Ribizla

Nesto smo se uspavali, gde ste sta radite, pozdrav svima
 
- - - - - - - - - -
I preporuka PSS

izv2.jpg

Eto savetodavna sluzba...
kako moze da preporuci oranje do 60cm a sta ako je humusni sloj oko 30 cm - i ako ores na 60 izbacis samu zutu zemlju a humusnu zatrpas na 30 do 60 cm
Podrivanje (podrivanje rastrese zemlju ali je ne prevrce) moze da se radi na 60 cm par meseci ranije, i onda djubrenje i oranje na dubinu dokle je donja granica humusnog sloja zemlje, cak posle toga moze i drugo djubrenje posle oranja i tanjiranje na kraju da se unese i u povrsinski sloj stajnjaka koji ce biti vrlo bitan u prve 2 godine
I sve te radnje posle podrivanja raditi sto laksim traktorom da se zemlja sto manje sabija
Sve to naravno posle sredjivanja pH zemlje krecnjakom
 
Vala baš nas nema!!!
Ja evo, dobio ćerku - prvo dete, pa pokušavam da udjem u štos! Da budem dobar otac! Nije lako ali se trudim!

Evo i jedan pozdrav od moje lepotice Đurđe

2014-09-30-205128.jpg


i još koja...

2014-09-30-190635.jpg


scan0008.jpg


... eto mog opravdanja...
Bravo majstore, neka ti je ziva I zdrava , sad bar imas za cega da radis. jesi se otreznio ili si jos u element.

pozdrav tebi I tvojima I ostalim drugarima
 
Hvala druze! I napio i otreznio i tako vise puta. Sada se podsecam vojnickih dana... dva sata pozarstvo, dva straza, dva spavanje... a preko dana redovne aktivnosti. Svaka obuka je na pocetku teska... dok se ne udje u rutinu. Nemojte mislim da se zalim, naprotiv uzivam u svemu samo se plasim posto je prvo dete da nesto ne pogresimo jer smo bez iskustva. A sve ostalo se da izdrzati. Pozdrav svima!
 
Drugari, ima li vas gde???

Radi li se sta, sadi li se?

Ja evo privodim uredjenje parcele za jesenju sadnju, ako Bog i Djurdja daju, za jedno 500-600 komada iz svog rasada. Nece ici glatko, ali sam se nameracio da ispunim tu kvotu za ovu jesen.

V.Branko, dokle se stiglo kod tebe?

Pozdrav svima?
 
Pozdrav svima. Planiram da zasadim ribizlu kao trenutno veoma rentabilnu vocku kod nas. Student sam poljoprivrednog fakulteta,treca godina, medjutim tek u cetvrtoj cu imati blizi kontakt sa jagodastim vocem, pa me zanima sad kako trenutno stoje stvari u praksi i na terenu. Kada ulaze u pun rod, koliki je pun rod i koliki su prinosi po godinama do punog roda? Takodje vidim da vecina vas proizvodi crnu ribizlu, da li ima neko neke vece povrsine pod crvenom i belom? Posto se nalazim na nekih 20ak km od Beograda, veoma mi je zanimljiva blizina velikog broja pijaca, s'tim da ne znam kako stoje stvari sa konzumnom ribizlom, da li ima neko iskustva sa tim? Previse pitanja za prvo javljanje, ali mislim da je najbitnije prvo pitanje plasmana, pa tek onda sadnja i proizvodnja, dzabe i 30t/ha ako nema kupaca :) Unapred zahvalan :)
 
Црну рибизлу могу јести само још понеки стари бивши возачи теретних возила који су "отуђивали" нафту јер мирише на нафту.
Црвену рибизлу могу јести они који воле киселе јабуке, док је бијела јестива за већину људи.
Добра ствар код рибизле је лако размножавање. Пободеш резнице у добро обрађену земљу и велика већина се прими. Посади прво мању површину па после размножавај сам. У књигама помињу пепелницу као болест али је ја нисам никад примјетио. Једино буде понекад гриња. Како не волим укус рибизла прошле године их нисам ни заливао, али нису успјеле да се осуше. Црне су бујније од црвених и бијелих. Ова бијела коју могу јести није бујна као црна и поред одржавања. Црне не одржавам али надвладале су све корове.
 
Pozdrav drugari. Marinke cestitam nek ti je ziva i zdrava, to je najlepsi novogodisnji poklon. Jesi posadio ribizle, ja spremio dosta ali vreme mi ne dozvoljava, posadio sam stotinak. Stanke, sto se tice crne ribizle mislim da je proizvodnja iste u ekspanziji u srbiji , prvenstveno sto je na nasem trzistu uvoze podosta. Ako si malo kreativan i smislis nacin za finalni plasman kao upakovanu ili susenu pa pakovanu ili u vidu soka, dzema ili vina kao ja na primer, mozes fino zaraditi, naravno mozes i na hladnjacu da je das oko evro kilo ide uvek. Ribizla najbolje uspeva preko 500m n.v. ali moze i nize uz prikladno navodnjavanje, pun rod ocekujes u cetvrtoj ili petoj godini a u drugoj trecoj imas od sto grama do kg po zbunu u zavisnosti kako je djubris, obradjujes i navodnjavas. Zivotni vek je od dvadest do trideset godina u zavisnosti od orezivanja itd, ako budes ozbiljan da je sadis obrati se oko svega sto te interesuje i svako sa ovog foruma ce ti pomoci. Pozdrav.
 
