Poljo wiki KWS uljana repica
Rezultati 1 do 15 od 15

Tema: Trešnja u plasteniku, kržljave podloge gizela

Novajlija
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Poruka
    139
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 10 puta na 6 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Trešnja u plasteniku, kržljave podloge gizela

Ima li itko od vas kakvih spoznaja o tehnologiji uzgoja trešnji u plastenicima?

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Poruka
    495
    Zahvalio se
    8
    Zahvaljeno 106 puta na 73 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0

Odg: TREŠNJA U PLASTENIKU

video sam u turskoj na poljoprivrednom fakultetu na njihovom oglednom polju kako to izgleda,
    ima nekih trikova sa orezivanjem,

Administrator novii avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Poruka
    7,524
    Tekstovi u blogu
    102
    Zahvalio se
    1,165
    Zahvaljeno 1,009 puta na 585 poruka
    Downloads
    261
    Uploads
    127

Pa kolike su veličine ti plastenici, ako se u njima gaje voćke. I kako se zovu te sorte trešanja, ovo je veoma zanimljivo sa obzirom na popularnost trešanja kod nas. A pošto je to sezonsko voće ima mnogo mogućnosti.

Član
    Datum pristupanja
    May 2008
    Poruka
    805
    Zahvalio se
    21
    Zahvaljeno 103 puta na 73 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Ja sam dobio 4 stabala tresnje koja da kazem uslovno ne raste visoko ( koliko covek moze da dohvati ) .Kazem uslovno zato sto bez rada na toj tresnji ona bi otisla visoko kao i svaka druga .Dobio sam je od istog coveka iz rasadnika kod koga sam kupio i lesku .Posto sam bio u velikoj zurbi prilikom preuzimanja leske ( zbog sadnje ) objasnio mi je kako treba i sta da uradim da bi bila mala ali iskreno nisam ga sve shvatio. Ali princip je da joj nedate da raste gore a grane bocne koje dostignu neku " x " duzinu blago se krive na dole rucno .neverovatno izgleda, tresnja kao vrba.Kada sam prvi put bio kad njega na dogovoru sa sadnice leske on me je pitao zasto ne tresnja .ja sam definitivno prestao o tome da razmisljam zbog hladnjace i prevashodno ljudi koji treba to da oberu.Inace te "patuljaste " tresnje se po njemu sade na mali razmak od 1,5 metara i po nekoj racunici ja sam izracunao da na hektar tako guste sadnje stane 1750 stabala .Svako stablo od 15-20 kg ploda ,pa vi izracunajte. Problem je kako trziste tako i ljudi koji beru.Berba tresnje mora biti sa peteljkom to iziskuje dosta vremena tako da jedan radnik dnevno moze oko 80 kg da uzbere ( njegovi podatci ).Pomenuo mi je i cenu sa berze prosle godine ( malo mi je cifra bila neverovatna ).Predpostavljam da su to te tresnje koje sade po plasteniku.Posto moram kod njega ponovo za koji dan tacno cu se raspitati o nacinu rada sa tim tresnjama.

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Poruka
    495
    Zahvalio se
    8
    Downloads
    2
    Uploads
    0

plastenici su sasvim obicni, visine 4.5-5 metara, a sorte su neke ogledne pod siframa tako da nemam pojma,
    turci su prvaci evrope po izvozu tresanja pa potrazi po turskim web stranicama.
    Neka mi neko kaze kako da umetnem sliku pa cu da posaljem sliku tresnje u plasteniku.

Zaslužan član šandor avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Poruka
    3,395
    Zahvalio se
    301
    Zahvaljeno 685 puta na 259 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Poruka
    495
    Zahvalio se
    8
    Downloads
    2
    Uploads
    0

ako nije uredu saljem bilo kome pa neka je postavi

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Poruka
    336
    Zahvalio se
    4
    Zahvaljeno 71 puta na 53 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Ignorisanje, najace oruzije pametnih ljudi da izbegnu budale

Banned
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Poruka
    227
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: Sale
    Posto sam bio u velikoj zurbi prilikom preuzimanja leske ( zbog sadnje ) objasnio mi je kako treba i sta da uradim da bi bila mala ali iskreno nisam ga sve shvatio. Ali princip je da joj nedate da raste gore a grane bocne koje dostignu neku " x " duzinu blago se krive na dole rucno .neverovatno izgleda, tresnja kao vrba.
    To je tacno, kada grane tresnje dostignu izvesnu duzinu, a stoje iznad ugla od 45 stepeni, one se onda rucno upredaju i izgledaju kao da su slomljene. Poenta je u tome da im se osteti tkivo da ne bi mogle vise da se usprave, a sve to da ne bi trosile sokove na rast u vis nego na plod. Tada stablo zaista izgleda kao vrba. Inace, ja sam jos od malih nogu kalemio tresnje (primala se svaka peta u proseku) i imam desetak stabala po imanju i oko kuce, uglavnom uz medje, ali planiram da podignem omanji zasad i da prosirim vocnjak sa sljivama. Covek koji mi preporucuje sadnice kaze da vec posle dve godine mogu da daju prinos uz adekvatne uslove. Medjutim, moja zemlja nije odgovarajuca, jer nije bas ocedita, zato cu zasad podici na majcinoj parceli i drugacijoj vrsti zemljista- smonici.

