Strništa i rad na njima

Jucerasnji rad.

28vf509.jpg
nnmxc6.jpg
 
Poslednja izmena:
Dragane jel to dubinski tocak na gruberu neka nova tehnologija?mozda ujedno sluzi i da vraca zemlju koja zadnja motika izbaci na stranu?
 
Verovatno da je to tocak za regulaciju dubine. Ali kao sto se vidi taj sa te strane je polomljen. Na ovaj traktor ima potenciometar pa tako da su ti tockovi visak.
 
Pa to i prica zlobapatrola tako da moje reci su sledece "Ne znam kako kod vas u Rogatici al kod nas u K.O.Mali Beograd sve sam lopov do lopova i ko je zbog ovog ljut uleti mu krut po staroj poslovici
 
DA li bi mogli mleko/pivo ili neko djubrivo da posluze kao lepak, sad kada se radi sa totalom? Koliko bi ih trebalo staviti?
 
Umijesto totalnog herbicida, 2-3 traga tanjuračom; 15 kg. sijemena uljane rotkve + 75 kg UREA-e, po ha.. :bravo:

Da odmah spriječim "znalce": ne, nije potrebno orati, valjati, prskati...
I da, dovoljno je 75 kg UREA-e

Sjeme Rauole kod nas je 8-10 kn (Euro i nešto sitnog) po kg, ručna sijčica (cca 1kg sjemena) 50-tak kn (6,5 €), i malo muke...
Na većim površinama se naravno sije žitnom sijačicom.

Svu zemlju na ugaru sijem tako, i iz iskustva vam kažem da je velik dio ovog članka točan http://www.agroklub.com/sortna-lista/krmno-bilje/uljana-rotkva-70/

Ako vas brine cijena sijetve;

Rauola je nastala kao proizvod križanja uljane repice i rotkve. Ima dubok korijen, te "izvlači" hranjive sastojke koji su uslijed ispiranja otišli na veću dubinu. Ove teško dostupne hranjive tvari ugrađuje u sebe, te zaoravanjem rauole svi ti sastojci budu na dohvatu korjenu drugih usjeva.

Nadalje, organska masa poboljšava strukturu tla, povećava vodozračni režim, obogaćuje tlo korisnim mikroorganizmima.. Na ovaj način se dodaje tlu dušika oko 100kg/ha, fosfora oko 50kg/ha i kalija 120kg/ha. Rauola je dobra krmna biljka jer zbog velike biljne mase stoka ju rado jede, a kod krava se povečava mliječnost i zdravstveno stanje je bolje. U ekološkoj proizvodnji zelena masa povećava prinos, te je treba koristiti gdje je god moguće. Prinos zelene mase se kreće od 20-80 t/ha.

NPK gnjojivo je lako kupiti, ali rauola izvlači mikro elemente nedostupne ostalim ratarskim kulturama.

Uz to uništava štetnike u tlu, dok trnje, slak, ambrozija... nestaju samo tako.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh