Guske - kako se gaje u praksi

E ovako dugovi forumasi imam jedno pitanje.Naime video sam na yu tuby dosta snimaka borbi guskova-gusanijade iz Leskovca,Vranja,Vranjske Banje i okoline koje tradicionalno organizuju tamosnji Romi.mene interesuje da li neko zna koja je to rasa gusaka i gde mogu da se nabave?ako ima forumasa iz tog dela Srbije koji znaju nekog ko drzi i odgaja tu rasu bio bih zahvalan za ime i neki kontakt tel.na PP.hvala.
 
Nesto sad gledam guske i nekako im vrat i glava drhte. Da li je to normalno? Primecivao sam to i ranije ali nisam toliko obracao paznju..
 
Poslednja izmena:
Ne klimaju glavom nego kao da im drhti glava i vrat, ali ne uvek nego ponekad. (Verovatno nije nista jer se normalno ponasaju, normalno jedu, ali, reko 'ajde da pitam nista nece da skodi)
 
Za odredivanje pola god guske je sigurno samo "kad okrenes i stisnes...." Kad si to uradio jos se gleda kako je stanje tu dole, mora da je sve ok jer nece biti mnogo guscica :(
 
Zolika, molim Vas ako moze malo opsirnije objasnjenje za to "okrenes i stises"... strah me je da ih ne povredim i sa koliko meseci se "TO" radi sada imaju oko 3.5 i 4 meseca..:sta:::pomoc:;
 
Zolika, molim Vas ako moze malo opsirnije objasnjenje za to "okrenes i stises"... strah me je da ih ne povredim i sa koliko meseci se "TO" radi sada imaju oko 3.5 i 4 meseca..:sta:::pomoc:;
 
Ma dobro, nema veze ostavicu ih svakako(ne sve, jednog patka i dve patke bilo bi ih tri da jedna nije presla kod gusaka i one je izubijale, skratio sam joj muke, jako je smrsala dva dana nisam znao sta joj je dok kod gusaka nisam nasao njeno perje) ako za nista drugo bice za ukras :)
 
Poslednja izmena:


Evo selekcija je zavrsena, visak je prodat a sada sledi razvrstavanje u objekat (cetvrta slika) sa ogranicenim ispustom maticnih jata tuluskih II tipa i embdemskih za sledecu sezonu.
 
Da li dlake od pasa i macaka mogu da stvaraju probleme guskama i patkama ako ih pojedu (sa travom) ili mogu da prodju ili da ih svare?
Milutinovic, guske su mnogo lepe :osmeh:
Za one pacice sam se dogovorio sa covekom da dodje tad i nije dosao..
 
Bez brige kolega po hobiju,za njihov vanredno dobar probavni sistem dlake zivotinja i ako pojedu su samo celuloza za njih bez ikakvih posledica,no ja bih ipak izolovao smestaj pasa van dela u kume su smestene plovuse pa i druga perad.

Naime dokazano je,a i po iskustvu drugih odgajivaca da izmet pasa jos pomesan sa psecom urinom punomom toksicnog karbamida,moze biti fatalna,po perad pa jos i pored trovanja u sintezi sa uginulom zivinom,moze razviti u lesini,pogodnu zonu za vrlo opasnu i po ljude brucelozu,a tek ako su u blizini prezivari... psi instiktivno zakopaju visak hrana i usled fermentacije izaziva u kontaktu sa obilnijom kisom razvoj negativne bakterioloske zone. Ydrav travnati ispust#zdrava zivina :osmeh:
 
Nameravam da im povecam travnatu povrsinu, kao i broj gusaka, ove godine sam ih uzeo jer sam otisao na pijacu i osim njih i pilica nije bilo nista pa sam ih uzeo da ne bude da sam isao za dzabe.

Kad sam dosao kuci i otvorio kutiju oni su se smirili a kad sam ih pustio malo na travu nisu se odvajali od mene i jako su mi se svidele pa sam uzeo jos 2 (od drugog coveka). Sada kada su porasle sve je super samo sto mi tuku kokoske, patke ili morke ( ako ih uhvate). Sklonio sam psa je se tuce sa gusanima, a video sam par puta kako se dva gusana tuku medjusobno dok je ovaj treci miran.

Ne znam da li da ih razdvojim jer se potuku samo ujutru kada ih pustim i posle su mirni? Postavi cu jednom sliku ovog para koji cu da ostavim pa da vidite, ako znate koje su rase, a meni najvise lice na posavske, nisu tako teske(oko 5-5.5 kg) i lete, a ova dva gusana su labudasti(oko 8-9 kg) vec imaju velike one 'kvrge' na kljunu.


Jos jedne pitanje. Mogu li dogodine da od mladih da ostavim jos 2 guske(zenke) i njih da ukrstim njihovim ocem i da li ce njihov podmladak biti normalan ili da ne ostavljam?
 
Nazad
Vrh