Tartufi-kako se uzgajaju?

Prema tartufima sam skeptičan ali ne bih zamerio pradedi da je pre 100 godina zasadio neki oplemenjeni lešnik :osmeh: , šalu na stranu, najnoviji biser iz Inđije-čovek uzeo kredit, kupio i zasadio takve sadnice ali nije skinuo sertifikacione nalepnice; rezultat-nijedna nije ostala na parceli, sve povađene i odnete. Koliko je priča istinita i nije toliko bitno, ali upozorenje da se svašta dešava i da se sve krade, jeste.
 
I kolega Tar je dobronamjeran ali...nije mi jasna poanta. Buduci da je spomenuo da sam nesto krivo rekao, moj komentar, u najboljoj namjeri:

Tar je napisao(la):
Kolega Gljivar je dobronameran ali .....
Gljivar je napisao(la):
Pozdrav iz Spanjolske. Zivim sjeverno od Madrida, u srcu zone tartufa.
Pozdrav iz Srbije. I ja živim u srcu zone tartufa : Fruška Gora, Sremske šume, Avala, Kosmaj, cela dolina Morave, Mladenovac, dolina Jasenice...itd... itd..itd...
Gljivar je napisao(la):
Prvo, zelim zaustaviti jednu zabludu. Bijeli tartufi se ne mogu uzgajati...
Tar je napisao(la):
nije tačno. Mogu ali teško.

Nije tacno Tar. Ako znate kako se uzgaja, pa cak i "tesko", urgiram vas da krenete u uzgoj. Sa jednog hektara se moze izvuci 100 kila u rodnoj godini (budimo konzervativni, i to je fantastican prirod.). Uz cijenu od 4000 eura, to je 400 000 eura u jednoj godini.

Ako vas ne privlaci ta ideja, ima nas ovdje dosta dobrovoljaca spremnih da se upustimo u taj posao. Nadam se da cete bar podijeliti znanje sa nama, ako niste zainteresirani da ih sami uzgajate.

Ja sam spreman na sve teskoce u nastojanju da uzgojim bijele tartufe...

Gljivar je napisao(la):
Jedina osoba do sada uspjesna u plantiranju micelija na hrastov korijen je dr Romano Bozac iz Zagreba, a i njegov eksperiment je desetak godina daleko ....
Tar je napisao(la):
Za Božca ne znam. Znam da odavno u Istyri ima ljudi koji znaju kako da.... i to odavno rade. Video sam tartufe odgajene u Srbiji. Mnogi su ih jeli po Bg i drugim restoranima ne znajući da su gajeni. Što se tiče prodaja sadnica kod nas uzdržaću se da nekoga kudim ili hvalim. Znam da su nekima sadnice prodavane bez upozorenja šta su preduslovi, dakle nesolidno.
Tartufi se odavno gaje, tačnije veštački "rasejavaju":
-prvo je to bilo razmuljavanje zrelih (za prodaju prezrelih) tartufa u vodi i zalivanje drveća ili sadnica tom vodom. Uspeh skroman.
-onda zalivanje žirova takvom vodom sa nešto većim uspehom,
-onda sterilizacija žira pa tek onda "inficiranje, pa dodaci koji obezbedjuju da se spore bolje zalepe, pa dodaci koji pospešuju "klijanje" spora.........
-danas je moguće bezbedno sterilisati sadnicu i sa velikim procentom izvršiti mikorizaciju. Kod nas se ne prodaju sertifikovane sadnice, bar ja za to nisam čuo. U It. se prodaju. Sertifikovane. To rade velike ozbiljne kuće.
-postoje cake kako to može da uradi bilo ko. Poštujući trud ljudi koji su malte ne sami došli do tih saznanja ne mogu da prenosim detalje koje znam, a neznam ih sve.
Gljivar je napisao(la):
...Nisam pretjerano uvjeren, jer ih nisam vidio, da su bijeli tartufi u Srbiji iz roda tuber magnatum. Postoje bijeli tartufi losije kvalitete i neiskusni berac se lako moze prevariti. Tu bi trebali biti jako oprezni i uvjeriti se dobro o kojoj je vrsti rijec jer Italijani su i ovako ljubomorni na cinjenicu da je Istarski tartuf isti kao i njihov, tuber magnatum. Desetke godina su upravo Italijani propagirali svijetu da Istarski bijeli tartuf nije t. magnatum nego t. borchi, bijeli tartuf relativno lose kvalitete..................
Postoji i treci bijeli tartuf, t. magnatum pico takodjer losije kvalitete......
Tar je napisao(la):
Prijatelj Gljivar se poziva na to da nije video bele tartufe u Srbiji. Ni ja ni bilo ko drugi (osim kosmonauta) nije video tamnu stranu meseca pa niko ne sumnja da ona postoji.. :sta:

Nije tacno. I Rusi i Sjednjene Drzave su poslali satelite (a sada vec i Japanci, Kinezi, Evropska Unija i Brazil) i snimili su tamnu stranu mjeseca. Fotografije su siroko dostupne preko interneta.

