Guske - kako se gaje u praksi



---------- Poruka napisana u 21:28 ---------- Prethodna poruka je at 21:26 ----------

Pozdrav svim ljubiteljima gusaka.....dugo me nije bilo,previse posla oko gusaka.....za pocetak da li netko zna vise o poticajima eko uzgoja gusaka u Srbiji.
 
Pozdav svima
Pročitala sam ceo forum o guskama, i naučila nešto.Mada imam i ja neka iskustva oko njih.Nekad smo imali i preko 60 komada, kada je cena perja bila na ceni, davno je to bilo tada je bilo 100 kg kukurza - 1 kg perja novog, nažalost sada više nije tako, cena novog perja 1 kg je sada u najboljem slučaju 500 din ( ali samo čisto belo perje), staro max. 300 din.
Trenutno imam dva jata, jedno starije ( 3 god) - 6 komada, dva guska i 4 guske, i jedno mlado ovogodišnje 3 guska i 6 gusaka (9 kom.). pre neki dan sam kupila inkubator, baš iz rayloga da ga koristim za guske.
Naime, ove godine su mi snele preko 150 jaja, a samo 9 komada guščića.Razlegle su se guske proletos, i stavila sam u zavisnosti od veličine guske od 13-15 kom. jaja. U borbi gusaka koja će da leži tri nasada jaja su mi slupale boreći se između sebe. Tako da sam na kraju ispod obične kvočke stavljala jaja i tu sam eto imala kakav takav uspeh.
A jaja koja nisam iskoristila otišla su u testo, što je bilo jako dobro.
Pročitala sam da neko ostavlja 1 guska na 3-4 guske, to ne bih smela tako da ostavim, jer možda taj gusak nije plodan, zato ostavljam dva guska na jato od 4 guske.( Možda se neko neće složiti sa mnom).
Meni će trebati na ovom forumu pomoć oko leženja guščića u inkubatoru...
 
guske i patke

evo i slike mojih gusaka na novom jezercetu....
2150e9s.jpg


---------- Poruka napisana u 11:25 ---------- Prethodna poruka je at 11:17 ----------

o7imfr.jpg

podaci za inkubiranje jaja gusaka i pataka

---------- Poruka napisana u 11:28 ---------- Prethodna poruka je at 11:25 ----------

Katarina moram te pitati da li imas koju sliku o svojim guskama....i koju vrstu imas?
 
Hvala Sivka komšinice na predivnoj slici, imam nedge u računaru , obećavam da ću je potražiti, jer ima na 1000 slika, znam da sam ih slikala pre par godina i postaviću ih na forumu. Moje su čisto bele guske, ovo starije leglo su baš guske one naše debele vojvođanske jedva idu od debljine...samo se gegaju....predivno ih je videti. A i danas sam donela 2 patka i 4 patke, dobila sam ih jedne starije gospođe, nema kukuruza, čime da ih hrani...pa mi ih je dala....Imam prijatelje u Bg i Zemunu, traže samo divljake piliće i sve što je hranjeno na kukuruzu, travi i vodu, veliki je potencijal tamo da se proda....
 
Pozdrav, Sasa....imas divne guske.
vidim da su kombinacija madjarske kovrcave i ...(?), koja je to vrsta ("mjesanci")
da li mozes potanko opisati karakteristike: koliko jaja izlezu, tezina guske,odnos guska i zenki, jetra...

---------- Poruka napisana u 11:10 ---------- Prethodna poruka je at 11:06 ----------

Hvala ti, Kato na pohvalama,
da li ti svoje prije klanja kljukas? i da li jos skupljas perje? Ovdi u Subotici daju i 7 €, ali mora biti onako kako si i sama napisala.

---------- Poruka napisana u 11:18 ---------- Prethodna poruka je at 11:10 ----------

dfk03q.jpg
 
Pozdrav

Guske sam tek nabavio ima 1 ta sa dugačkim perima i ove druge su naša rasa Dravska guska dosta su teške zato sam uzeo da ih križam sa kovrčavom guskom još moram kupit 1 kovrčavu gusku
inače su guske teške 6kg a gusak 8 kg

Nadam se da če bit nagodinu nešto od njih
 
Hvala ti Sivka na odgovoru
Ne kljukam ih, jer ih ne koljem sve sam ih ostavila za priplod, guskove sam podelila prijateljicama, nadam se da ću ovih dana da uradim slike i da stavim na forum, predivne su, kupila sam inkubator tako da neću imati problema oko leženja guščića kao prošle godine, sav viššak ću da prodamJa sam neko perje sa tavana prodala, jeste da je kao novo ali je stajalo dugo ( 20 god), po 300 dinara, a movo plaćaju 500 dinara, malo. Zato i nisam čupala guske...ma iskerno ti kažem to nikada nisam radila, uvek smo imali ženu koju smo za to plaćali. Ostalo mi je od svoje majke da smo uvek imali guske , i eto i ja sam to nastavila....predivno ih je videti, mada se komšije bune, ko ih šiša....nisam ja došla kod njih, nego oni kod mene u komšiluk....
Pre neki dan sam bila u Skala green -znaš gde je to, išla sam da kupim termometar za merenje temperature stajnjaka, jer imam i kalifornijske gliste.
Jesi ti ti Sivke baš Subotica ili okolina...?
Veliki pozdrav od komšinice...Kaće
 