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Poruka
    491
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 34 puta na 12 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Ja sam dobio 4 stabala tresnje koja da kazem uslovno ne raste visoko ( koliko covek moze da dohvati ) .Kazem uslovno zato sto bez rada na toj tresnji ona bi otisla visoko kao i svaka druga .Dobio sam je od istog coveka iz rasadnika kod koga sam kupio i lesku .Posto sam bio u velikoj zurbi prilikom preuzimanja leske ( zbog sadnje ) objasnio mi je kako treba i sta da uradim da bi bila mala ali iskreno nisam ga sve shvatio. Ali princip je da joj nedate da raste gore a grane bocne koje dostignu neku " x " duzinu blago se krive na dole rucno .neverovatno izgleda, tresnja kao vrba.Kada sam prvi put bio kad njega na dogovoru sa sadnice leske on me je pitao zasto ne tresnja .ja sam definitivno prestao o tome da razmisljam zbog hladnjace i prevashodno ljudi koji treba to da oberu.Inace te "patuljaste " tresnje se po njemu sade na mali razmak od 1,5 metara i po nekoj racunici ja sam izracunao da na hektar tako guste sadnje stane 1750 stabala .Svako stablo od 15-20 kg ploda ,pa vi izracunajte. Problem je kako trziste tako i ljudi koji beru.Berba tresnje mora biti sa peteljkom to iziskuje dosta vremena tako da jedan radnik dnevno moze oko 80 kg da uzbere ( njegovi podatci ).Pomenuo mi je i cenu sa berze prosle godine ( malo mi je cifra bila neverovatna ).Predpostavljam da su to te tresnje koje sade po plasteniku.Posto moram kod njega ponovo za koji dan tacno cu se raspitati o nacinu rada sa tim tresnjama.
    Posalji nam molim te kontakt od tog rasadnika, ako ti nije tesko

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Poruka
    82
    Zahvalio se
    12
    Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Pozdrav,da bi se gajila tresnja u plasteniku treba posebna podloga GIZELA 5.Ona daje sadnice sa malom krosnjom(ne raste mnogo u visinu).Vek tog vocnjaka nije veci od 15-20 godina.Obavezno treba zalivati sadnice.Sorta mora da bude neka koja rano rada-primera Burlatova.Pa kada se tresnje beru u plasteniku i nema konkurencije na trzistu mogu da se dostignu astronomske cene-sam odredujes cenu.

Član
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    63
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 7 puta na 3 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Ima li nekih novosti u vezi trešanja za plastenik ?
    http://www.youtube.com/watch?v=jsydTAzGe5c&translated=1

Član FruitBoy avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Poruka
    1,486
    Zahvalio se
    46
    Zahvaljeno 297 puta na 205 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kržaljva podloga i uvrtanje grana! To je trik!

Član riciboy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    172
    Zahvalio se
    20
    Zahvaljeno 50 puta na 35 poruka
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Postovani,
    da ne bih otvarao novu temu, pitanje cu postaviti ovde.
    U firmi u kojoj radim imamo tresnje zasadjene na spaliru uprolece prosle godine, a ove se planira njihovo pokrivanje. Podloga je Gizela 5ali ne znam koja je sorta, u stvari imamo dve sorte od kojih jedna jeoprasivac. Ove godine dobro su cvetali, dosta su abortirali kao I svugde u regionu,ali oni plodovi sto su ostali sada su u fazi zrna graska I dosta od njih poblede,pozute, malo porumene, zmezure se I opadnu. Gajimo ih organski, koristimoorganska gjubriva I preparate, ali ipak me zanima uzrok tog opadanja. Do sadanije bilo nekih ekstremnih vremenskih uslova. Ako je sad kasno da nestopreduzmemo I popravimo stanje, bar da znamo sta treba za u buduce.
    Hvala Vam na svakom odgovoru.

Prijatelj Foruma oktopod avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    6,119
    Zahvalio se
    2,037
    Zahvaljeno 2,776 puta na 1,699 poruka
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ili je i vas okačio vruć vetar za vreme cvetanja i osušio tučkove ili vam je loše oprašivanje bilo, može biti zbog izbora sorti ili manjkavosti pčela.
    Specijalni programi zaštite voća!
    http://vocarskisavetnik.com/content/zastita-programi/