Trešnja u plasteniku, kržljave podloge gizela

cabage

Član
Učlanjen(a)
5 Apr 2008
Poruka
139
Ima li itko od vas kakvih spoznaja o tehnologiji uzgoja trešnji u plastenicima?
 
Odg: TREŠNJA U PLASTENIKU

video sam u turskoj na poljoprivrednom fakultetu na njihovom oglednom polju kako to izgleda,
ima nekih trikova sa orezivanjem,
 
Odg: TREŠNJA U PLASTENIKU

Pa kolike su veličine ti plastenici, ako se u njima gaje voćke. I kako se zovu te sorte trešanja, ovo je veoma zanimljivo sa obzirom na popularnost trešanja kod nas. A pošto je to sezonsko voće ima mnogo mogućnosti.
 
Odg: TREŠNJA U PLASTENIKU

Ja sam dobio 4 stabala tresnje koja da kazem uslovno ne raste visoko ( koliko covek moze da dohvati ) .Kazem uslovno zato sto bez rada na toj tresnji ona bi otisla visoko kao i svaka druga .Dobio sam je od istog coveka iz rasadnika kod koga sam kupio i lesku .Posto sam bio u velikoj zurbi prilikom preuzimanja leske ( zbog sadnje ) objasnio mi je kako treba i sta da uradim da bi bila mala ali iskreno nisam ga sve shvatio. Ali princip je da joj nedate da raste gore a grane bocne koje dostignu neku " x " duzinu blago se krive na dole rucno .neverovatno izgleda, tresnja kao vrba.Kada sam prvi put bio kad njega na dogovoru sa sadnice leske on me je pitao zasto ne tresnja .ja sam definitivno prestao o tome da razmisljam zbog hladnjace i prevashodno ljudi koji treba to da oberu.Inace te "patuljaste " tresnje se po njemu sade na mali razmak od 1,5 metara i po nekoj racunici ja sam izracunao da na hektar tako guste sadnje stane 1750 stabala .Svako stablo od 15-20 kg ploda ,pa vi izracunajte. Problem je kako trziste tako i ljudi koji beru.Berba tresnje mora biti sa peteljkom to iziskuje dosta vremena tako da jedan radnik dnevno moze oko 80 kg da uzbere ( njegovi podatci ).Pomenuo mi je i cenu sa berze prosle godine ( malo mi je cifra bila neverovatna ).Predpostavljam da su to te tresnje koje sade po plasteniku.Posto moram kod njega ponovo za koji dan tacno cu se raspitati o nacinu rada sa tim tresnjama.
 
Odg: TREŠNJA U PLASTENIKU

plastenici su sasvim obicni, visine 4.5-5 metara, a sorte su neke ogledne pod siframa tako da nemam pojma,
turci su prvaci evrope po izvozu tresanja pa potrazi po turskim web stranicama.
Neka mi neko kaze kako da umetnem sliku pa cu da posaljem sliku tresnje u plasteniku.
 
Odg: TREŠNJA U PLASTENIKU

Sale je napisao(la):
Posto sam bio u velikoj zurbi prilikom preuzimanja leske ( zbog sadnje ) objasnio mi je kako treba i sta da uradim da bi bila mala ali iskreno nisam ga sve shvatio. Ali princip je da joj nedate da raste gore a grane bocne koje dostignu neku " x " duzinu blago se krive na dole rucno .neverovatno izgleda, tresnja kao vrba.

To je tacno, kada grane tresnje dostignu izvesnu duzinu, a stoje iznad ugla od 45 stepeni, one se onda rucno upredaju i izgledaju kao da su slomljene. Poenta je u tome da im se osteti tkivo da ne bi mogle vise da se usprave, a sve to da ne bi trosile sokove na rast u vis nego na plod. Tada stablo zaista izgleda kao vrba. Inace, ja sam jos od malih nogu kalemio tresnje (primala se svaka peta u proseku) i imam desetak stabala po imanju i oko kuce, uglavnom uz medje, ali planiram da podignem omanji zasad i da prosirim vocnjak sa sljivama. Covek koji mi preporucuje sadnice kaze da vec posle dve godine mogu da daju prinos uz adekvatne uslove. Medjutim, moja zemlja nije odgovarajuca, jer nije bas ocedita, zato cu zasad podici na majcinoj parceli i drugacijoj vrsti zemljista- smonici.
 