Poanta je da tko zeli, moze vidjeti tamnu stranu mjeseca. Nitko za sada ne moze reci fda je uzgojio bijeli tartuf. Crne se uzgaja jos od sredine 19tog stoljeca.
Tar je napisao(la):
Ja sam video bele tartufe iz Srbije. Medjutim ne treba nikome verovati na reč. Postoji knjižica o tartufima u ranijim (davnim) postovima sam naveo kako se zove, ko je izdavač .........to je početna literatura za svakoga ko želi nešto da proba.
Što se tiče tartufa koji se zove borchi, njega talijani lepo zovu "beličasti" (bianchetti ) i po tome kada se kaže beli ne misli se na njega.
Tar je napisao(la):
Ne postoji nikakav "treći" beli tartuf jer Tuber magnatum i Tuber magnatum pico je ista stvar.
Kada se kaže "crni tartuf" onda se misli na Tuber melanosporum koji ima jako visoku cenu (manju od belog). Taj se gaji znatno lakše od belog a znatno teže od letnjeg, Tuber aestivum, koji je takodje crn. Taj se gaji se najlakše i ima najnižu cenu medju pravim tartufima.

Pogreska. Postoji treci bijeli tartuf. Moja je greska u tome sto sam rekao da je losije kvalitete. Tuber magnatum PICO je slican, ne isti, tartufu tuber magnatum i po genetskim karakteristikama i po kvaliteti. Tuber magnatum (najbolje kvalitete) raste u Piemonte regiji, dok Tuber magnatum PICO raste u okolnim regijama sjeverno i juzno od Piemonte. Interesantno je da je Istarski bijeli tartuf tuber magnatum a ne tuber magnatum pico iako mu je ovaj blizi geografski nego tuber magnatum.

Trazio sam literaturu sto govori o bijelim tartufima da pruzim vise autoritativnih informacija, ali sve sto sam nasao je vrlo sturo jer su sva dosadasnja istrazivanja vrlo rudimentarna i povrsna. Zvao sam i neke institute u Italiji, ali oni su mi samo rekli da je razlika izmedju tuber magnatum i tuber magnatum pico predmet istrazivanja i da za sada nije poznato kolika je prava razlika izmedju te dvije vrste.

Tar je napisao(la):
U zaključku. Vredi se baviti gajenjem tartufa. Mora dosta da se nauči i mora stalno da se proširuje znanje, treba investirati i treba biti srpljiv jer rod ne dolazi brzo. I treba znati da postoji rizik. Pored rizika uzgoja postoji rizik i sa cenama jer one osciluju, skaču ili padaju u zavisnosti od godine.
Evo jednog primera iz Italije. U pitanju je crni, Tuber melanosporum. Parcela 20 ari zbog ograde i prolaza na nju je stalo 44 sadnice inače je gustina u ovom slučaju 280 sadnica/ha.
Prvi tartuf posle 8 godina... u 11. god 6 kg, u 12. 13kg, u 13. 19 kg u 14-oj 25 kg. Prosečna težina cca 200 gr, što je vrlo krupno i za šta se dobija max cena. Kada to prebacimo na hektar i kada uzmemo srednju cenu od 1000€/kg što je malo za ovako krupne tartufe, dobijemo da je prihod u 11-oj godini bio 38000€ a u 14-oj 159000€. . Eksperiment je uspeo i gazda se živ pojeo što nije zasadio ceo hektar bar. A moglo je i ništa da ne rodi ?
Postoje načini da se gušćom sadnjom i kombinovanjem hrasta i lešnika npr, ranije dobije rod a vremenom kada hrastovi počnu da rađaju lešnici se povade........U svakom slučaju ovakav forum je samo mala informacija. Ostalo je po knjigama i sajtovima.....

Sa jednim drugarom, koji zna više od mene, sam razmatrao naknadno "inficiranje" već postojeće plantaže. Pronašli smo da i to može i to prilično jednostavno. Baš u Španiji to uspešno rade.

Znaci, bavite se uzgojem tartufa vec neko vrijeme. To je odlicna ideja, koliko god je to i investicija na dugi rok.

I na kraju. Znanje kako doći do para niko vam neće dati za džabe. Ko ne ume da napravi mikorizaciju sadnice mora da je kupi. Ko ne ume da ispita kvalitet zemljišta mora da plati drugome, ko ne ume da izabere parcelu, da posadi i orijentiše sadnice da napravi prored, da uvede pravilno zalivanje, da uvezba psa, taj mora sve to da plati. Onda može da mu padne na pamet da đubri pa sve upropasti i tome slično.

Slazem se. Znanje je moc. I kad god cujem o tartufima iz Srbije, sjetim se Tarabicevih prorocanstava. Da se sa zemlje cupovi zlatom mogu napuniti. Samo da ljudi znaju kako.

U nauci je spas. I neprekidnom ucenju.
 
