Ribizla

Odg: DALI PROIZVODNJA RIBIZLE IMA PERSPEKTIVU U SRBIJI U 2011

Ma nije ove godine je bilo kiše svakog drugog dana tako da je bilo nemoguće više okopati. Inače od sada ću okopavati samo u redu, a između ću kositi. Zbog velike strmnine kad je okopano i padne jaka kiša odnese svu zemlju. :cao:
Post je spojen: [time]1295321032[/time]
_________________________________________________

Post je spojen: [time]1295347068[/time]
_________________________________________________
Ovo su ovogodišnji proizvodi.
 
Odg: DALI PROIZVODNJA RIBIZLE IMA PERSPEKTIVU U SRBIJI U 2011

miljko87 samo da ti malo otvorim oci i da pojasnimo neke stvari zarad ostalih clanova ovog foruma.pod jedan ne znam da li uzgajas ribizlu ali ja sam u razgovoru i u saradnji sa ljudima koji gaje ribizlu dosao do zakljucka da je sve apsolutno isto tako da su razlike u nijansama.ako ne gajis borovnicu onda nisi upoznat da se vrlo brzo dolazi do roda isto kao kod ribizle a ne verujem da se po stablu ribizle moze dobiti od 5-8 kg kao kod borovnice.sto se tice plasmana ja sam moju prodao po 8 eur a moje udruzenje po 9 u holandiju, bez obzira sto su bili pokradeni od strane direktora cena je bila ta, a za ribizlu ne znam cisto radi poredjenja.a ovaj momak sto gaji u mom komsiluku ribizlu jeste taj koga si ti pomenuo milorad ali je mesto Bobovik a ne Bogovik.pozzzzz
 
Odg: DALI PROIZVODNJA RIBIZLE IMA PERSPEKTIVU U SRBIJI U 2011

Evo me opet imao sam problem sa kopjuterom. Pa da vam dam neke odgovore, na slici gde je plantaža to je bila berba crne ribizle sorte Ben Sarek i to je prva berba , na drugoj slici je :bela- blanka ; crvena Rovada a crna Titanija što se borovnice tiče neznam koja je sorta. Što se tiče plasmana ribizlu otkupljuju kod nas u selu za sada to nakupci koji rade za par Hladnjača iz Leskovca.
Cena je za sada ista, jer smo pioniri u ovom kraju sa ribizlom i prošle godine nam je bila skoro svima prva berba.
Post je spojen: [time]1296997397[/time]
_________________________________________________
Gospodine Provac veličina ribizle zavisi od sorte , na slici gde su bela, crvena i crna ribizla i borovnica je sorta titanija međutim sorta ben sarek sa moje plantaže je već bila ubrana kad je to slikano , ali upoređenja evp zasebne slike borovnice i crne ribizle ben sarek . Na isto ruci
 
Odg: DALI PROIZVODNJA RIBIZLE IMA PERSPEKTIVU U SRBIJI U 2011

Svaka čast kolega, Ben sarek je izuzetno krupna, ako ne i najkrupnija sorta crne ribizle, ipak sa svojih 1,6 grama po bobici može da parira nekim sortama borovnice ali ne svim ( Nui- 2,9grama ). :ppozdrav:
 
Odg: DALI PROIZVODNJA RIBIZLE IMA PERSPEKTIVU U SRBIJI U 2011

Cao prijatelji.
Jedva sam cekao da se uključim. Imam zasad od 1 ha crne ribizle i 600 sadnica borovnice.
Crna ribizla je stara tri godine sorte Titanija i Ben lemond, više Titanije. Ove godine sam plasirao 1000 kg preko Sirogojno co po ceni 1 evro. Sve je bilo ekstra korektno, gajbice plaćanje itd
Srbija uvozi preko 400 tona ribizle a verovatno i više iz Ukrajne i Poljske. Ako se uzme da je očekivan rog 15 do 17 tona po ha po evropskoj ceni od oko 1 evro mislim da ima smisla, naravno veći zasadi. Ova godina je interesantna jer ako sve bude po očekivanju planiram širenje.
Spreman sam da podelim svoje znanje i iskustvo sa vama.
 
