Strništa i rad na njima

Za ovo moje podnevlje cu tako.
Maticu a pre toga je 2014 bio parlog,a da sam na vreme prosao necim kao sto nisam stigao ne bi ni doslo do toga.
 
Rekao sam ti odmah posle oranja šta će se desiti i pogodio jer sam pasirao to.Nema veze što je bio parlog.Kod mene nije bio pa isti đavo.
 
Ja sam zaprlozene njive ove godine tanjirao posle dubokog oranja.
Ja reko u prolece cu proci spremacem 1-2 puta i super.
Kad u prolece opet morala tanjiraca i opet nije ispalo dobro.
 
Mislim da se nema sta puno mudrovati sto se tice konzervacijske obrade strnista (ugaranje). Ako imate tesku tanjuracu, potanjurajte, ako imate gruber pogruberajte, ako nista od toga ili total ili plitko oranje s visebraznim plugom (veca brzina - manja potrosnja goriva). Ja sam uvijek orao strnista i za 549 sam sklopio trobrazni plug 3x12" koji je sluzio samo za plitko oranje strnista i nista vise. Radilo fantasticno. Sad taj posao odradjujem vucnom tanjuracom. Neka godina bude da i moja laka tanjuraca dobro propada u zemlju a nekad bude da samo skace odozgora al se opet odradi posao i ceka se povoljnije vrijeme za drugi prohod za unistavanje novoniklih korova.
 
Njive koje su parlog, pa hocete da posejete prolecnu kulturu.
1. uzorati u jesen
2. odmah posle oranje preci setvospremacem da se poravna
3.1 u prolece ako ima malo trave i setvospremac moze da radi, uraditi 2x rano cim se moze
4.1 sejati kukuruz/soju/suncokret sto kasnije u korov sa diskosnom sejalicom
5.1 total 4-5 dana posle setve

3.2 Ako ima puno trave i setvospremac ne radi dobro, onda tanjiraca
4.2 setvospremac
5.2 mesec dana i jace ne dirati pa tek onda sejati
6.2 total 4-5 dana od setve
 
Bojčetiću kod tebe ovo kao neka poglavlja u knjizi :haha: Bolje totalom tući odmah posle setve ako je veliki korov. Ako bude kišno vreme a odložiš tretman totalom možeš da izduvaš.
 
Citam nesto i mogu vam reci dobro vi gurate ovu poljoprivredu,nije lose,oranje strnjike,pa tanjiranje pa opet oranje na jesen pa opet tanjiranje,podrivanje,drljanje,freziranje,feniranje,poliranje............sta ste sve napisali treba bure nafte za hektar strnjike.

Ja cu biti skromniji,strnjiku cu da predjem totalom i oranje na jesen.Od mene sasvim dovoljno.:ppozdrav:
 
Ja cu ove godine moje strnjike preci sibicom kao u dobra stara vremena i onda krajem avgusta meseca totalom i na kraju negde u novebro duboko uzorati i dosta im je od mene!
 
Jbg, neko je zadovoljan s 2 tone na jutro nekome je minimum 4 tone. Razlika ulaganja NIKAKO nije ista a tako i u dobiti. Da netko ko radi 150 jutara samo psenice bude zadovoljan s 2 tone na jutro taj bi propao sutra. Da ne napominjem ostale kulture...
 
Sta to sve vredi Bobo kad ti sve sto si napisao uradis sa onim 5106,velikim prikljucima i potrosis bure nafte na hektar i nakraju posejes kukuruz s mehanickom sejalicom(do juce bez onih izbacivaca zrno po zrno):osmeh:Budi malo realan,mani se teorije,ovde sve sto vise ulazes u vecim si govnim....
 
Bobo se okrenuo drugim granama poljoprivrede. Kod nas sad gledaju proteine u psenici uz hektolitar, vlagu, primjesu i gluten... Prvoklasnu psenicu imaju rijetki sretnici a mi mali imamo "stocnu" koja se kipa na istu hrpu kao i ta "prvoklasna". Ove godine od 70 jutara sto obradjujem velika vecina je proljetna zob. Psenica je na samo 6 jutara s minimalnim ulaganjima jer ce svejedno biti stocna i ako dobijem 10 euro centi po kilogramu +PDV to ce biti super. Imam i 2 jutra "Prvoklasne" i ona ide u posebnu prikolicu da vidim sto ce s njom biti na kraju kad se crta podvuce.

