Strništa i rad na njima

Iwanho u pravu si da je bolje sa zelenim djubrenjem. Ali kod nas nema te rauole. Meni nije ova operacija preskupa jer prvo manja je površina a drugo ja nemam takve mašine kao mnogi ovde pa da radim drugačije. Ali zato mi je kasnije duboko oranje mnogo lakše. A i samim zaoravanjem svih žetvenih ostataka ja sam daleko popravio kvalitet zemljišta, tako kažu analize. Može i da se istopi urea u prskalicu i da se prska ali mi je lakse ovako da je ciklonom rasturim i zaorem ne više od 10 cm. A ićiću je od 50 do 100 kg/ha. Ako bude trebalo totalisaću mada su mi njive jako čiste.
 
@mirban koji plug i traktor imas kad uspes da zaores na do 10cm??? I da li ti posle proklizava tocak kad ores duboko, cuo sam da se to desavalo ljudima na plitkom oranju....
 
Milose znase 539 i dvobrazni ravnjak. Nikad mi nije proklizavao. Sve se lepo uradi. Nije tako teska zemlja (msl nije pesak) i lepo rastresito bude. A i mnogo lakse se ore u jesen kad se sad malo uzore.
 
Evo upravo sam zavrsio jednu parcelu od 1,75 ha. Prevrnuo zemlju i pokrio strnjiku. Ima vrlo malo vlage taman da se uradi dubine ko moja saka dakle oko 15cm. I ne treba vise. Cekam ove kise od srede pa ako napada lepo i nju cu uradi. Posle cu ih malo poravnati i usitniti da krene trava ako je bude bilo i prskanje totalom. Sve u svemu zadovoljan kako je ispalo.
 
Meni ostala jedna manja parcela. Nju sad neću da ugarujem jer puštam posle ovih kiša da krene trava koje ima baš mnogo. Onda ću je isprskati totalom pa tek onda ugarivati. Hoću da je dobro očistim od trave. Inače je ta parcela godina bila lucerka i posle se proredila i preovladala ostala trava. Znam da ne mogu jednim prskanjem da je sredim jer znam da ima dosta semena u zemlji koje ne niče svo odjednom, već svake godine po malo.
 
Pitam te zato što kod mene, možda zato što mi je takva zemlja, bude problem da teško ide duboko oranje ako je u leto uradjeno garenje. Gore mekano, dole tvrdo, i bude problem za traktor, bude mnogo proklizavanja.


Kasno pročitah prethodne postove, sve si lepo objasnio.. :ppozdrav:
 
Radilo se malo.
d0503094283450f8a18bebee2315937f.jpg
3c93eb382ac37bf3998c5dd1eb501527.jpg


Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ilgi je prava marka. Meni se smejali sto je turska, a ono prc Horsch puko a Ilgi ore puteve bez problema.
Cici pravu si makinu odabrao.

- - - - - - - - - -

Ilgi je prava marka. Meni se smejali sto je turska, a ono prc Horsch puko a Ilgi ore puteve bez problema.
Cici pravu si makinu odabrao.
 
Za sada nista ne diram,repiste(uljana repica) cu tanjirati a kada dodjem sa odmora nesto strnjike sto ide za repicu orem a resto cu spricati totalom.
 
Nazad
Vrh