Odg: DALI PROIZVODNJA RIBIZLE IMA PERSPEKTIVU U SRBIJI U 2011

Sinrus,svaka cast,samo naprijed.Imam namjeru da zasadim nesto manje nasade crne i crvene ribizle.Nadmorska visina je oko 300 metara,a intresuje me navodnjavanje,kako,koliko,te da li raditi sistem kap,po kap. :ppozdrav:
 
Odg: DALI PROIZVODNJA RIBIZLE IMA PERSPEKTIVU U SRBIJI U 2011

Navodnjavanje je obavezno. Naravno kap po kap. Crna ribizla zbog plitog koranovog sistema zahteva OBAVEZNO navodnjavanje. Navodnjava se značajno četiri puta. Ostalo zavisi od vremenskih uslova. Kod navodnjavanja treba voditi računa o tvrdoci vode. Ja zbog kalcijum karbonata dodajem u sistem azotnu kiselinu . Zašto crvenu?
 
Odg: DALI PROIZVODNJA RIBIZLE IMA PERSPEKTIVU U SRBIJI U 2011

Mislim da je crvena ribizla atraktivnija na pogled,ali i na okus,dok je u crne okus i miris kao nafta.Mislim to je moje misljenje.Takodje,mada sam po pitanju ribizle laik,ali sam vidio da crvena puno vise rodi nego crna.
 
Odg: DALI PROIZVODNJA RIBIZLE IMA PERSPEKTIVU U SRBIJI U 2011

dadoxxl. potpunoi si u pravu
Crvena rodi duplo više nego crna, ali je plasman crvene ribizle za sada vezan za maloprodaju. U narodu postoji kakva takva navika da se kupuje crvena ribizla a crna nikako. Za manje količine interesantna je pijaca. Na veliko interesantna je crna ribizla jer je traženija. Crna ribizla je po biološkim sastojcima vrednija, a kako u voćarstvu i prehrani postoji pomodarstvo sada je u trendu.
 
Odg: DALI PROIZVODNJA RIBIZLE IMA PERSPEKTIVU U SRBIJI U 2011

Mislim da je od crvene najbolja rovada?Kakvo je tvoje misljenje o tome?Radis li ista od ribizle vino,sok,dzem? :ppozdrav:
 
Odg: DALI PROIZVODNJA RIBIZLE IMA PERSPEKTIVU U SRBIJI U 2011

Za crvenu ribizlu cu se raspitati, nemam iskustva.
Ove godine sam pravio sok, vino, a supruga je pravila nekuvani dzem koji je bio odlican.
 
Odg: DALI PROIZVODNJA RIBIZLE IMA PERSPEKTIVU U SRBIJI U 2011

Gospodine Sinrus koliko ste imali prinos po žbunu kod titanije a koliko kod ben lomonda. Mi smo ove godine imali malo problem sa plasmanom zato sto smo jedini u Leskovcu ove godine imali ribizlu pa je bilo malo ucenjivanje. A pogotovu što nam je svima bila takoreći prva berba, pa su natrčali nakupci i ljudi su je takoreći obrali zelenu. Pošto ima dosta posađeno nadamo seda će ove godine biti bolje, pokušavam da ubedim proizvođače da se udružimo ali to ide traljavo jer su bili mnogo puta prevareni.
Mi ovde imamo malo crvenu više je to crna.
Nadamo se da ćemo ove godine imati preko jednog vagona, i tražićemo nekog i sa strane , dali ste vi već pregovarali sa sirogojnom oko ovogodišnjeg roda. I dali mogu da dobijem telefon od te hladnjače.


Od koje ribizle ste pravili vino , i ako može recept. Kako održavate ribizlu mislim na kopanje .