Skoro je na Kolarcu moja buduca profesorka iz jagodastog voca pricala o trendovima i da se najvise trenutno isplati borovnica a posle borovnice ribizla kao najrentabilnija,a da mi kao nacija ne umemo da prodamo svoj proizvod,tj da sve dajemo u hladnjace, pa oni izvoze i preradjuju, razmisljam odmah da i preradjujem,naravno kad stigne u pun rod,a do tada na pijace eksperimentalno i u svezem stanju, cisto da ispipam trziste.. Da li od celokupne proizvodnje pravis vino ili preradjujes i na druge nacine?? I da li se jos neko bavi sa tim,i kako prolazi? I ima li neko ozbiljnije zasade crvene i bele ribizle, na yt moze da se nadju samo klipovi o proizvodnji crne ribizle kod nas..
 
Pozdrav svima!

Stanke dobrodosao na forum!

Hvala Ribizlaprodukt na čestitkama.

Što se tiče sadnje, nisam nista uradio, sve pripremio i okupio radnu snagu i taman kad smo trebali te subote da sadimo, zeznu nas kiša. Probaćemo da se organizujemo za sledeći vikend, jer kako najavljuju neće biti snega do Nove godine a valjda će se i prosušiti zemlja do tada.

Evo i nekih novih klipova sa youtube, pa ako neko poznaje ove uzgajivače, može ih pozvati da se pridruže ovde

https://www.youtube.com/watch?v=yO4b6JOyL28

https://www.youtube.com/watch?v=o6-yEEwrASk
 
Pozdrav. Proizvodim od ribizle dzem,slatko, sok i rakiju, sve to za sopstvene potrebe ali od vecine kolicine, cak i dokupim proizvodim vino. Mozemo da pitamo miljka87, koji je i pokrenuo ovu temu, kakvo je to vino :ppozdrav:. Marinke dobri ti klipovi, al je rodilo na ovom drugom :osmeh:.
 
A jel si poceo da plasiras to vino na trziste :) Ima li ga u prodaji i kakva je potraznja?? :)

Da li neko ima neko iskustva sa razmnozavanjem ribizle nagrtanjem?
 
krajem februara reznice jednogodisnjih grana duge 15-ak cm zabodes u zemlju u hladovinu nek vire samo 2 pupoljka van zemlje i redovno zalivaj da zemlja bude vlazna
primice ti se 90% reznica, nagrtanjem isto moze ali dobit ces manji br. sadnica koje ce biti razvijenije
 
Zanima me zbog podizanja maticnog zasada,mislim da se dobijaju kvalitetnije sadnice nagrtanjem,razvijenije i manje se biljka muci u prolece, ima veci porast tokom godine zbog razvijenijeg korenovog sistema.. Reznicama se dobija veci broj sadnica, ali da bi se dobio taj kvalitet sadnice gubi se jos jedna godina da bi se ta sadnica ukorenila u prporistu.. Koliko se moze dobiti novih sadnica nagrtanjem jedne sadnice u maticnjaku?
Razmisljao sam o maticnom zasadu od nekih 50-100 biljaka,i da nakon toga postepeno povecavam povrsinu pod ribizlom,a pri punom rodu cu sigurno nastaviti razmnozavanje reznicama, ukoliko bude bilo potrebe za to..
 
Pa bas zbog toga,sto prilikom sadnje reznicama treba jedna vegetacija da se razviju korenovi, dok se prilikom nagrtanja koren vec razvija u toj vegetaciji. A posto hocu da podignem maticni zasad, a nemam vec ribizle, treba mi jedna vegetacija da bih proizveo reznice i jedne da se ukorene,to je 2 vegetacije, a nagrtanjem cu dobiti vec posle prve sezone sadnice sa korenom.
 
Pozdrav,

Da li netko ima iskustva u razmnožavanju ribiza drvenim reznicama, danas sam dobio odrvenjele jednogodišnje reznice cca 20 cm duge i sa mnogo pupova pa me zanima koji je najbolji način za posaditi?

Lp
 
Jednostavno, nabiješ reznice u rasresitu zemlju, što više pupoljaka da je pod zemljom. Van zemlje ostaviš najviše 2-3. Ako ostane i više, nije strašno, možeš na proleće orezati na 2-3 pupoljka. I obavezno zalivanje tokom godine. Ukratko je to to!

Pozdrav!
 
Nazad
Vrh