Guske - kako se gaje u praksi

picture-099.jpg
picture-100.jpg
picture-101.jpg
picture-103.jpg

Komsijske guske, izgleda da je kineska labudasta guska dosta umesala svoju naslednu osnovu u srpsko guscarstvo. Sareni gusan je potomak od crne guske i sivog gusana.
 
Pozdrav nemanja!
Preko 20 godina drzim guske ovo mi se prvi put desava da lezem guscice u decembru nije neki procenat izlezenosti ali sam probao.
Uglavnom su domace a ima i nekoliko Tuluskih.
 
Veruj mi nemam pojma, to je neki covek dovezao kod mog komsije proletos male pilice, curice, pacice ..., cale prolazio i uzo 10 komada. Ovi su svi beli i jako glasni. Neznam gde pripadaju
 
Kad bi bilo najbolje vrijeme za uzeti guske mlade?

Uzeo bi 3-4 da ih držim na ispustu preko dana, a u večer zatvarao.
Klao bi ih u 9om ili 10om mjesecu.

I jel treba guskama voda isto kao i patkama? Kada sam imao patke, samo su gledale gdje ima vode da se ukaljaju.
 
nju pozdrav sad se kupuju guske do vasuljicu sad će da se nanese roba guske šatke ćurke a i cena mora da padne jer nemaju kome kasnije da prodaju.druo ti sad ako kupiš par mzeš tokom leta da izvodiš jer su ove sad kupene stasale za klanje zato ih sad cigani i kupuju za kasnije neznam dali će ti neko prodati jaja pa ti sam da izvodiš treće mogu i bez vodu ali je oplodnja u vodi bolja moj drug nema bazen niti bilo šta a svake godine ciganima prodaje guske.a to što kazeš traze vodu da se ukaljaju naprotiv traze je da se okupaju moje zatvorene atu gre šetaju ne mogu da uđem bez čizme a kad ih pusrim imam lavabo gvozdeni a one da ih ne pogledaš ali za pola sata kao sneg bele.
 
Ma ne trebaju meni za jaja guske, već da ih držim nekih 5-6 mjeseci i onda za meso u kištru.
Nekako mi je lakše držati guske nego pure. Pure više nikada ne želim u dvorištu.
 
ako nađeš tetki jaja za lek obavezno pitaj prodavca dalisu šatke na ispust dali su hranjene običnom hranom.ako su s koncetrat nemoj da uzimaš,još nešto prepeličije jaje s koncentratom hranjeno nikad nemoze da bude dobro isto kao farmska jaja kokošaka,kad ti priča za prepeličija jaja s koncetratom da znaš da ti prodaje maglu
 
normalno da ne mogu jaja biti kvalitetna kada se zivina hrani koncentratom

- - - - - - - - - -

Prelistao sam celu temi i nisam uspeo da nadjem sastav jaja pata i gusaka. Trazio sam i po netu ali sam samo nailazio dasu zdrava a zanima me tacan sastav cega sve to ima i u kojoj kolicini u jajima da ih uporedim sa prepelicijim posto njih tetka lakse moze da nadje
 
Pozdrav svima,
Da li ima neko na prodaju tuluske teske guske ili guscice hteo bih da nabavim 4 guske i 1 gusana. Inace iz Krusevca sam ako neko iz okoline ima ili zna nekog ko ima neka se javi.
 
Jel malim guscicima od 15 dana bolje davati samljeven kuruz i psenicu zajedno kao srot. ili im dati cijelo zrno kuruza i psenice?

jos nesto, kod mene ovdje nema koncentrata za guske, da im kupim onda onaj za pacice?
 
Poslednja izmena:


Pozdrav svim odgajivacima zivine, dugo me nije bilo zbog obaveza pa evo na slikama da predstavim ovogodisnji podmladak gusaka u rasama trsava podunavska, italijanska bela, tuluska i embdemska guska. Septembar je vreme kada se vrsi selekcija najboljih primeraka za maticna jata s kojima ce se dalje raditi na reprodukciji.
 
Hvala,eto ima i nas koji se entuzijasticki borimo da ova ne pravedno zapostavljena grana zivinarstva opstane.

U arhivi Beogradskog univerziteta odseka za stocarstvo nasao sam podatak da je Srbija na podrucju Vojvodine sa pomoravljem i branicevom,uz slavoniju i podravinu kao Jugoslavija bila 60tih godina prva na evropskom plasmanu izvoza pacijeg i guscijeg mesa,dok Jagodina i Hrvatsko zagorje sa curecim mesom snabdevajuci kompletno Englesku.

Kasnije izumiranjem sela i migracijom za gradskim asvaltom,nestaje i proizvodnja,a Madjarska preuzima primat tako da je danas u vrhu liste po izvozu,za njom Poljska i Ceska,dok smo mi ispali sa liste izvoznika.
 
Nazad
Vrh