Pitanje za gospodina Provac-a , negde sam video slike plantaža dali to vaša u beloj jakni. i koliko ste imali po žbunu , koja vam je godina plantaža,i kako ste je plasirali (mislim na pakovanje).U slučaju da ove godine rodi ikod nas dali postoji mogućnost saradnje.


Ovako izgleda jedan žbun borovnice kod mog komšije ovog leta, njemu je to peta ili šesta godina ali ovde slabe vajde , možda zato što ima malo posađeno u našem kraju.nešto je posađeno pre dve godine tako da bi ove trebalo da bude nekog pomaka u tom pravcu.

 
Odg: DALI PROIZVODNJA RIBIZLE IMA PERSPEKTIVU U SRBIJI U 2011

Miljko,
bio sam na putu pa nisam stigao da odgovorim.
U prvoj godini roda , prosle godine, imao sam 700 grama po zbunu, ove ocekujem oko 1,5 kg pa kasnije 15 do 17 tona po hektaru. Posaljite mi vasu adresu kako bi vam poslao kontakt telefon u Sirogoojnu. U zasadu sam primetio da oko 15 avgusta na liscu se pojvljuju promene tipa ozegotina.

Slao sam na analize, biljke i zemljiste i sve je ok. Da li je moguce da u fazu mirovanja ulazi mnogo ranije od ostalih bilajka.

Vino sam pravio od crnih ribizli dodoavjuci vodu i secer. Zadovoljan sam ukisom a recepturu morom da potrazim od zene posto smo eksperimentisali.
 
Odg: DALI PROIZVODNJA RIBIZLE IMA PERSPEKTIVU U SRBIJI U 2011

Parcela se nalazi u selu Lugavcina, na putu Smederevo - Smederevska Palanka
 
Odg: DALI PROIZVODNJA RIBIZLE IMA PERSPEKTIVU U SRBIJI U 2011

Sinrus,
moje izvinjenje što se nisam javljao , imam strašan problem sa intrnetom imam ovaj mobilni mts i jednostavno nije hteo da radi. Što se tiče ožegotina i kod nas se to javljalo ali u zavisnosti od sorte. i parcele. Kod mene to se javilo na Ben sarek , a na titaniji nije, na njoj je lišće ostalo skoro do prvog snega. ovo tvoje selo dali se nalazi na putu prema palanci jer ja imam rođenu sestru u selu Glibovac. kod koje idem povremeno , pa ako je to u prolazu možemo da se vidimo.Već sam napomenuo da sam sa ben srek u prvoj berbi imao prosek 2 kg. Poslaću ti sliku da vidiš kako to izgleda, ja sam prezadovoljan. javljaju se dosta ljudi za rasad ali više nemam za ovu godinu. pozdrav :cao:

evo slike Ben sarek prva berba

 
Odg: DALI PROIZVODNJA RIBIZLE IMA PERSPEKTIVU U SRBIJI U 2011

@miljko87
Dok ti se kolega ne javi samo da ti ja kazem da ti je to selo/lugavcina/ nekih 25km od palanke odnosno 20ak kad se iskljucis u Plani i krenes desno prema Smederevu krnjevo,milosevac pa Lugavcina u svakom slucaju nikako ti nije usputno ali nije problem i 50 km u oba smera od sestre bar ja mislim
:cao:
 
Posle dužeg razmišljanja da li crvena ili crna,odlučio sam se za crnu sortu ribizle(Titania).I zbog toga pozivam sve članove foruma da podelimo znanje oko uzgoja ribizle.
 
Imam i ja par grmova crne ribizle. Odlično je voće za džemove i kompote.
Vidim da si posadio veću količinu, jel to komercijalno i šta namjeravaš sa rodom?
 
Zasadio sam oko 1200 sadnica ,a na jesen planiram planiram jos jedno 2500.Inace u nasem kraju postoji nekoliko hladnjaca koje se bave otkupom ribizle pa se nadam da cu rod predati njima.Naravno ,bice i za sokice i dzemice:osmeh:
 
Nazad
Vrh