Ovnujski rogovi domaćih rasa

lukostrelac

Novajlija
Učlanjen(a)
13 Mar 2011
Poruka
4
Lokacija
Prokuplje
Najpre hteo bih da pozdravim sve na ovom forumu, zaista sam odusevljen sa kakvim zarom i entuzijazmom se bavite ovim poslom. Takodje, ako ovaj post ne odgovara pravilima forume slazem se da se obrise.

Razlog mog posta je istrazivanje koje radim u saradnji sa lokalnim muzejom pa me je to dovelo do ovog foruma gde,vidim, ima dosta ljudi koji se bave ovcarstvom koji mi mogu pomoci.
Moje istrazivanje se za sada bazira na dokazivanju nacina na koji su u srednjovekovnoj Srbiji i na Balkanu izradjivani ratni lukovi kao deo naoruzanja. Nastojim da dokazem teoriju da je ovnujski rog jedan od materijala koji se koristio prilikom konstrukcije takozvanih refleksnih lukova koji se pojavljuju na srpskim freskama iz XIII,XIV i XV veka a i na freskama sirom Balkana. Mislim da mnogi clanovi ovog foruma mogu da mi pomognu u nabavci ovnujskih rogova starih rasa ovaca sa ovih prostora (sjenicka,bardoka, karakacanska…). Replike lukova mogu se takodje izloziti na nekom sajmu gde se predstavljaju domace rase ovaca…na primer ;-)
Zato ukoliko prilikom klanja ili ne daj boze uginuca bacate ovnujske rogove imajte u vidu da ih ja mogu iskoristiti. Mozemo se dogovoriti i oko placanja posto smatram da ljudi ne zele da gube vreme jer su ipak prezauzeti svojim poslom.
Zahvalnost Miladinovicu i Sergeju Ivanovu na razumevanju i pomoci.
Nadam se da ce slike ilustrovati ono cime se bavim (luk nije moj)
Puno pozdrava

1j6ued.jpg


34q206t.jpg
 
lukostrelac je napisao(la):
Najpre hteo bih da pozdravim sve na ovom forumu, .............................
Zahvalnost Miladinovicu i Sergeju Ivanovu na razumevanju i pomoci.
Nadam se da ce slike ilustrovati ono cime se bavim (luk nije moj)
Puno pozdrava

Hajde da ostavimo ovaj post za sada, pre svega, jer je interesantan i vezan, na neki način, za Tematiku foruma !?!?

Ako bude interes3nata neka ti se jave. Ali, kako je to pravilo a i red, prvo da nam se predstaviš!

:ppozdrav:
 
Lukostrelce drago mi je da si sa nama. Rogovi od jednog impresivnog jarca balkanske rase su zavrsili kod tebe nadam se da je ispao lep luk. Tvoje zanimanje ima i odredjeni religiski karakter sto me posebno raduje.
Pozdrav i sve najbolje.
 
@lukostrelac nema na cemu,i nadam se da sam bio od neke koristi
svu srecu zelim ti u tome sto radis
:ppozdrav:
 
E pa hvala vam na podrsci.Da krenem redom:
@maestro
Izvinjavam se sto se nisam predstavio.Zovem se Zoran i po profesiji sam profesor istorije.
Tema jeste interesantna ali mislim ako bih vec pisao o upotrebi i obradi roga odnosno rožine (komad tj 3-5mm ploča isečena sa vanjske strane celog roga koja se spaja za drvenu konstrukciju) u izradi lukova rožanaca kako su se kod nas nazivali refleksni lukovi azijatskog tipa (sa tzv.trostrukom krivinom) onda bi to pre trebalo da bude u nekom delu kao sto su zanimljivosti jer ovo je suviše ozbiljan forum koliko sam shvatio pa ne bih da rušim pravila (zato sam i dodao da se slažem da post bude obrisan ukoliko se ne slaže sa pravilima).Zaista nisam imao drugi način da dodjem u kontakt sa više ljudi osim posredstvom ovog foruma i hvala što post nije obrisan. Nadam se da kada budem zašao duboko u proces mogu to prezentovati i ovde u posebnom odeljku, u slici i reči? Ujedno sam i oduševljen idejom očuvanja autohtonih rasa pa u doglednoj budućnosti očekujem pomoć prijatelja sa ovog foruma i u ovom smislu.Veliki pozdrav :ppozdrav:

