Strništa i rad na njima

Skal pa to je bar sad lako proveriti. uzmeš ašov i iskopaš pa vidiš kakav je koren. Ali je potrebno da prođe bar mesec dana od prskanja. Ja kad sam prskao totalom i posle mesec dva plug izore koren i sav je smežuran i osušen. Nema ni trun života u njemu. Mislim sa ovim na rizom a ovi što su nikli iz semena njima malo treba da uginu.
 
Ajdw bas me zanima, koliko je bilo lista gore? Ja sam radio sa 5 l po kj neke njive sa rizomom ali on je opet krenio.
 
I mene bas zanima...na sve to me navelo jer sam lane tako oprskao,sem dve linije od metar i po koje sam promašio prilikom sastava,i na proleće u tim linijama je bio sirak ko posejan,a bez obzira sto kad sam video da sam omasio sam dva puta presao sa tanjiracom,a na ostalom delu parcele sam se i dvoumio da li da stavljam sedstvo za sirak jer ga skoro nije ni bilo,tek sporadicno...
E posto mi je to sve bilo malo neverovatno,resio sam da i ove godine probam pa da pratim situaciju malo pažljivije...
Da napomenem opet,da na njivama veci proboem imam sa širokolisnim korovima, sirka i nemam puno...zato sam i isao sa matonom kao jeftinim i efikasnim...
 
koliko totala po kj?

kod mene uglavnom ima sirka radio sam sa otprilike 3,5L glfosava po kj na svakoj parceli imao sam po prohod vise nego sto bi trebalo jednostavno ne mogu tacno da se vodim ali svakako za 10 ak dana icicu opet ako sam negde rasirio....
 
Meni je kod prskanja strnjista bitno da oduvam sirak i zubacu, za palamidu i poponac se ne brinem njih cu lako resiti u kukuruzu na prolece....
 
Zavisi od uzrasta...oko 4-5 litara/kj,ali dodati okvasivac,on je malo specifican po pitanju usvajanja hemije...
 
Najbitnije kad se prska totalom da je toplo, po mogucstvu sto toplije i da je velika koncetracija, to jets sto manje vode, ispod 160 l/ha.
Mozete staviti i 10 l ako nije toplo.
 
Moguce da kod tebe drugacije deluje, ali kod mene kad je najtoplije deluje i 1,5 l/kj. Bitno je da kad prskam bude podne pa do 4-5.
 
U sustini svi herbicidi bolje deluju kad je toplo. Soju sam par puta zezno kad sam prskao po hladnijem vremenu. Slaba uspesnost hemije.
 
Danas probao sa ugarom strnjišta.Ide lepo mada je na mestima još vlažno.Uspeo samo jedan sat da orem i na ferdži sa malim dvobraznim plugom počela kazaljka da kreće ka crvenom i prekinuo.Dubina 17-18 sm.Jesenas samo jednom tanjirača prešla za setvu žita i oseti se da nije dve godine orano.Nastavak sledi ali samo u kasnijim večernjim satima ili zorom.
 
Nazad
Vrh