Koliko godisnje posecete i potrosite drva..?

Ja potrosim 30 metara bukovine 2 tone uglja i 4-5 metara sljivovi drva!!!
 
Ma ja se ne žalim na potrošnju ,grejem oko 160-180 kvadrat s tim da u kući pored kad padne temperatura ispod 6 C puštaju termo glave da se ne bi smrzlo ništa.a inače tu kuću ne koristim pa ne mogu stvarno da kažem koliko samo ona potroši.Peć je od 60 KW.
Nego sam prošle godine dobio neka mešana drva pa sam ispizdeo.Prekjuče mi čovek doterao iz Raške bukvu samo je nekako bela nema onu crvenu karakterističnu boju.Pa se pitam šta je??

DA ti nisi slucajno dobio lipu, a prodali ti je kao bukvu ?
 
Potrosim 10 metara hrasta,graba ili bagrema i 2.5 tona uglja kolubara.A da nije uglja potrosim 25 metara drva i jos fali.Ugalj dosta zameni drva.
 
Za 120 kvadrata potrošim 20 kubika Cerovih drva i 6 tona uglja.
 
@ Bora
U sta ode toliko drva i uglja. Jel u centralno grejanje ili u obicne peci.
 
U kotao za centralno grejanje :osmeh: Ali svugde je toplo,ne zavrćem ni jedan radijator :haha:
 
To vi držite neke hotele, ili živite na Grenlandu?

Ja potrošim nekih 6 kubika bukovine. A imam neizoliranu kuću (a ima metarske kamene zidove) i grijem oko 100 kvadrata.
A istina je da nisam svaki dan ceo dan kod kuće.
Uz to je moj dio sela od 25.10 do 10.2. po celi dan u sjeni. Oni više malo manje, oni više koji dan duže.
 
Ove godine sam kupio 10m3 mješavine bukva/hrast (zaista odlična drva), od prošle godine mi je ostao jedan kubik neke mješavine, oborio sam veliki jasen i u njemu je bilo dobra tri kubika, imam neke vrbe i koješta da počistim pa ću i tu nešto skupiti te mislim da ću imati dobrih 15m3. Takodje, imam 5 tona uglja od prošle godine i kupio sam još 5 tona. Inače, godišnje trošim nešto više od 10m3 drveta i 5 tona uglja, sprat kuće gdje zimujemo grijem sa velikim Prity kaminom (u njeg ide ugalj) i velikom Smederevo peći "devetka" (na njoj kuvamo pa se i grijemo). Takodje, imam i dvije prikolice tekunja (kočanj od kukuruza) zapakovanog u vreće (mislim da ima oko 8m3). Njega ložim u veliki kamin, pakujemo u najlonske kese i tako nema krša i prašine, a grije bolje od bilo kakvog uglja ili drveta, samo kratko gori al zagrije kuću za deset minuta čini mi se (to obično naložim kada potpaljujem vatru ujutru).
 
Šapurike su odličan dodatak svakom ogrevu. Ja berem oko 7 kj kukuruza samo zbog šapurika (za dve porodice), da mi one ne trebaju brao bih samo par prikolica za svinje a sve ostalo bih vro.

Kako bi bilo dobro da neko smisli način da se šapurike mogu skupiti iza kombajna, to bi mnogima bilo interesantno i bitno olakšalo spremanje ogreva.
 
Mislim da je šapurika gorivo budućnosti za nas paore. Pošto je njeno loženje prilično nezgodno (ako ložite u kući, mnogo prašine i onih ljuskica spada sa nje) bilo bi idealno kada bi se ona samljela i preradila u brikete,ovako nešto

briket.jpg


Jednostavno je treba samljeti i presovati u ovakve cilindre, postije mašine za briketiranje, njima je svejedno šta briketiraju, važno je samo da je dobro usitnjeno i da ima neko vezivno sredstvo. Što se tog vezivnog sredstva tiče, mislim da bi se to riješilo dodavanjem male količine kukuruznog zrna prilikom mljevenja šipurike - briketirke svakako griju masu tokom presovanja, a kukruzno brašno bi uz mali dodatak vlage i toplote odlično vezalo masu i nakon hladjenja. 100% čisto i ekološko gorivo koje dobijamo besplatno, praktično kao otpad iz proizvodnje kukuruza. Da imam novca, to bi bilo prvo što bih uradio/nabavio.

Sama briketirka se može napraviti, princip je vrlo jednostavan

briketirka.jpg


Evo i primjera jedne "ručno" pravljene briketirke


Kao mlin bi se mogao koristiti običan mlin za kukuruz u klipu na kardanski ili električno pogon

b2a4e0ab4238-640x480.jpg


mlinovi.jpg
 
Ok je to za loženje u kući. Ja imam centralno grejanje a kotlarnica je izdvojena od kuće. Kotao je za baliranu slamu sa ogromnom zapreminom ložišnog prostora. Kad bi se taj kotao napunio samim šapurikama obezbedio bi veliku količinu energije koja bi se uz akumulator toplote mogla komforno i efikasno iskoristi (bez akumulatora toplote bi bilo neizdrživo toplo u tom slučaju).

Problem je samo skupiti dovoljno šapurika. Branjem kukuruza dolazi do velikog rastura jer se sad uglavnom prave hibridi koji brzo otpuštaju vlagu, a takođe je jako teško naći radnu snagu za istovar kukuruza. Kad bi se našao način da se pokupe iza kombajna na njivi, jedva bih čekao zimu i grejanje... :osmeh:
 
Pa postoje takvi dodaci na kombajne, potražiću slike! Evo nasao sam, evo dodatka za skupljanje slame, ovo bi se sigurno moglo koristiti i za skupljanje šipurike!

929_img5big_1.jpg


929_img6big_1.jpg


929_thierart2recuperateur4_1.jpg


929_thierart3moisson_1.jpg


Lako je kad imaš centralno grijanje, ja ne bih ni razmišljao o briketiranju da imam peć u posebnoj prostoriji. Inače, kuća je zamišljena za to, prostorija postoji, samo fale pare da se to odradi.
 
Ovo je super, ali neizvodivo. Vlasnici kombajna nemaju (zasad) interes za tako nešto.
Ja sam više mislio na to da se na kombajn nameste neki usmerivači (toliko bih jedino još možda mogao ubediti vlasnike kombajna) koji bi omogućili da šapurike iz kombajna ispadaju u nekoj užoj traci (kao kad se seno pokupi u trake sa suncem). A po završetku kombajniranja ide ono što mislim da bi se moglo napraviti, nešto kao samoutovarna prikolica za seno. Dakle, vodi se prikolica po tom tragu i ona ubacuje u sebe šapurike iz tog traga...
 
Nazad
Vrh