poljolink
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Rezultati 21 do 31 od 31

Tema: Izumiranje medonosnih pčela

Član futurefarming avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    4,108
    Zahvalio se
    70
    Zahvaljeno 255 puta na 198 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    sarbanac druže, nije to rešenje već bežanje od problema kao kad amerikanci uvoze pčele iz australije (i ne brinu). O afrikanizovanim pčelama najbolje govori br. smrtnih slučajeva od Meksika do kanade.

Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    4,108
    Zahvalio se
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    "Naučnici su se dugo pitali šta izaziva masovni pomor pčela širom sveta, da bi nedavno otkrili da je krivac jedna parazitska mušica po imenu apocephalus borealis."

http://www.b92.net/zdravlje/vesti.ph...&nav_id=571555

Banned
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Poruka
    1,633
    Zahvalio se
    226
    Zahvaljeno 340 puta na 237 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ova parazitska mušica ustvari živi kao parazit na bumbarima ali prelazi i na pčele. Košnice koje se koriste u pčelarstvu nisu prilagođene pčelama već čoveku što je dovelo do raznih bolesti pčela. U svetu i kod nas se ispituju razne košnice koje bi obezbedile pčelama približne uslove kao u prirodnim staništima. U prirodi pčele opstaju bez pčelara i njegovih lekova ustvari otrova iako varoa pa i ova muva parazit postoji koliko i pčela. Naš pčelar iz Bora Ivan Brndušić Brnda je našao rešenja da svoje pčele ne tretira nikakvim preparatima već 20godina. Povoljna mikroklima u košnici koja odgovara pčelama i njihovom životu kao u prirodi omogućuje im da zive i da mogu same da se izbore sa raznim bolestima i napastima.

Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    4,108
    Zahvalio se
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Svaka čast čoveku, to je pravi put, može li još neka informacija ili link o tome?

Banned
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Poruka
    1,633
    Zahvalio se
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ja pratim po netu svaku reč koju je napisao. To sa linkovima mora neko drugi nerazumem se u tehniku. Brndin nukleus od 5 ramova sa merom 195+ 240 i visinom 242 što je polovina rama lr nije potrebno ničim tretirati. Ovaj nukleus je namenjen da bude u funkciji sa lr košnicom jer kad se sastave dva rama po dužini dobije se lr ram. Međutim dosta se pčelara odlučuje da pčelari ovim nukleusom i to vrlo uspešno. Brnda je modifikovao i alpsku sa 9ramova. 340puta 340 visina 242. Nema donje leto već koristi okrugli otvor prečnika 35mm na 70mm od gornje ivice nastavka. Ako bog da ovog proleća ću naseliti pčele u ovu košnicu. Ako uspem da to uradim otvorićemo temu o ovoj košnici i načinu pčelarenja.

Banned
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Poruka
    89
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Nestala bića na zemlji ne mogu da zamene nijedna druga. Takođe nijedna rasa pčela ne može da zameni drugu.

Banned
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Poruka
    1,633
    Zahvalio se
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ova zima je za puno pčelara bila katastrofalna. Desili su se veliki gubitci. O čemu se radi? Šta je razlog? Zašto pčele u prirodnim staništima opstaju za razliku od pčela u modernim opšte prihvaćenim tipovima košnica. Dali je došlo vreme da se nešto mora menjati u načinu pčelarenja? Mislim da se treba okrenuti list i omogućiti život pčelama što približnije prirodnim uslovima. Dali je to tip košnice, prirodno rojenje, ne prihranjivati šećerom, ne trovati varou. Pitanja je mnogo a odgovora malo. Pčele iz godine u godinu gube bitku sa bolestima i štetočinama. Nešto se mora preduzeti da se omogući opstanak pčele.

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Poruka
    40
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    podrzavam trutonjin komentar. u potpunosti.

Član stole77 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Poruka
    534
    Zahvalio se
    80
    Zahvaljeno 18 puta na 18 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Član kandelabar avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Poruka
    109
    Zahvalio se
    21
    Zahvaljeno 12 puta na 12 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Vidim da slabo su posjecene ove stranice o pcelarstvu ocito ljudi se okrecu ili vocarstvu ili stocarstvu ili poljoprirednim kulturama,a proizvodnja meda nesigurna iz razloga sto su pcele insekti oko kojih treba puno znanja..
    Ja sam uzeo 2 kosnice da probam za pocetak ,a mislio sa msa 5krenut sve super bilo pred zimu izvadio po dva okvira sa strana da ih spremim za zimu bio mi jedan pcelar poprsko ih protiv varoe mislim oksalnom kisleinom nisam isguran gore sam imao pogacicu stavljenu u obe kosnice (osnova+nastavak) u jednoj mi je stradalo komplet drustvo ,a u drugoj ostalo nekih 30% navece je bilo minus 5 uglavnom kad sam dosao pcele su jos bile zive ali umorne nisu mogle da se krecu...Da li je smrzla im ta oksalna kiselina na krilima zbog kondenzacije ili sta vec uglavnom vrlo je tesko najvjerovatnije cu i ovo obatalit i gotovo..

Administrator novii avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Poruka
    3,561
    Zahvalio se
    211
    Zahvaljeno 450 puta na 290 poruka
    Tekstovi u blogu
    82
    Downloads
    67
    Uploads
    113
    Teško da je oksalna kiselina dovela do stradanja, već isključivo toplije vreme ove godine. Pčele su se više trošile u jesenjem delu i nisu bile spremne za zimu a i dalje su aktivne, tako da će biti još dosta gubitaka. Mislim da ne bude zabune nije direktno odgovorno toplije vreme za ovako stanje, nego pogoduje ostalim problematičnim uzrocima koje dovode do stradanja pčela.
    Dozvolite nam pristup informacijama i slobodu odlučivanja
    Poljolink - adresar | Često postavljana pitanja | Poljoinfo blog | Poljoprivredna dokumentacija | Izgubljena lozinka

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12