Strništa i rad na njima

Ja bih jos malo sacekao,bacio djubre i udri sa plugom.
 
I ja mislim da ce se tesko orati bez jos neke dobre kise,pa je iz tih razloga isao total tamo gde ce biti jecam.
 
Sta posejati posle psenice? Jecam,ovas ili opet psenicu? Kukuruz ne moze zbog divljaci. Njiva se razradjuje za vocnjak. Nije mi bitan neki rekordan prinos....
 
Da li je kasno da se totalise sada i nesto krajem septembra (ono sto tek sada tanjiram)?
I koliko bi trebao da idem totala po ha za sirak?
 
Zamrla tema!
Da li neko može da postavi sliku ili video one sprave koja rastura slamu u strnjici ( ili se kaže. strnjiki...ne znam!)..
Ili da da opis, šta se tom spravom , postiže...
Čuo sam priče, ali nisam video ni mašinu ni rezultate.
Ako neko zna da me uputi na temu gde je već pisano o tome...čisto da ne prelistavam od početka...
Hvala!!!
 
Stroj radi super u suhoj nepokisloj slami. Ako se sačeka prva ozbiljnija kiša, može se bez problema slama ili zaoravati ili zatanjurati, gruber štopa, osim ako nije neki super super prostrani... Ako nemaš dobru kabinu, DOBRO se pripremi jer slama baš frca za vrat, kako god da se okreneš ;)
 
Ja cekam da prodje ovaj kisni period i odmah posle toga ulazim s plugom da izorem. Nemam slamu jer je radila secka na kombajnu. Da a pre oranja bice rastureno i 100kg uree po ha. Ako se zemlja bude rasipala samo cu preci odmah sa drljacom da poravnam i jos usitnim, a ako ne onda cu uravnati sa spremacem. I cekam da potera trava pa da totalisem.
 
Na ovu cenu nafte ne diram nista do jeseni (samo total), ranije sam veliku vecinu strnista tanjirao posle zetve. Neke stare zalihe slame su potrosene tako da baliram skoro sa svih njiva.
 
Ja cekam da prodje ovaj kisni period i odmah posle toga ulazim s plugom da izorem. Nemam slamu jer je radila secka na kombajnu. Da a pre oranja bice rastureno i 100kg uree po ha. Ako se zemlja bude rasipala samo cu preci odmah sa drljacom da poravnam i jos usitnim, a ako ne onda cu uravnati sa spremacem. I cekam da potera trava pa da totalisem.

Nije li to preskupo?
Ukoliko nema potrebe za nekom drugom postrnom kulturom, meni se kao bolja opcija čini zelena gnojedba, npr. rauola (uljana rotkvica). Sjeme je relativno jeftino, iduće godine je bitno smanjena zakorovljenost, poboljšava strukturu i humus tla te iskoristi dušik koji je ispran u dublje slojeve. Ja sam s Regentom bez problema zaoravao direktno kad je bila visine preko metra.
 
Nazad
Vrh