Guske - kako se gaje u praksi

Pozdrav Brankojlo.
Taj tvoj gusan je postenjacina,nema sta.Veran.
Pozz
 
Brankojlo, Kristijanss... Ista prica je kao i kod mene..
Nego da se nadovezem na vase postove.
Idealno je za jato ako je proporcija 1:4 , ali od te cetiri guske, u jednu je gusan zaljubljen, verovali ili ne.. Ostale tri mu sluze za oplodnju, ali u principu ide samo za jednom.
I, kao sto rece Kristijanss, porodice se odvajaju i krece se sa gazenjem.. :ppozdrav:
 
Pozdrav svima,
zelim se nadovezati na ovu polemiku oko odnosa u porodici..
godinama promatram moje jato, i ima svasta. jedan gusan voli samo dve, drugi gazi svaku nije mu bitno, treci je u paru sa svojom jedinom. ....medjutim mene zabrinjava moja kineska kvrgava-on naime ne radi nista vec drugu godinu.!?

Postovani ljubitelji gusaka ,zanima me da li je netko uspeo da plasira svoje guske preko granice (kao izvoznu robu), i da li netko radi mozda neke proizvode(poluproizvode) od svojih gusaka?
 
Za sivku
Cuo sam da u Backoj Topoli postoji tip koji se bavi proizvodnjom i tovom,sta vise kljuka, i po N.Sadu prodaje dzigericu,batake,...
Pozzzz
 
Pozdrav forumasi!
Posto sam ostao bez stalnog zaposlenja ove godine planiram da se malo ozbiljnije bavim guskama .Napravio sam novi inkubator(samo za guske),uvecao sam maticno jato ,zakupio 3ha bare i delimicno ogradio, zaratovao sam sa lisicama i sakalima jos samo da pocnu da nose i krecemo.
Kristijanss ti kazes da si i perje prodavao kome ? Karalic i ja smo rekli da je bolje pustiti ih da se same izmitare nego perje dati za bud zasto(skuplji radnici nego perje).
 
Perje samdavao nekim srbijancima po5ekg,da ne zagledaju i rovare.
Zenu da cerupa placao sam 150din na sat,ja ih hvatao a ona cupala.
Pazi,imao sam 20 kom pa sam ih mogao povatati,a i cupanje je trajalo maksimalno po sat i po.
pozzz
 
Pozdrav, da li se spremate u februaru u Mokrinje? mozda tamo na jednom mestu dobijete odgovore na sva pitanja...ako se udruzite i zajedno napravite marketing bice sigurno lakse.,
 
Sivka, hvalaTi sto si dao predlog.
Medjutim da si citao temu od pocetka video bi da sam ja vec dugo vremena prisutan u Mokrinu, tako da sam i moje guske i kupio od Kovacica, udruzenje Zlatno pero.
 
dajte mi molim vas savet: jedan gusan, kineska kvrgava, nece nijednu gusku vec dve godine. Cak je sad odvojen sa tri guske -zenke, da mu drugi gusani ne smetaju....i opet nista!
 
Pozdarav sivka!
Evo prelistao sam svu strucnu literaturu o uzgoju gusaka koju imam i nisam nasao nista o toj temi .
Ako si gledala slike na forumu mogla si da vidis da i ja imam gusane (kineske labudaste) i oni se bore za guske kao i ostali gusani.Vise vole da se pare na vodi nego na suvom.Kineski labudasti gusan treba da tezi od 5 do 7 kg. da taj tvoj nije malo vise tezi pa mozda zato nece ili mu se nesvidjaju te guske koje si mu ti odabrala .
 
E, ovo je lepa slika ! :D Svaka cast ::svaka cast::

A sto se tice gusana koji ne gazi guske.. Licno nisam imao takav slucaj, ali sam cuo od jednog prijatelja da postoje i takvi slucajevi, kad ga ne interesuju guske...
Mislim da tu nema leka, nego rasformiraj jato , guske dodaj drugim gusanima, a za gusana se zna .. Da podmasti pleh.

Brankojlo, oplodnja u vodi je 100% , dok je na suvom tek oko 50% , te zbog toga se oplode u vodi, naravno ako za to imaju uslova kao kod tebe.
 