Nikad nisam gledao na bure goriva jer me to nece ni skuciti ni raskuciti. Ugar sam do nabavke veceg traktora radio s trobraznim plugom i 549 polako i plitko. Pokazalo mi se puno bolje od totala i paljenja zetvenih ostataka, a sad ih tanjuram vucnom tanjuracom i kako mu bude. Plan je nabavka grubera jer mi je tanjuraca lagana za prvi prohod po strnistu i to je sva mudrost. Manje novaca ode na gorivo (mi imamo plavi dizel za poljoprivredne potrebe koji je dosta povoljniji od dizela) nego na prskanje totalom, samim time sto nam nadziru kolicinu spriciva koje tokom godine kupujemo...

Ne znam kako je kod vas ali strniste ako se ne ugari neposredno poslije zetve tu korovi idu kao ludi, pa se osjemene pa kasnije borbe. Ovako ga u dva navrata potanjuram i mir do jeseni. Ako korov poraste, prolatim drljacom da ga malo usporim do jesenskog oranja i nikad problema s razno raznim travuljinama.

Em je njiva ociscena em se lakse ore u jesen i sijem u cisto bez ikakve bojazni. Kasnije smijem koristiti i jeftinija spriciva jer imam u startu manje korova... Tokom godine se nabere troska cjelo cudo koje u startu mogu smanjiti.
 
Gde ima sirka dajem prednost totalu a gde nema sirka samo širokolisnih i kojekakvih puzavica ugarimo i posle po potrebi spremačem prelazimo ako treba i više puta.:ppozdrav:
 
Bobo ti nama odrzi predavanje o obradi strnjista a sejes zitarice na zitarice(strnjika na strnjiku)Mnogo ti je vazniji plodored od ove teorije da bi imao prvoklasnu psenicu.Kod nas se negledaju proteini,kolicina hemije,ipak smo mi istocno orjentisan narod(hvala bogu) a na naftu gledamo kao na zlato:osmeh:Eto ja sam samo totalisao strnjike i sad imam izuzetno ciste njive sa kukuruzom a psenica mi je jedna od najcistijih u ataru,imaju i oni koji su dva puta orali pa sad psenica puna ljulja ali dok ne prskas na prolece sa dobrom hemijom nepomazu ti ni molitve.

Kad si napisao da na vecini njiva sejes proletnu zob,sve mi je bilo jasno.....:ppozdrav:
 
Islo je prije psenica po soji i po duhanu dokle god smo ga radili te u nekim slucajevima po kukuruzu. Na psenici mi je zarada bila pravo dobra, daleko od gubitaka i minusa i propadanja gospodarstva. Psenicom sam vracao sve dugove za repromaterijal koji sam tokom godine dizao "na dug" a soja, jecam, kukuruz, grasak SVE je ostajalo 100% CISTA zarada. Kad su uveli gledanje proteina i naplatu psenice prema tome, tu sam pojeo govno i tu sad ide strnje po strnju, sijem neke druge stvari o kojima necu pricati ali psenica od ove jeseni se sije samo na jedno jutro i samo za vlastite potrebe brasna. Necu vise imati strnjika koliko sam imao prije, vecina je proljetna zob, bit ce i jesenske ako bude sve po planu te ostatak grasak i soja te nesto malo kukuruza.

Odrzavanje zobene strnjike je super jednostavo posto kroz zob jedva kakav korov da se provuce a drzi vlagu kao ludo tako da mogu i mojom lakom tanjuracom te strnjake potanjurati i tu sam odradio sav ugar s minimalnim troskovima.

Poceli smo raditi "pametnije". ulazemo samo onoliko koliko mozemo izdvojiti iz dzepa i nigdje se nismo zaduzivali pa sad ima malo vise ljulja po psenici ali me ne zivcira puno jer kako rekoh bit ce psenica puno jeftinija od zobi a puno veci ulog... Par godina ce biti pizdarija s odrzavanjem ovih strnjaka al posto se radi samo o nekih 7 jutara, mogu ih tanjurati svaki drugi dan pa se ne bojim za korove nista.
 
Jeste Lacin, za mnogo toga si ti u pravu, ali jedno treba da znas. Ako ga oljustis, na ,,saku" dubine, na jesen ces mnogo lakse sa 539 i 755 da ravnomerno poores na 25cm. Ovako, ako ne diras, moze da se desi da ces sipak da prebacis 20cm. Sa gorivom dodjes na gotovo isto. Plus, niko ti ne pravi put kroz njivu. Plus se stvarno redukuju korovi. Nije to bas tako, da je sve sviranje uz batinu.

Imam jedno pitanje. Ove godine cu prvi put skidati nesto psenice sa seckom. Hoce li niski klirens da zaore to lepo, iza secke?
 
Nazad
Vrh