Vezivanje jabuke

talianu

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2009
Poruka
12.621
Lokacija
Lokve-južni Banat
Poštovane kolege imam jedan problem !
Hteo bih da vezujem jabuke za žicu (imam 3 reda) zato što je kod mene vetrovito podneblje i kad olista vetar samo savija grane i desi se da izvali po neku voćku.
Pitanje je sa čime vezati grane i stablo a da nema posledice i da je relativno trajno? :nono:
 
Odg: Vezivanje jabuke.

Ja sam svoj plantažni voćnjak jabuka, sistem palmeta kosih grana, formirao i održavao tako što sam za vezanje grana za žicu i žice za deblo koristio malo deblji kanap, koji se koristi za kombajn za žetvu pšenice. Glavna stvar je da se kanap za granu veže tako da ne može doći do urastanja kanapa u granu. Na primer ako je grana prečnika 5 cm. veže se petlja još 10 cm. daleko od grane tako što se dva puta kanap provuče kroz petlju, da ne bi dolazilo do smicanja i popuštanja petlje. Zatim se, posle dovođenja grane na odgovarajući ugao, veže za žicu tako da kanap stoji pod pravim uglom u odnosu na granu. Kanap se za žicu veže tako što se nekoliko puta obmota oko žice, jednom levo, jednom desno i tako nekoliko puta, da ne bi dolazilo do pomeranja kanapa po žici.
Žica se za stablo pričvršćuje, iznad račvanja spratnih grana, kanapom vezivanjem vezom u obliku "osmice".
 
Odg: Vezivanje jabuke.

Probao sam sa kanapom ali mi se ne sviđa hoće da klizi po žici.
Video sam u Beloj Crkvi u jednom voćnjaku da je vezano sa nekim gumenim kanapom ali ja ne mogu da nađem nigde u prodaji.
 
Odg: Vezivanje jabuke.

Ja sam koristio ovo buzirno vezivo. Elasticno je pa neurasta u stablo, traje par godina i dobro drzi stabljiku za zicu. Prodaje jedna firma iz petrovaradina, vise informacija na PP.
vezivo02.jpg
 
Odg: Vezivanje jabuke.

Šalji odmah! Unapred zahvalan :cao:
Možeš i ovde nadam se da se moderatori neće ljutiti jel sigurno interesuje još nekog :cao:
 
Takođe dobra stvar za voćare je i biorazgradivo vezivo Tiefix koje se može nabaviti takođe u gore navedenoj firmi.
 
Nazad
Vrh