Strništa i rad na njima

Kad se sirak izmetlici glifosat vise ne pomaze, a u lucerki ga ne bih koristio zbog stoke koja tu lucerku jede.
 
Kiraj mala doza ne bi škodila lucerki ali bi ja ipak ostao veran nekom desikantu jer ipak ne deluje na koren.
 
Ja sam to nazalost spoznao u praksi 2015 -te ,uzeo u arendu njivu gde je bila strnjika i umetlicen sirak.
Poprskao sa 6lit/ha totala , sledece godine nije bilo rizomskog ali je semenskog bilo kao da je posejan.
Sta mislis, dali bi pomoglo da si njivu pre oranj zapalio, mislim da bi tako unistio i seme a mozda i gresim.
 
Slozićete se da nije isto kad dogodine nikne rizomski ili semenski sirak...semenski unistis sa čim hoćeš u proleće,a rizomski djoku malo...ili jako teško...
Tako da jase ne bi sekirao za seme,samo da se rizom osuši..
 
Kolko treba totala da uništi "Cigansko perje"
Zadnjih godina primetio da se dosta širi, herbicidi u kukuruzu i soji skoro ništa da mu smetaju
lp

Mi smo proletos radili sa lednjom prskalicom od valjda 8 lit i sipali smo 0.5 lit glifosata. Cigansko pero ma koliko da je bilo kapituliralo je i kasnije sam pratio nije se povratilo ili isteralo ponovo.
 
Sta mislis, dali bi pomoglo da si njivu pre oranj zapalio, mislim da bi tako unistio i seme a mozda i gresim.
Sigurno bi bilo manje , da je to moja njiva koja svake 4-5 godine dobija stajnjak tako bih i uradio , ali posto je to parcela koja vec godinama ide iz ruke u ruku i u slaboj kondiciji samo joj je paljenje jos falilo,
I sremac je u pravu semenski sam resio relativno lako ,ali pitanje sa pocetka diskusije je bilo da li total utice i na seme.
 
Koliko je semena sirka u zemlji ako ta parcela ide iz godine u zakup ?Ti si zaorao seme ,tek sledeće ili one tamo će seme doći na dubinu pogodnu za nicanje ,plus toga seme sirka ne klija svo u prvoj godini.
 
Tako je Kiraj. U sl godini nikne samo 1/3 semenki i tako svake godine. Na taj nacin se biljke bore da opstanu. To je priroda tako napravila. A ako se suzbije sad u strnistima sirak iz rizoma onda je lako sl god da se unisti onaj iz semena ali ga treba tretirati dok je u samom razvoju odnosno u poniku jer je najslabiji a i hemija za tako mali nije proble odnosno ne mora da bude skupa.
 
Kad se sirak izmetlici glifosat vise ne pomaze, a u lucerki ga ne bih koristio zbog stoke koja tu lucerku jede.
U uputstvu za upotrebu stoji ovako:

Citiram:" KARENCA: Obezbeđena je vremenom primene sredstva. Radna karenca je obezbeđena sušenjem depozita. Na tretiranim površinama zabranjena je ispaša mlečne stoke, kako i korišćenje osušene trave za njenu ishranu. Ostaloj stoci može se dozvoliti ispaša i korišćenje trave sa tretiranih površina 7 dana od dana primene. Slama sa tretiranih površina se ne sme koristiti za spravljanje komposta, koji se koristi u proizvodnji povrća."

Citat je preuzet sa:

http://www.pesticidi.org/products/Agro%20quatro
 
2. prohod, strnjika. 1. radjen pre mesec dana.
mmrbd1.jpg

dpu340.jpg

Gruber vs Sorghum halepense
v5wi83.jpg

Potrosnja luksuznog dizela, 7 l/kj.
 
Slazem da isusuje. Obrada je za proletnje useve, na vecini parcela ce to biti kukuruz. Dva prohoda na strnistima sa razmakom od 30-40 dana u zavisnosti od velicine ponika korova praktikujem vec par godina. Drugim prohodom na vecu radnu dubinu, dobijem bolje unistavanje ponika korova, mesanje zemljista i kasnije daleko lakse jesenje duboko oranje. Ukupna potrosnja goriva za dva prohoda mi je u zavisnosti od tipa zemljista od 14-16 l/kj.
 
Šta je tu tabanalo po njivi tenkovi?!?
Ma ko zna 8 prikolica stajnjaka je izvuceno odnosno isli su i kamioni neki likovi iz Petrovca,Pivnica nemam pojma odakle su imaju 3 kamiona i dva belorusa i skipa za utovar ali ovo je ugazeno po blatu posle ili za vreme zetve ljudi skracivali put do njiva.Ja sam dva puta tako drmnu u kabini da sam ispao iz sedista,a jednom sam se nasukao na volan da me odma zeludac zaboleo.Poslao suprugi poruku da mi spremi stvari u jednu kesu ako danas ne odem na operaciju zuci necu nikada reko sad ako mi ne krene kamenje ja sam onda fenomen.
 
Nazad
Vrh