Strništa i rad na njima

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.332
Lokacija
Apatin
Sada možda ova tema malo i kasni, mada nikada nije kasno da se nauči nešto novo. Naravno u ovoj zemlji je popularno bilo da se slama pokupi a da se strnište eventualno zapali. Zakon zabranjuje paljenje biljnih ostataka na njivama, mada se na to nisu obazirale ni državne firme. Sada se preporučuje da se posle skidanja žitarica, strnište ostavi i da se nakon izvesnog vremena tretira sa herbicidima. Pre svega sa ciljem suzbijanja divljega sirka.

Kakva su vaša konkretna iskustva sa strništima i kako radite na njima. Sada jeste da je svaka kultura drugačija, ali dali ste tretirali sirak nekada ili možda ostavili slamu te je zaorali. Ima tu dosta saveta sa svih strana, ali da mi vidimo konkretna iskustva. :cao:
 
nekada zaorem plitko a nekada prskam total zavisi kakve sam volje.cini mi se da je total bolja varijanta bude cista njiva 2-3 god.naravno uz dodatno prolecno prskanje ali vidi se razlika i sto je najbitnije unistim ambroziju :zli: pre nego sto pusti seme.ona mi je najvece zlo
 
Potpisujem klokijev post! Ove godine ugarenje.
PALJENJE ZABRANjUJEM I REDOVNO KRITIKUJEM I POKUŠAVAM DA OBJASNIM STAROJ GARDI KOLIKO TO ŠTETI ZEMLJIŠTU! :zli:
 
prskanje totalom je naj bolja agrotehnicka mjera koja se moze izvesti na strniku i ja je rado koristim a zatim kad korovi izgore jedno tanjiranje nije zgoreg da se gubitak vlage iz zemljista prekine :D
 
Slažem se sa svim prethodnim postovima. Ja sam ove godine hteo da napravim eksperiment tako što bih i ugario i prskao totalom.
Njiva je bila zagađena sirkom i posle žetve se brzo zazelenila tako da sam svakako hteo da je prskam totalom. Međutim, kako je žetva bila ranije nego inače mislio sam da istovremeno sprečim isparavanje vlage iz zemljišta kao i da isprovociram nicanje širokolisnih trava koje bih onda prskanjem totalom uništio zajedno sa sirkom. I tako sam odmah posle baliranja slame plitko ugario (ne dublje od desetak cm) i pripremio sa dva prohoda drljačom. I sad imam sledeću situaciju, zbog nedostatka vlage nije nikao širokolisni korov a i sirka je za oko 70% manje nego pre ugarenja. Šta da radim, da li da svakao idem totalom kako sam i planirao ili da još jednom uzorem ali sad malo dublje (da trećačim, kako se to i radilo nekad, pre ere herbicida) jer mi je to čak i jeftinije? :sta:
 
ne ori. imaš fore dok sirak koji je već nikao ne krene da baca seme.
ugario sam prvog dana po žetvi i moj je već lepo nik'o. do pre nedelju dana, skoro da nije bilo korova. ne brini - nisi ništa syeb'o. ima da se pojavi.
ja se spremam za prskanje preko vikenda.
 
Čugi je napisao(la):
Potpisujem klokijev post! Ove godine ugarenje.
PALJENJE ZABRANjUJEM I REDOVNO KRITIKUJEM I POKUŠAVAM DA OBJASNIM STAROJ GARDI KOLIKO TO ŠTETI ZEMLJIŠTU! :zli:

ranijih godina sam obavezno palio jer sam to nasledio od starog i bilo je nezamislivo da se ne upali zito i qqruz.kao tako se unistava trava i njeno sema.
dok nisam po forumima video kolika ja to steta za zemlju.
jako mi je bilo tesko da im objasnim o cemu se radi
 
Za sada se kao naj bolje rešenje pokazalo (bar kod mene) da se prvo plitko uzugari (10-15 cm) ili potanjira teškom tanjiračom,zatim pripremi i ostavi da korovi izađu pa onda total.
Zaoravanje slame je dobro ali samo ako se otkosi pokupe (izbaliraju) jer je bilo slučejeva da je žito bilo sejano dve godine zaredom obe godine kombajn je sečkao slamu i posle se zaoravala kompletna masa.Treće godine kada je po plodoredu došao kukuruz na red za setvu od žičara se nije moglo odbraniti.

:ppozdrav:
 
bubiša je napisao(la):
Treće godine kada je po plodoredu došao kukuruz na red za setvu od žičara se nije moglo odbraniti.

:ppozdrav:
onda je taj tvoj kombajn bio rastelovan skroz dok je odma i posijo psenicu :D
 
mladen je napisao(la):
onda je taj tvoj kombajn bio rastelovan skroz dok je odma i posijo psenicu :D

:sta: Žičar je crv koji jede seme kukuruza posle setve.

Što se tiče moje dileme, rešio sam da prskam totalom jer je izašlo više sirka (ali i drugih korova) od kad sam poslednji put bio na njivi.
 
jeste da je najbolje da se ugari pa posle prska ali to povecava troskove tako da radim ili jedno ili drugo.ove godine sam nesto gario a nesto prskao pa cu videti sta ce se bolje pokazati.
mada sve to zavisi i od toga koliko ce biti padavina do zimskog oranja.
 
drugari,zemlja vam je ko i zena sto je vise prevces sve je bolja.Nisam pristalica hemije ali to je nuzno zlo pogotovo ko ima veliku povrsinu pod strnistem.Za mene ja matematika plug+drljaca,plug+drljaca i zimsko oranje.Malo skuplje al je sigurno.
 
ma brate nemam vremena za tu igrariju znam ja sta je dobro ali ode zivot.jedna operacija pa sta bude.
 
Ovaj sistem koji rrallee primenjuje je definitivno najbolji. Samo što sam drljaču prikačio odmah za plug.
 
Da li ja Dominator isto sto i total i da li se dodaje okvasivac kao i kad prscem kukuruz prvi put to koristim pa zato i pitam, u koje doba dana je najbolje to obaviti da li smetaju visoke temperature (umanjuju li djelovanje).Nisam u uputvu nasao nikakvo objasnjenje u vezi ovoga sto pitam
 
branko je napisao(la):
Ovaj sistem koji rrallee primenjuje je definitivno najbolji. Samo što sam drljaču prikačio odmah za plug.
imas li sliku kako si to izveo bas razmisljam da napravim neku kombinaciju
 
svi herbicidi koji u sebi imaju aktivnu materiju glifosat 480g se nazivaju totalnim herbicidima, znaci IMT577 uzmi flasu dominatora i procitaj koja mu je aktivna materija ako je glifosat onda je i on totalni herbicid a sto se naziva tice ima ih vise vrsta jer svaka hemijska kuca ima svoj naziv naprimer imas klinik, herkules , tornado , bum efekt , itd.
okvasivac svakako stavi nekosta te nista a sigurnije je , sto se prskanja tice naj bolje je u predvecernim satima kada temperatura malo padne radi foto stabilnosti i boljeg usvajanja korova :ppozdrav:
 
Najbolje je sa što manje prohoda obraditi tlo da se prekine kapilarni dodok vode iz dubine na površinu.Sa time se isprovociraje i sjemenke zaostalih korova koje počinju da niču poslje prolaska nekog stroja za obradu,ako je ikako moguče najbolje je usijati neku kulturu.Može i ovako kako mi radimo
Fendt i Amazone catros
picture731ny3.jpg

picture733rr3.jpg
 
Nazad
Vrh