me posavetova da se malo edukujem po pitanju pogadjate kog voca, CRNE RIBIZLE. Ovu temu sam procitao vise puta ali bih bio zahvalan za misljenja i savete prvo o nadmorskoj visini kao i o sortama jer vidim da je velika razlika u rodu. Da se razumemo ljubav prema selu prirodi itd je ok ali ako bih vec nesto ozbiljno radio onda je i finansijski faktor vrlo bitan. I da napomenem mogao bih i ribizlu posaditi gde i malinu (to mi tazbina, i 10 ak kilometara udaljeni od grada) ali mi je zelja da zasadim voce bas u (ocevom) mom selu koje je udaljeno 25 km a koliko vidim ribizla nije mnogo zahtevna. Inace mehanizaciju imam svu 539, toma vinkovic, muta gorenje, freze itd, recicu ispod kuce njivu iznad kuce i da ne davim vise. Pozdrav svima i unapred hvala!
 
Pozdrav Hunter99 i dobro došao!

Sviđa mi se tvoja ideja i cela priča oko sadnje na očevini. Ipak je to nešto što je bliže srcu od svega ostalog. Što se tiče nadmorske visine, mislim da nećeš imati problema, čak i da će joj prijati. Kolega Miljko ima zasad, ako ne grešim na 850 mnv i ostvaruje odlične prinose. Verujem da će ti on dati najpreciznije informacije.

Pozdrav!
 
Hvala na dobrodoslici!
Slazem sa tobom Marinke da je svoje uvek na srcu. Jer ako bih tamo (u tazbini) zasadio ribizlu onda bih tamo provodio vecinu vremena a i zbog maline i u tom slucaju bih zapustio moje selo. Zamisao je sledeca a tako sam i za malinu radio, kada se letos pokosi (rodjak koristi celokupno imanje od 6ha) da uzorem na dubinu oranicnog sloja pa kada odstoji zemlja septembar tanjiranje drljanje stajsko i polovinu vestackog pa opet oranje, pa na oranje krec (ph 4,6) i druga polovina vestackog e onda frezanje 2x i u takvu zemlju saditi ribizlu. Analizu sam radio prosle jeseni rezultati su extra cak na granici moguceg bar tako rekose u moravici u Uzicu. Koliko se secam humus preko 7 i sve ostalo a po njihivoj preporuci istina za borovnicu nije trebalo dodati nista!!! Ni stajsko ni vestacko djubrivo ali posto malo sumnjam u njihive rezultate ja bih odradio kako sam napisao a od Vas ocekujem kao iskusnih vocara da me ispravite u necemu ako gresim. Isto tako bi mi trebao savet oko sorti kako vidim da je BEN SAREK extra se pokazao, da li moze sam ili mora jos neka sorta radi oprasivanja itd. Ako Miljko nadje vremena da mi malo objasni kakav je uzgoj na mojoj nadmorskoj visini i koje sorte su najbolje za 1150 mnv. Izvinjavam se na opsirnosti ali volim sve temeljno da pripremim i da kako Miljko rece ucim na tudjim greskama. Inace u planu je 50 ari za sadnju. Pozdrav i hvala unapred.
 
Vidi druže, ja ti ne mogu pomoći oko ribizle, jer imam svega pet komada. Ni oko nadmorske visine , jer sam na 130 m.
Ali sviđa mi se tvoja ideja-koncept povratka na očevo ognjište i stoga te podržavam!!!
A vidim da imaš iskustva sa radom oko zemlje i ne brinem za tebe...
Zato ti želim puno uspeha!!!



P.S. I molim te ne zaboravi svoje potomstvo usmeravati u sličnom pravcu kako je tebe tvoj roditelj ( svesno ili nesvesno) svojevremeno usmeravao!!!
Živ bio!!!
 
Hvala druze i na zeljama i na lepim recima zdravo mi bio!!!
Mozda nije tema ali evo par reci posto Vam se svidela moja ideja. Pokojni otac je davno otisao iz sela zavrsio neke skole i napravio kucu i radio u gradu, baba i deda umrli davno. U selo smo isli vikendima i nije radio gore nista osim vrta ali poenta je da smo voleli da idemo jos kao deca. Neko vreme momkovanja mog nisam ni isao niti me je to interesovalo, medjutim otac umire, ja dobijam decu (troje) isto ucio neke skole posao u firmi itd. i onda ponovo pocinjem odlaziti sa svojom porodicom vikendima pa raspusti i dosli smo dotle da zivimo za vikende a u grad samo sto moramo posao skola. Moja zena cak vise voli da ode gore a tako i potomstvo. E sad kada si mi rekao da usmeravam potomstvo (cerka i dva sina) posto su deca ipak deca kako su rasli morao sam se malo dovijati, sinovima kupim motre (manje) da voze po brdima itd. Uglavnom vole da idu u selo i sada bi da spojimo lepo i korisno i tu izbor pada na ribizlu. Sada mi je malo krivo sto se pre nisam angazovao oko ribizle mogao sam je jesenas posaditi da ne gubim godinu. Moje misljenje da je ribizla sigurno dobra prica. Iako mi nisi pomogao oko ribizle veruj da si mi puno pomogao sa nekoliko reci podrske i svojim zeljama, cak si me raskravio da Vam ovo sve pisem a valjda ce mi iskusniji pomoci oko podizanja zasada na preko 1100 mnv. Inace u blizini moje kuce zimi lovimo vukove tako da samo mozes zamisliti kakva je priroda...
Hvala jos jednom i puno pozdrava.
 
Nazad
Vrh