Парадајз

M

milan88

Guest
Paradajz je jedna od načešće gajenih vrsta povrća, pa otvaram temu da se popriča o načinima gajenja, zaštite i na kraju kako ga prodati.
 
Pa što se tiče paradajiza ima sistem gajenja inustriskog paradajiza i paradajiza za kućnu upotrebu. Neznam koliko je kod nas razvijena proizvodnja industriskog paradajiza, ali ovaj za kućnu proizvodnju se veoma mnogo gaji. Pogotovo u plastenicima. Toliko znam, ali ću se morati malo raspitati kod kolege. :cao:
 
Какво наводњавање иде у пластенике за парадајз,колико кошта метар квадратни пластеника и шта улази у ту цену и колико кошта остала опрема?
 
U plastenike za uzgoj paradajza bi moram da ides samo na navodnjavanje sistemom kap po kap da bi dosao do zadovoljavajucih uslova, preko koga bi ujedno i vrsio prihranu biljaka.. Za pocetak bi mozda trebao da probas sa tunelima 6-8m sirine, koje bi ti najjeftinije bilo da uradis u svojoj izvedbi.. Znaci kupis cevi, savijes, ofarbas, pobodes, prekrijes... Za cene kupovnih objekata ti ne mogu tacno reci, ali iz licnog iskustva izrada objekata sirine 6,25m, visine do oluka 2.5m-3m, sa duplom folijom, cevima za grejanje i sistem za navodnjavanje (samo trake ili kapljaci, bez pumpi) kosta me oko 20e po kvadratu.. Dok to sistemom kljuc u ruke ide od 30e pa koliko god mozes da im das :)
 
Da li neko zna ko se bavi proizvodnjom rasada paprike i paradajza u Bosni i Hercegovini.
 
tema je ok ali su odgovori malo stariji , mislim konkretno na igorove , sve se slazem oko pravljenja plastenika ali ima jedan bitan detalj koji je igor zaboravio da navede , to kupis cevi savijes ofarbas i pobodes e tu je problem , cevi treba ubaciti jedno 30-40 cm u zemlju i iskopati oko cevi za jedan asov u krug rupu i u nju sipati beton , i toje onda prava stvar , da nebi morao posle neke oluje da trazis plastenik po komsiluku , a svedoci smo da se vreme malo menja i da se pojavljuju neke oluje koje nose sve pred sobom , toliko samo da dopuni igora a ovo ostalo je ok stoje napisao :cao:
 
Kod mene u okolini nema toliko jakih vetrova, tako da mi nikad se nije desilo da vetar oduva tunel.. Velike plastenike betoniram, al te tunele ne.. Ukopamo ih na 30cm, a sve lukove poprecno spojim i tako ucvrstimo, i jos kad ga folija od gore pritisne.. nema da mrda :)

Tamo gde duva cesto jako vetar, treba obratiti paznju na pravac postavljanja.. Bitno je da je zatvoren kad duva vetar, i nece rusiti tunele, al cim moze da udje pod njega, moze da ga savije ko nista..

Mislim da veci problem napravi sneg i led nego vetar..
 
IGORE upravo se to kod nas desilo pao je veoma vlazan sneg , 95% plastenike su pali ,poceo je padati ujutru oko 1h pa do 5h je sve popadalo paradajz je vec imao plodove
 
To vam se desilo ove godine?

To je onda podobrano padalo kad je uspelo da ga polomi za tako malo vremena :( Mi cistimo kad vidimo da je jako vlazan i da nece sam da padne sa folije.. Al to je stvarno tesko kad pada tako kasno, niti je mogao ko da vidi ni da nesto preduzme :(
 
to nam se desilo 24 marta ljudi su izasli da ciste ali sneg je bio veoma vlazan, nije mi bilo zgodno da poslikam
 
Igor je napisao(la):
U plastenike za uzgoj paradajza bi moram da ides samo na navodnjavanje sistemom kap po kap da bi dosao do zadovoljavajucih uslova, preko koga bi ujedno i vrsio prihranu biljaka.. Za pocetak bi mozda trebao da probas sa tunelima 6-8m sirine, koje bi ti najjeftinije bilo da uradis u svojoj izvedbi.. Znaci kupis cevi, savijes, ofarbas, pobodes, prekrijes... Za cene kupovnih objekata ti ne mogu tacno reci, ali iz licnog iskustva izrada objekata sirine 6,25m, visine do oluka 2.5m-3m, sa duplom folijom, cevima za grejanje i sistem za navodnjavanje (samo trake ili kapljaci, bez pumpi) kosta me oko 20e po kvadratu.. Dok to sistemom kljuc u ruke ide od 30e pa koliko god mozes da im das .

AUUU pa to su fantasticne cifre i za objekte 4m do oluka i dupla duvanom folijom.
mogo je to jeftinije u samoizgradnji.
:cool: :cool:
Post je spojen: [time]1257531271[/time]
_________________________________________________
Igor je napisao(la):
To vam se desilo ove godine?

To je onda podobrano padalo kad je uspelo da ga polomi za tako malo vremena :( Mi cistimo kad vidimo da je jako vlazan i da nece sam da padne sa folije.. Al to je stvarno tesko kad pada tako kasno, niti je mogao ko da vidi ni da nesto preduzme :(



ljudi nemoj da se neko oslanja na kvalitet konstrukcije ili folije kad je sneg u pitanju, pa pre neku godinu je u poljskoj pala sajamska hala od težine snega
SNEG SE UVEK CISTI CIM PREDJE 10CM A SAM NE SKLIZNE.
:cool:
 
Bavim se proizvodnjom spanaca,paradajza i krastavca u plastenicima.Hteo bih da snekim razmenim misljenja i iskustva u proizvodji tih proizvoda.
 
Nazad
Vrh