Biodizel - opšta tema

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Kako sam malopre video ima ljudi u Srbiji koji proizvode biodizel. U konkretnom slučaju prave bio dizel od uljane repice. Međutim za dobijanje bio dizela se mogu koristiti i suncokret ili soja. Sa jednog hektara uljane repice se navodno može dobiti oko 1000 litara biodizela.

Evo linka ka članku Prednosti biodizel goriva
 
U svakom slučaju će doprineti povećanju cena naših proizvoda. Nisam imao prilike da vozim bilo šta što koristi bio dizel, ali sam video autobus koji ga koristi, i kada prođe oseća se kao da je prošla mašina za pravljenje kokica :haha:
 
Za vreme rata smo za agregate dobijali neku smrdljivu tekucinu za koju je receno da je biodizel :udri: proklinjali smo :zli: Vec blizu 0 C0je plivao parafin ::lose::
 
novii je napisao(la):
.... Sa jednog hektara uljane repice se navodno može dobiti oko 1000 litara biodizela.
Ako je to tacno koliko treba da kosta taj biodizel da bi se proizvodja isplatila?
Cenu goriva na pumpi cine porezi akcize itd u % od 50 do 80 u zavisnosti od zemlje. U najboljem slucaju cena litra goriva je 50 €centi. 1/2 €, dakle za kompletnu proizvodnju sa jednog hektara proizvodjac goriva dobije 500€, a koliko treba da dobije proizvodjac uljane repice?
Kada je etanol u pitanju stvari stoje mnogo povoljnije. Etanol moze da se pravi od svake biljke bogate ugljenim hidratima. Za sada je u igri kukuruz ili jos bolje sirak secerac:
Le Mek Lun iz kompanije Sorganol Production tvrdi na osnovu istraživanja da sirak šećerac daje šest puta više etanola po jedinici površine od kukuruza. On kaže da su ispitivanja pokazala da ova kultura daje 28,000 l/ha etanola dok kukuruz može da da 4,200 l/ha etanola. Važna činjenica je i to da su troškovi proizvodnje po hektaru kod sirka šećerca manji nego kod kukuruza pa je i po tom osnovu dobit veća. ....

Ali to su sve samo zamene za naftu i produzavanje agonije jer ovakva rasipnicka civilizacija jednostavno ne moze da opstane na duzi rok. Treba samo pogledati saobracajnu guzvu u BG, gde se u spucu 10 km prelazi za 45 minuta a u svakom vozili sedi po jedan covek. I onda napravis racunicu: svaki automobil u proseku je tezak 1 tonu a prevozi 75kg korisnog tereta, i pri tome zagadjuje.
 
Kontaktirao sam nekog naseg proizvodjaca opreme za proizvodnju biodizele,nije znao da mi kaze tacno koliko se cega dobija od cega ,(nego nesto od prilike),i kad sam izracunao,uopste se nije isplatilo proizvoditi ga (i to jos onda kad je dizel bio 85din na pumpi,a sad je oko 70!)
 
J...s ti to,prosle sezone sam ga imao i mucuo se!Te nece da upali,te kad upali trokira!Kad miruje razdvajaju se supstance od kojih je zbuckan!Kad zavrsis sezonu radova,obavezno se mora ispustiti iz rezervoara i usuti D2 i naravno da ga masina protera kroz motor!A najgore od svega je sto smrdi kao zagorele krofne!
 
Cekaj dok sirova nafta poskupi pa da vidis kako ce brzo da prestanu da proizvode nerafinisano ulje!
 
pravi li ko bio dizek sam na you tub sam video lude amere i engleze kako sa\ami prave bio dizel od otpadnog ulja iz fritezi
 
isidor je napisao(la):
pravi li ko bio dizek sam na you tub sam video lude amere i engleze kako sa\ami prave bio dizel od otpadnog ulja iz fritezi
Ima jedna firma u Vojvodini,meni traktori i kola idu na njihov biodizel
 
Koristio sam biodizel u kamionima i traktorima iz fabrike u Sidu victoria.Sipao sam ga cist 100% i
50% sa eurodizelom.Problem se javlja u rezervoru posto svaki rezervoar ima talog od obicnog dizela koji u kontaktu sa biodiz. se digne i uprlja filtere.Ako si ga prosuo po farbi sve je digne poput uk2 ulja.Biodiz. je iako preciscen tokom procesa proizvodnje pun kiselina pa znaju da zapeknu dizne ili bosch pumpa.Meni su zalepile dizne 2 puta prosle godine.Zimi se ne sipa u rezervoar posto se stegne kao med.U evropi se mesa sa naftom do 20% dok to nije slucaj kod nas.
http://sr.wikipedia.org/sr-el/Биодизел
 
U vreme sankcija su u našu zadrugu doneli gorivo koje je bilo u stvari suncokretovo ulje, možda malo bolje rafinisano. U početku su ga mešali sa dizelom 1:3, pa 1:1 , a na kraju su ga koristili skoro čistog. Kad prodje traktor miriše kao da neko peče palačinke.
Epilog: svi Torpedo traktori pocrkali, nakupi im se čadji na klipovima i zapeknu karike. Tamo gde je to gorivo procurelo na vrućem motoru se stvorila tako tvrda kora, koja ne može da se opere nikako, jedino žičanom četkom da se skine. U izduvnoj grani još gore bude, moraš sekačom da lupaš...
Interesantno je da su svi Mtz traktori preživeli ovo gorivo, ni jedan nije radjen.
 
tibor je napisao(la):
isidor je napisao(la):
pravi li ko bio dizek sam na you tub sam video lude amere i engleze kako sa\ami prave bio dizel od otpadnog ulja iz fritezi
Ima jedna firma u Vojvodini,meni traktori i kola idu na njihov biodizel
U subotici su bili nazovimo ih "optimisti" i postrojenje je bilo smesteno u jednoj hali 29.novembra.
Moj drugar je osmislio celu pricu a glavni mozak proizvodnje je bio jedan dedica mislim da je iz Banata sa starim mercedesom koji je inace i neki predsednik ili zamenik u uudruzenju nekom xy za biodizel Srbije.
Pravili su ga od otpadnog ulja iz friteza, ja sam cisti taj sipao u A-4 i isao je bez ikakvih problema i bez posledica jes da mirise na palacinke
E sad sto se tice matematike.........firma je ugasena a samo postrojenje se preprodavalo od jednog do drugog
Inace na netu sam video u americi imaju mala postojenja na prikolici i ljudi skupljaju u burad otpadna ulja i dolazi covek kod njih i usluzno im to preradjuje
Mislim da to nije losa prica
 
Nazad
Vrh