@mitić Hej, da, rogovi balkanskog jarca su završili kod mene(hvala ti puno! ako si imao udela u tome :ppozdrav:. Ja sam se jako nadao da mogu dokazati da je rog ove autohtone sorte mogao biti upotrebljavan kao materijal. Medjutim, njegova rožina uopšte nije podesna za lukove, debljina je mala, rožnata oplata je suviše uska da bi mogla da bude funkcionalna a i javljaju se delaminacije prilikom ispravljanja nakon kuvanja (proces obrade roga, narocito životinja sa jako uvijenim rogovima je pravi pakao,prilikom sečenja testerom lako se može pogrešiti, rožina se brzo vraća u početni položaj tako da se mora brzo i obraditi i zalepiti prirodnim lepkom od koža i ahilovih tetiva tehnikom učvršćivanja konopcem, posebnim alatom).Tako da iako nisu završili na luku ipak su koristili kao dokaz,iskustvo i putokaz u istraživanju da je ovnujski rog autohtonih rasa sa ovih prostora jedino prihvatljiv (ako ne uzmemo u obzir bivolji rog sa kojim sam jedino i radio a koji je bio u upotrebi ali ne objašnjava belu boju donjeg dela (stomaka) lukova oslikanih na srpskim freskama, danas ga je lako nabaviti preko specijalizovanih firmi).Medjutim, ostali delovi se mogu iskoristiti svakako.Za informaciju, u izradi refleksnog luka potrebno je minimum godinu dana...takav je proces:) Veliki pozdrav.

@miladinović, naravno da si bio od koristi, uhaladža je obećao da će mi poslati čim bude dobio.Hvala vam puno.Nadam se da će mi se još neko javiti.
Puno pozdrava svim članovima foruma
 
Hvala na objasnjenju oko razlike izmedju ovnujskih i jarcijih rogova. Svojevremeno sam ja jarca pronasao za Sergejevo stado, prosle jeseni je jarac uginuo a rogovi zavrsili na pravom mestu odnosno kod tebe. Inace je jarac bio izuztena jedinka neverovatne harizme i drzanja. Svoj vek je proveo vodeci stado koza na ispasi u svrljiskoj kilisuri kod sela nisevca.Moram da se zahvalim i porodici Hraneta poznatog kozara iz Nisevca koja je imala razumevanja i prodala nam jarca u cilju ocuvanja autohtonih rasa.
Kod svrljiske ovce je nazalost izrazen trend sutih ovnova pa ce tu teze da ide, ali vidim da ti drustvo sa pestera nudi pomoc pa ne sumnjam da ce biti jakih rogova za lukove. U mom kraju su stari ljudi ovako pricali kada se jarcevi biju djavo im stoji na vrh rogova a kada se ovnovi biju zbog siline udaraca djavo bezi deset metra ispod zemlje a krv siklja na sve strane.Ovo narodno kazivanje svakako da nalazi potporu i u tvom prakticnom iskustvu o jacini ovnovskih rogova.
 
mitić je napisao(la):
Hvala na objasnjenju oko razlike izmedju ovnujskih i jarcijih rogova. Svojevremeno sam ja jarca pronasao za Sergejevo stado, prosle jeseni je jarac uginuo a rogovi zavrsili na pravom mestu odnosno kod tebe. Inace je jarac bio izuztena jedinka neverovatne harizme i drzanja. Svoj vek je proveo vodeci stado koza na ispasi u svrljiskoj kilisuri kod sela nisevca.Moram da se zahvalim i porodici Hraneta poznatog kozara iz Nisevca koja je imala razumevanja i prodala nam jarca u cilju ocuvanja autohtonih rasa.
Kod svrljiske ovce je nazalost izrazen trend sutih ovnova pa ce tu teze da ide, ali vidim da ti drustvo sa pestera nudi pomoc pa ne sumnjam da ce biti jakih rogova za lukove. U mom kraju su stari ljudi ovako pricali kada se jarcevi biju djavo im stoji na vrh rogova a kada se ovnovi biju zbog siline udaraca djavo bezi deset metra ispod zemlje a krv siklja na sve strane.Ovo narodno kazivanje svakako da nalazi potporu i u tvom prakticnom iskustvu o jacini ovnovskih rogova.
Ova prica starih ljudi je vrlo interesantna tako da mogu da je iskoristim kada budem pisao rad,mada su Turci Osmanlije koristili za ratne lukove i jareci rog vrste iz oblasti Ajdin.Takodje mnoge centralno-azijske kulture su koristile i rog kozoroga koji je veoma podesan.
Veliki pozdrav
 