Pozdrav !
Karalicu pa zato sam i naveo da je voda bitan cinilac u procentu oplodnje.
Sivka vidim da si pitala za inkubator, ja imam inkubator za zivinu on je sa ventilatorom i sijalicama a sada sam napravio inkubator samo za guske sam sam ga pravio samo sam uzeo termostat i grejace ,kapacitet je oko 100guscijih jaja .Inace guske su ti predivne .
 
Pozdrav Sivka!
Ja smatram da svi treba jedni drugima pomazemo pa zato smo tu,vidim da ima i jezerce predpostavljam da je za guske.Prirodno lezenje je prava stvar ali za veci broj jaja ipak je inkubator.Uslovi u inkubatoru trebalo bi da budu sto priblizniji prirodnom lezenju.Vec duzi niz godina ja lezem i zivinu i guske inkubatorom i neces mi verovati jos uvek ucim.Uz svako novo lezenje nailazim na neke nove momente ,a snabdeven sam i sa veoma strucnom literaturom o tome.Cetiri stavke u procesu lezenja su:temperatura;vlaznost;provetravanje(hladjenje jaja) i okretanje jaja.
10cu2c1.jpg
 
Sve se slazem sa vama, ali ste jedno samo prevideli.. Opste prihvaceno misljenje je da pod gusku ne bi trebalo da se poturo vise od 12 jaja , a razlog za to je sledeci : Do 12 jaja guska moze da ih adekvatno okrece i vlazi u gnezdu, ali preko tog broja vec postaje problem. Inace , ja sam za moje guske napravio ramove za gnezda ( 50 * 60 * 8 ) bas zbog toga da bi mogle da lakse okrecu jaja , a da jaja ne ispadaju iz gnezda...
 
Pozdrav svim,
da li je netko imao uspeha u sastavljenju prirodnog koncentrata za hranu gusaka,guscica.
Npr.proteini od soje i stocnog graska...minerali i vitamini iz prirodnih sastojaka....
 
Pozdrav svim uzgajivacima,pratim vec duze ovaj forum i slike uzgajivaca sve pohvale samo napred, ja gaji ove hibridne patke u beloj i divljoj boji zeleo bi da osvezim krv.pa me zanima dali bi neko mogo da mi pomogne gde mogu naci Chery Valley Patke ili bilo koju drugu patku ali u hibridnom izgledu i naravno tezini? Unapred bicu vam od velike zahavale na odgovor.
 
Post je spojen: [time]субота, 05. фебруар 2011. 13:03:43 CST[/time]
_________________________________________________


Cule i Gule izveli jata u setnju, ali led ne popusta... :ppozdrav:
 
Karalic i Brankojlo ...i naravno svi citatelji,
poslusala sam savet i onog mog "pasivnog" labudastog gusana spremila za delicije.
Pokazalo se da je imao cistu na jajniku i to desnom, a levi je, ako se mogu laicki izraziti bio nerazvijen.
Cista je bila priljubljena uz jajnik, velicine manje jabuke.....
eto tko zna sta bi se dogodilo da mu je to puklo.
Zao mi je slike nisam radila, naime moj macak je bio brzi ... :kisa: naravno i on voli guske...
Brankojlo zanima me inkubator, nisi naveo da li si resio nacin okretanja?
Negde sam gledala emisiju o jabucnom sircetu i njegovoj primeni u prehranu zivina. Cak i jaja prskaju sa mesavinom sirceta i destilovane vode.Da li i vi imate slicna iskustava?

Post je spojen: [time]1297060533[/time]
 
Pozdrav svima! :D
Karalicu fotografije su super,ja sam mojima dok je bila ona jaka zima svaki dan probijao led,a juce sam im postavio gnezda.
Sivka to sto pitas o okretanju jaja moram da ti kazem da to radim rucno, a zasto ? Sama znas da je pri inkubaciji jaja bitna temperatura ,vlaga ,okretanje jaja,a nista manje bitno je i provetravanje tj. hladjenje jaja .Meni treba par minuta da rucno okrenem stotinak jaja i to vreme koristim za provetravanje.Sto se tice prskanja ja to radim samo mlakom vodom bez ikakvih dodataka.Samo guscicima i pilicima prvih par nedelja sipam zivomicin u vodu.
 
Nazad
Vrh