Strništa i rad na njima

Jedno mozda glupo pitanje, da li ima svrhe zaoravati UREU u jesen na strnjista koja su paljena? Za nepaljena znam da ima svrhe zbog razgradnje zetvenih ostataka....
 
Opalio bih sutra strnjiste totalom.pokosena je jedna tura sirka i sad je novi oko 20ak cm.a u produzetku parcele mi je lucerka koju bih isto totalisao.da li je doza od 5l na 1.5kj totala dovoljna?nema ambrozije i sl.uhlavnom sirak na strnjistu.gledacu da odem u podne da prskam.
 
Ja sam jutros isprskao jednu parcelu 1,75 ha sa 10l glifosava. Inace je to uzorano strnjiste na 10-15cm. Ljudi pa ja nisam mogao da verujem koliko je trave tu niklo. Sitne muvari najvise i ima po neki cicak boca sirak iz semena poponac i .... malo sam zakasnio jer ima dosta semena ali mislim da to nece biti nista za sl godine jer je zeleno. Ipak se uradilo pa cemo videti.
 
Tanjiranje da se zatvori podrivano i razbiju grudve i na jesen oranje...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
A ne gubi se efekat podrivanja (mislim zbog pluznog djona) ako se ore te godine posle podrivanja ??
 
Ne bi trebao da se izgubi efekat posle prvog oranja.

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Prosle godine je napravljen home made podrivac slican kao Berkov, radna tela su uzeta kod njih. Podrio sam za probu jednu parcelu ali nisam poorao vec sam tanjirao u jesen i ostavio do proleca. Dosta je bilo zetvenih ostataka na povrsini ali se lepo spremilo. Bio sam ubedjen da sam na forumu i mislim nekom tekstu PSS procitao da bi valjalo preskociti oranje te godine kad se podrije. Ali izgleda da sam se nesto zajebo :osmeh:
 
To meni nešto sporo. Koliko ideš?

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Kako kome...ja kad vidim kako pojedinci lete po njivi dodje mi da sednem i placem...ako poteram malo brze plug samo cvikne sigurnosni sraf,a u podrivanju(pravo podrivanje,50 cm dubine)cim predjem 5-6 km/h samo pukne na pola sigurnjak,a ako jos zuris,pa ga poteras jos malo,puknu oba srafa sto drze telo podrivaca,telo ostane u zemlji na 50 dubine,pa muke izvaditi...
 
Ovde je reč o gruberisanju... A podrivač ako je pravi taj nema sigurnosne šrafove, možeš u panj ili u beton upreti jedino šta može da se desi sa pravim podrivačem je da traktor proklizne ili se ugasi ili da pokidaš nešto, ali radno telo ne sme da mrdne... Ovaj podrivač što sam ja radio na snimku, njegove najslabije tačke su tri tačke na kačenju (dve na polugama i jedna na toplinku) svuda ostalo su osovinice i šrafovi mnogo veći fi od toga. Tako da ako bi negde puklo moralo bi pući na nekoj od te tri tačke a ne radno telo...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Pravi podrivac nema sigurnosne sarafe? Da nije ovo neka greska. Pregledaj malo ponudu stranih proizvodjaca. Svi imaju.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: Agr
Jeli ovo kao Mindjusarov podrivac?Kod nas je zadruga sa podrivacima vadila temelje od cigala po njivama gde su bili nekada salasi i ako je bas tdvrd da nemoze da ga izvali traktor proslajfuje ali sigurnosni sraf im nikada nije pukao!
 
Nazad
Vrh