Odg: TREŠNJA U PLASTENIKU

Sale je napisao(la):
Ja sam dobio 4 stabala tresnje koja da kazem uslovno ne raste visoko ( koliko covek moze da dohvati ) .Kazem uslovno zato sto bez rada na toj tresnji ona bi otisla visoko kao i svaka druga .Dobio sam je od istog coveka iz rasadnika kod koga sam kupio i lesku .Posto sam bio u velikoj zurbi prilikom preuzimanja leske ( zbog sadnje ) objasnio mi je kako treba i sta da uradim da bi bila mala ali iskreno nisam ga sve shvatio. Ali princip je da joj nedate da raste gore a grane bocne koje dostignu neku " x " duzinu blago se krive na dole rucno .neverovatno izgleda, tresnja kao vrba.Kada sam prvi put bio kad njega na dogovoru sa sadnice leske on me je pitao zasto ne tresnja .ja sam definitivno prestao o tome da razmisljam zbog hladnjace i prevashodno ljudi koji treba to da oberu.Inace te "patuljaste " tresnje se po njemu sade na mali razmak od 1,5 metara i po nekoj racunici ja sam izracunao da na hektar tako guste sadnje stane 1750 stabala .Svako stablo od 15-20 kg ploda ,pa vi izracunajte. Problem je kako trziste tako i ljudi koji beru.Berba tresnje mora biti sa peteljkom to iziskuje dosta vremena tako da jedan radnik dnevno moze oko 80 kg da uzbere ( njegovi podatci ).Pomenuo mi je i cenu sa berze prosle godine ( malo mi je cifra bila neverovatna ).Predpostavljam da su to te tresnje koje sade po plasteniku.Posto moram kod njega ponovo za koji dan tacno cu se raspitati o nacinu rada sa tim tresnjama.

Posalji nam molim te kontakt od tog rasadnika, ako ti nije tesko :ppozdrav:
 
Odg: TREŠNJA U PLASTENIKU

Pozdrav,da bi se gajila tresnja u plasteniku treba posebna podloga GIZELA 5.Ona daje sadnice sa malom krosnjom(ne raste mnogo u visinu).Vek tog vocnjaka nije veci od 15-20 godina.Obavezno treba zalivati sadnice.Sorta mora da bude neka koja rano rada-primera Burlatova.Pa kada se tresnje beru u plasteniku i nema konkurencije na trzistu mogu da se dostignu astronomske cene-sam odredujes cenu. :cao:
 
Odg: TREŠNJA U PLASTENIKU

Ima li nekih novosti u vezi trešanja za plastenik ?
Sale je napisao(la):
Ja sam dobio 4 stabala tresnje koja da kazem uslovno ne raste visoko ( koliko covek moze da dohvati ) .Kazem uslovno zato sto bez rada na toj tresnji ona bi otisla visoko kao i svaka druga .Dobio sam je od istog coveka iz rasadnika kod koga sam kupio i lesku .Posto sam bio u velikoj zurbi prilikom preuzimanja leske ( zbog sadnje ) objasnio mi je kako treba i sta da uradim da bi bila mala ali iskreno nisam ga sve shvatio. Ali princip je da joj nedate da raste gore a grane bocne koje dostignu neku " x " duzinu blago se krive na dole rucno .neverovatno izgleda, tresnja kao vrba.Kada sam prvi put bio kad njega na dogovoru sa sadnice leske on me je pitao zasto ne tresnja .ja sam definitivno prestao o tome da razmisljam zbog hladnjace i prevashodno ljudi koji treba to da oberu.Inace te "patuljaste " tresnje se po njemu sade na mali razmak od 1,5 metara i po nekoj racunici ja sam izracunao da na hektar tako guste sadnje stane 1750 stabala .Svako stablo od 15-20 kg ploda ,pa vi izracunajte. Problem je kako trziste tako i ljudi koji beru.Berba tresnje mora biti sa peteljkom to iziskuje dosta vremena tako da jedan radnik dnevno moze oko 80 kg da uzbere ( njegovi podatci ).Pomenuo mi je i cenu sa berze prosle godine ( malo mi je cifra bila neverovatna ).Predpostavljam da su to te tresnje koje sade po plasteniku.Posto moram kod njega ponovo za koji dan tacno cu se raspitati o nacinu rada sa tim tresnjama.
 
Postovani,
da ne bih otvarao novu temu, pitanje cu postaviti ovde.
U firmi u kojoj radim imamo tresnje zasadjene na spaliru uprolece prosle godine, a ove se planira njihovo pokrivanje. Podloga je Gizela 5ali ne znam koja je sorta, u stvari imamo dve sorte od kojih jedna jeoprasivac. Ove godine dobro su cvetali, dosta su abortirali kao I svugde u regionu,ali oni plodovi sto su ostali sada su u fazi zrna graska I dosta od njih poblede,pozute, malo porumene, zmezure se I opadnu. Gajimo ih organski, koristimoorganska gjubriva I preparate, ali ipak me zanima uzrok tog opadanja. Do sadanije bilo nekih ekstremnih vremenskih uslova. Ako je sad kasno da nestopreduzmemo I popravimo stanje, bar da znamo sta treba za u buduce.
Hvala Vam na svakom odgovoru.
 
Ili je i vas okačio vruć vetar za vreme cvetanja i osušio tučkove ili vam je loše oprašivanje bilo, može biti zbog izbora sorti ili manjkavosti pčela.
 
Nazad
Vrh