Strništa i rad na njima

Uh,uh.Kako da posejem psenicu na psenici na jednom uzoranu njivu?Ubice me trava na prolece.
Pa sta ima od trava u toj njivi?Zar mislis da ces sa 2 oranja u kratkom vremenskom periodu i vlaznim uslovima uticati da bude manje korova?Nema sanse.Jos jedno pitanje sto sejes psenicu na psenicu?
 
Od trava ima svega i uskolisnog i sirokolisnog.Tacnije sejem psenicu na zob.Sejem zato sto su putevi kod nas takvi da samo kombajn u letnjem susnijem periodu moze doci do njive,traktor i berac na jesen kad je vlaznije jedino hilikopterom.Vecina njiva imaju taj problem.
Koliko ovde citam jakooo dosta njih seje psenicu na psenicu i kad iznosi neke prinose pisu da je predusev psenica,ali niko ali bas niko od njih da napise sta je tajna uspeha ili se strasno laze:osmeh:
 
Kako ne moze da prodje traktor i berac jbg nikako mi to nije jasno,pa zadnjih nekoliko jeseni su bile izuzetno suve:sta:
Ako si vec odlucio da posejes psenicu ostavi da total odradi svoje i uskolisnih korova ces da se resis.
 
E moj druze iz ravnice nikad ti to neces razumeti,imam njiva gde moramo da drzimo kombajn sa sajlom da ga spustimo nizbrdo,a tu kad na jesen padne rosa letis kao na sankama sa traktorom i prikolicom.Zadnje dve jeseni su suve ali vecina kod nas nije jer putevi su u obalama i nikad nisu suvi jer sunce ne stize do podloge,a razori su takvi da ako sletis nema cupanja tako lako bez dva traktora.Ma sta da ti pisem,muka je to na koju se navikne covek:osmeh:
Nego cudi me da se ne javljaju ovi rekorderi sa psenice na psenicu,onolike slike njiva...
 
Ja svake godine imam na nekoj njivi psenicu na psenicu , doduse nisam medju ovim rekorderima ,agrotehnika ista kao i na ostalim njivama nista specijalno ,cak i ovi nasi poljo strucnjaci govore da nije nikakakav problem psenica na psenicu samo predlazu da se ne seje ista sorta obe godine . Ne tvrdim da je dobro ali ja bih preoro njivu pre nego prsko totalom iako ce total vise unistiti korova ,tesko je prskati po oranju ,ostaju tragovi , ako se ima dobra tanjiraca ,dobra sejacica nista nesmeta al ako se seje rasipacom , rucno nevalja beton od njive da bude...
 
Danas uzeo da probam Minav tanjiracu na strnjiste. Nikako nisam zadovoljan. Baterije su bile na pola zakosene. Tanjiraca 28 diska. Vucna
imag0122.jpg
 
Probali smo i mi sa tanjiracu , ali nije to-to. Po suvim uslovima bolje poso odradi gruber. Naravno u jesen RD i zavrsen poso.
 
Pre 3 nedelje prskano totalom 6 L/h.Danas poceo sa tanjiranjem svih parcela.U oktobru vestacko djubrivo i oranje.Evo kako je to danas izgledalo

wp20140819113139pro.jpg

wp20140819113148pro.jpg

wp20140819150215pro.jpg
 
Evo šta sam ja radio sa strništima pre oko mesec dana:




Ovih dana smo ih istotalisali, sa 2 do 3 l totala po kj, u zavisnosti od populacije korova i čekamo oktobar za duboko oranje.
 
Koliko dana pre setve psenice moze da se prsti totalom stnjiste?
Imam na jednoj parceli gde je bio ovas,sad treba psenica,divlju kupinu ali jos je mala pa ne znam koliko smem da cekam.
 
Moguce,nisam do sada sejao ovas pa psenicu,sejao sam obrnuto psenicu pa ovas,tu nije bilo problema,a daleko mi je parcela za kukuruz.
A odgovor na ovo sto sam pitao?
 
Nazad
Vrh