@Gljivar

poenta je druže tačno ono što si ti napisao: "Nije tacno. I Rusi i Sjednjene Drzave su poslali satelite (a sada vec i Japanci, Kinezi, Evropska Unija i Brazil) i snimili su tamnu stranu mjeseca. Fotografije su siroko dostupne preko interneta.
Poanta je da tko zeli, moze vidjeti tamnu stranu mjeseca.
"

Dakle ko želi može da vidi!
To se odnosi i na tvoje tvrdnje da u Srbiji nema belih tartufa.
To se odnosi na i tvrdnje da beli ne može da se uzgaja.

Malo se potrudi pa pronađi materijale na Ital. sajtovima, na Fr. sajtovima, stupi u kontakt sa tartufarima Srbije, idi u letnju školu posvećenu tartufima....idi una sajt http://www.raggivivai.it/cataloghi/Catalogo_Tartufo.pdf
oni već godinama prodaju sadnice mikorizovane raznim pa i magnatumom. To je inače renomirana Ital. kuća.

Objašnjenje da je T.magnatum jedna a T.magnatum Pico druga vrsta ne može da stoji iz prostog razloga što prvi naziv Tuber označava da je reč o tartufu a drugi magnatum određuje vrstu pa su svi magnatumi ista vrsta. Ono Pico bi moglo da bude ime naučnika. Zaključujem po analogiji jer Tuber melanosporum i Tuber melanosporum Vitt. je isti tartuf samo jeu ovom drugom slučaju imenu pridodato skraćeno ime naučnika koji je gljivu opisao.

Materijal o tartufima je jako opširan, traži istraživanje i učenje. Za prave rezultate potrebna je određena intuicija i kreativnost ali i sreća. Što je znanje veće potreba za srećom je manja.
U svakom slučaju moja intencija je da ohrabrim i informišem one koji žele ovu oblast da prouče. Naravno i da ispravim poluinformacije ili dezinformacije.
 
2j63iuw.jpg
teoreticari da cujem komentar
 
Uoštri kada fotografišeš tartuf (mogu pomisliti da je ovo bilo šta, a možda i Photoshop).
 
meeker je napisao(la):
Uoštri kada fotografišeš tartuf (mogu pomisliti da je ovo bilo šta, a možda i Photoshop).

Druže nemoj da si nepoverljiv. Vidiš da se senke "krompira" i vage slažu. Čini mi se da treba dosta truda da se tako upakuje "laznjak"!
 
Uopšte ne razmišljam samo posmatram ovu sliku. A dobro znam kako padaju senke a i šta je dubinska oštrina.
 
OK, ali cela slika je verovatno u nižij rez. , sve je po malo neoštro.
 
to je slikano tel.a imam i sa foto aparat al nesto neznam da prebacim,bice u skorije vreme obecavam.zasto ne planiras da probas to je tako blizu samo 2/3cm ispd zemlje a stvarno lepo miris nezaboravan
Post je spojen: [time]1294254290[/time]
_________________________________________________
ljudi to je na prodaju.taj je vec otiso sa jos tridesetak sitnjih,al ih imamo skoro stalno,naravno manje kolicine
 
Miris je jak i trajeeeee. Kome se uvuče pod kožu .....
Nego ako ih ti nalaziš tako plitko to je nešto fenomenalno. Ajde neki crni ali beli? Možda treba da počneš da razmišljaš u pravcu male plantaže? I to ne kup. sadnice nego od tih tvojih aklimatizovanih! Dovoljan je neki manji prezreli!
 
zasto plantaze ako doneses svaki dan po 300,400 grama sa terena i da ne bude zabune tartufi nisu moji nego mog dobrog druga :cao:nisam od onih sto se kiti tudjim perjem
 
ove sezone cena sitnih u ital. EURO 1.000,00/2.500* al kg pezzatura da 20 gr , znači 1000-2500€/kg za bele tartufe od 20 gr pa na više. Krupni imaju posebnu cenu.
Čini mi se da u Italiji ne smeju da se vade beli posle 31.12.
 
Malo smo pobrkali teme. Ovo je trebalo da ide u temu Beli tartufi. Osim slike, tek da se vidi da ima "lkrompira" u Srbiji!

Još malo detalja o gajenju tartufa. U Australiji ima plantaža crnih tartufa i daju pristojan rod.
http://www.limestonehills.co.nz/Dow...s/2005/August05/ThebiggesttruffleinAustr.html
još malo o australiskim i NZelandskim tartufima http://www.limestonehills.co.nz/Down On The Farm/Topics/TrufflesFarm.html
Tartufa nije bilo u tim krajevima. Postoje samo oni koje su ljudi zapatili i to na drveću koje je doneto.
Cena letnjeg tartufa, koji se najlakše gaji je vremenom sve niža zbog sve veće ponude. Ipak, čak i cena od 100€/kg je odlična jer na dobroj kultivisanoj plantaži je normalno da se dobije 200 gr po sadnici ( dobri znalci znatno više) Sa 600 sadnica po ha dobije se 12000 a troškovi su po tvrdnjama španskih uzgajivača jednaki kao kod pšenice! To je jednostavno dobar posao. Nikakva fantazija. Šta mislite da li su se i KInezi umešali? Naravno da jesu. Na sreću, izgleda da ti kineski tartufi imaju lošiji ukus i miris!
 
Nazad
Vrh