Guske - kako se gaje u praksi

bojan65

Novajlija
Učlanjen(a)
26 Jul 2007
Poruka
19
Lokacija
kikinda
Tov gusaka i pataka se može pored ostalih načina vršiti i po sistemu da se od malih gusaka što pre dobiju ptice težine koja je potrebna za konzumiranje. U početnoj fazi uzgoja je neophodno i zagrevanje uz pomoć sijalice kvočke i hranjenje više puta u toku dana. Obično se računa da ide po 5 pataka ili gusaka po 1 meteru kvadratnom, pa je u početku dok su tice male zgodno pregraditi prostoriju da bi se one zadržavale uz sijalicu kvočku.
 
Ja imam Mokrinjske guske, (desetak komada) i verujte mi na rec, nema nista lepse nego gusani kad se javljaju... pa to se cuje kao 100 curki. Cudo jedno!!! ::svaka cast:: A patke gluvare sam podelio (dvadesetak komada), jer je ravno nemogucoj misiji urediti ih... ::lose:: ::lose:: ::lose::
 
Karalicu ,sto se pataka tice saaavrseno se slazem sa tobom ali u tu grupaciju kod mene spadaju i guske! Jedino ne mogu da prezalim dimljene batake! :cao:
 
agika 2
Guske prvo (posle klanja) ocerupas, koliko se moze, pa se onda dobro potpari,pa opet se ocerupa, e a onda na kraju sa zicom za sudove , polako... Nekop uzme i let lampu, pa onda zicu za sudove, ali meni je to malo ruzno. :ppozdrav:
 
ilona45
. A ljubav prema Guskama sam stekao tako sto sam u Mokrinju video nesto najlepse na svetu... MOKRINJSKU GUSKU!!! Pravi naziv je ENDIBURGSKA ali mi smo je krstili u MOKRINJSKU.Kod nas je dosla krajem 19 veka iz Engleske... Inace , Ja imam jato od jednog Gusana i sest Gusaka. ATi:haha:
Izmenio ivanhoe uklonjen of topic
 
Jos nisam otkrila!! :haha: zvala komsije upomoc jedan kaze da imam dve guske tri gusana drugi jedna guska ostali gusani! po cemu se razlikuju? Moje su guske bele i ozbiljno razmisljam da na prolece nabavim vise komada, nekako mi se najvise svidjaju
 
Dali su Mokrinjske:haha: Za njih znam... Elem, SAMO su Gusani ciste bele boje, dok su Guske prosarane sivom bojom po ledjima. To je obavezno. Drugo, Gusani su kompaktniji,vislji... dok su Guske nize malo u odnosu na Gusane, i imaju ispod stomaka malo zadebljanje, kao da imaju torbicu bukvalno ispod. E tu nose jaja, (koja su, mora se priznati ogromna). Isto kad ih pustis na ispasu, posmatraj ih i videces dominantnog Gusana, koji pomno osmatra dok ostali klopaju. I ako su dva ili vise njih Gusani, ima samo takav fajt da bude.Letece perje.A Guske se ne peglaju izmedju sebe, one su dame. Za sad toliko... :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Zadebljanje kao torbicu imaju tri guske a najmanja je cisto bela ostali su malo prosarani sivo!? Svakako su lepsi nego labudovi u parku !!
Post je spojen: [time]1256678069[/time]
_________________________________________________
Znas li kada guske pocinju da nose jaja? Volela bih da ostavim tri kom. ako je izvodljivo,jednog gusana i dve guske ako otkrijem koji je koji!
 
Moje su pronele u prvoj godini, ali gusan nije polno zreo do druge godine ,dvogodac :cao:
Tako da Ti nece vredeti da ostavis jaja od ove godine, nece biti oplodjena.Ili nadji gusana za rasplod. A pocinju da nose jaja od februara , pa cak i do maja. :ppozdrav:
 
ssrki je napisao(la):
Gde se mogu nabaviti male guske? I koju tezinu mogu da dostignu?
:sta: :sta: :sta:
Raspitaj se u prodavnisama stocne hrane.
Trebas prvo da se odlucis na koju proizvodnju zelis ici perja,jetre ili mesa.
Proizvodnja na jetru je zvanicno zabranjena, ALI...
U zavisnosti od toga odabiras rasu,a svaka rasa ima standarde tezine.
Ne verujem da si hteo to pitati sto si napisao :haha: :haha: :haha:
 
Proizvodio bih ih zbog mesa.
Nisam video da ima da se kupe u prodavnicama stocne hrane, ovde uglavnom prodaju tovne curke i tovne pilice.
Koje rasu preporucujete za drzanje zbog mesa? I koliku tezinu mogu da postignu?
 
ssrki, javi mi se na P.P. vezano za guske da Ti posaljem telefon od uzgajivaca iz Mokrinja. Nihove guske postizu najbolje rezultate u svim disciplinama. (Endiburgska) :ppozdrav:Inace , i ja sam tamo kupio moje guske. :ppozdrav:
 
Pozdrav svima! Samo da se pohvalim da mi je jedna guska danas snela jaje :bravo: ! Od pet komada dve su se zrtvovale za praznike tri su ostale,dve guske i gusan (valjda). Kupila sam ih u julu kao jednodnevne, neko je na forumu spomenuo da gusan postane polno zreo tek u drugoj godini,dali neko zna vise o tome?
 
Ajde da se malo informisem imam 3 guske i guska kad nanesu jaja i razlegu se onda dolazi do problema jedna drugu tijera sa gnjezda ili se jedna drugoj u gnjezdo"uvaljiva"cak dvije znaju lezati na jednom gnijezdu pa na kraju nebude nista od mladih a i ako se izlegu pocrkaju ili se dan-dva dignu i jednostavno napuste gnijezdo prije nego sto izadju.
 
Nazad
Vrh