Kaco, zivim u Subotici...htela bih te pitati nesto u vezi inkubatora sto si nabavila. Naime imam ga i ja, medjutim nisam bas zadovoljna.Nazalost termostat koji regulise temperaturu i termostat za vlagu rade odvojeno i nazalost nije digitalni. Ukratko puno vremena mi oduzme jer svako malo moram proveravati da li je vlaga dovoljna, a da temp. ne skoci.
Da li je tvoj rucno radjen i je li tvoj mozda bolje resen sto se tice elektronike.
Inace ja gliste znam dati u januaru i februaru guskama, obozavaju ju ih jesti (naravno to su obicne iz komposta) a time im omogucujem dio proteina za jaja.Evo ti saljem neke slike iz mog inkubatora.
156zmoh.jpg
 
Da, Sivka i moj inkubator je ručne izrade, pre mesec dana sam ga kupila nije velikog kapaciteta, ali za moje potrebe biće dobar.Mada sam obišla dosta foruma gde sam gledala problematiku oko leženja jaja i inkubatora i gde nastaju greške,jer ne bih volela da se učim na svojima.Ostaje mi da kupim digitalni termo i higromer,ali da budu zajedno ( nije jeftin,ali je pouzdan i tačan,što je najvažnije u ovom poslu.
 
imam 2 guska i 6 gusaka, pa sam negde procitao da kad se pocnu gaziti valja i kod guskova i kod gusaka, osisati perije oko @kloake@, ako se tako kaze, guskovi su mladi ovogodisnji, a guske imaji 2-3 godine, jel to pametno, pocele su se gaziti
 
To šišanje ne radim ni kod ženskih ni kod muških, pa opet se oplode jaja dobro, bitna stvar kada se počnu guske gaziti da imaju vode, jer tu najviše vole da rade, i budeš li posmatrao videćeš da gusak odradi svoj posao kako treba.
 
Evo recepture za pravljenje hrane guskicama:

EF000_1_2.gif


Tu jos samo treba dodati vitaminsko mineralni premiks.
 
Poydrav svima citao sam i cuo da je guscja mast oidlicna za upalu pluca i bronhitis pa ako neko ima neka mi se javi na pp ili n,jer mi je cerkica bas nesto bolesljiva vec mesec dana .Naravno ja bih to kupio a poslali bi ste mi citijem ili kako se dogovorimo.Zahvaljujem se unapred.
 
Moje emdenske guske dve linije iz Nemacke
cuflzd2n091ffrmc5f07.jpg


- - - - - - - - - -

Moje emdenske guske dve linije iz Nemacke
90h6etgskq0qifq65gz.jpg
w0vv64zrn3qj1d95bfza.jpg


- - - - - - - - - -

Laki tuluz uvoz iz Francuske 2005.
vo920wtld53ty2w5lo0.jpg


- - - - - - - - - -

Teski tuluz
go6pefnvxr98otjs86w.jpg


- - - - - - - - - -

Teski tuluz
hutrg3509s4tp0ah74.jpg


- - - - - - - - - -

Emdenske guske mladi
1hdcgyuavph0fi7o73au.jpg


- - - - - - - - - -

9speicl8hpg4j23ss9gg.jpg


- - - - - - - - - -

Trsave guske
tclrsgfosldn1epou8tu.jpg


- - - - - - - - - -

htv0ucw7vv0u0nwafxjq.jpg
Trsave guske

- - - - - - - - - -

Bronzane mlade curke
jat056frzrw1ser1tm03.jpg
 
Teski tuluz mi se dopada. Koliko budu teske?
Teskog tuluza gajim 8 godina i imao sam primerke do 21 kilo. Ne treba ni da napominjem da takav muzjak ne moze da izvrsi oplodnju zenke. U Valjevu je covek imao muzjaka 32 kila i nije mogao da ide duze od 5 metara. Jako je bitno ostaviti u proseku muzjake oko 15 kilograma, pokretne i tanje forme kako bi pravilno oplodili zenke.
Zbog toga na bolju produktivnost mnogi prelaze na odgoj lakog tuluza koji svega 2-3 kilograma zaostaje za teskim a mnogo je laksi i produktivniji za proizvodnju.
 
Nazad
Vrh