Hteo sam da pisem o jednoj legendi o prvom Antickom Makedonskom kralju Karan.
Karan je sakupio vojsku i dosao u oblast Voden danas Edesa, isao je za stadom koza jer mu je tako bilo pretskazano, sa pomocu magle uspeo je da osvoji grad gde je postavio svoj presto.
Grad je nazvan Ajga po kozi. Otad je na glavu nosio rogove, a kasnije i negovi naslednici.
negovo ime KARAN=KORON=ROGAT ili KORONA u srednjem veku, a danas jednostavno KRUNA.
Sa vremenom kruna se pocela praviti od metala ali je oblik morao da bude sa siljke koji su asocijacija na rogove.
Cak se i u islamu srece termin ZUL KARNIJAN-ONAJ SA DVA ROGA
 
@ЛИЧНО
Ali Karan je bio brat kralja grada Argosa kako izvestava grcki pisac Teopombos.Zasto bi se pre osnivanja grada Egaj obratio prorocistu u Delfima? Ovo su vrlo skakljive teme za Makedonce i Grke to sigurno znam.
A kako tumacis naziv grada Velesa imajuci u vidu staroslovenskog boga Velesa koji se pojavljuje takodje sa rogovima...neke veze ima ali nadamo se da ce to istorija dokazati.

Pošto je tema ovnujski rogovi domaćih rasa ja bih napravio digresiju u vezi onoga zbog čega sam i otvorio ovu temu.
Naime, u srednjovekovnom srpskom zidnom slikarstvu pored biblijskih predstava i kompozicija koje imaju striktno kanonski i verski karakter vrlo često se sreću i laički elementi koji ulaze u slikarstvo kao što su oružje, odeća i sl. Takodje kada se u scenama pojavljuju životinje slikar nije mogao da ih predstavi drugačije nego što ih je video u okruženju.Evo tipičnog primera,predstava ovna Racke ovce koja se pojavljuje u zadužbini srpskog cara Stefana Dušana, manastiru Lesnovo u okviru kalendara. Dakle Racka ovca se gajila u srednjovekovnoj Srbiji a sam izraz Racka znači Srpska i potiče iz madjarskog jezika jer Madjari Srbe jedini zovu njihovim starim imenom Rasci (Rašani).Rog Racke nije pogodan za ono čime se ja bavim.
Nadam se da slika koju postavljam dovoljno ilustruje ono o čemu govorim.
jb7g2v.jpg
 
Najpre hteo bih da pozdravim sve na ovom forumu, zaista sam odusevljen sa kakvim zarom i entuzijazmom se bavite ovim poslom. Takodje, ako ovaj post ne odgovara pravilima forume slazem se da se obrise.

Razlog mog posta je istrazivanje koje radim u saradnji sa lokalnim muzejom pa me je to dovelo do ovog foruma gde,vidim, ima dosta ljudi koji se bave ovcarstvom koji mi mogu pomoci.
Moje istrazivanje se za sada bazira na dokazivanju nacina na koji su u srednjovekovnoj Srbiji i na Balkanu izradjivani ratni lukovi kao deo naoruzanja. Nastojim da dokazem teoriju da je ovnujski rog jedan od materijala koji se koristio prilikom konstrukcije takozvanih refleksnih lukova koji se pojavljuju na srpskim freskama iz XIII,XIV i XV veka a i na freskama sirom Balkana. Mislim da mnogi clanovi ovog foruma mogu da mi pomognu u nabavci ovnujskih rogova starih rasa ovaca sa ovih prostora (sjenicka,bardoka, karakacanska…). Replike lukova mogu se takodje izloziti na nekom sajmu gde se predstavljaju domace rase ovaca…na primer ;-)
Zato ukoliko prilikom klanja ili ne daj boze uginuca bacate ovnujske rogove imajte u vidu da ih ja mogu iskoristiti. Mozemo se dogovoriti i oko placanja posto smatram da ljudi ne zele da gube vreme jer su ipak prezauzeti svojim poslom.
Zahvalnost Miladinovicu i Sergeju Ivanovu na razumevanju i pomoci.
Nadam se da ce slike ilustrovati ono cime se bavim (luk nije moj)
Puno pozdrava

1j6ued.jpg


34q206t.jpg

Na dan ovog sveca sam se ja rodio.I uvek se pada taj dan jer se on ne seli iz 21 jula.
 
Nazad
Vrh