Парадајз

pozdrav svim povrtarima!

hteo sam vas nesto pitati,ako mozete da mi pomognete. radi se o tome da imam jedam mali platenik od 50 kvadrata,i hteo sam da posejem paradaiz,nikada do sada nisam o tome razmisljao pa sam se sada malo raspitao kod nekih "drugara" sta i kako mi treba.ali opet ste vi iskusniji i interesuje me konkretno da li je tacno da se paradaiz sadi pocetkom aprila?da li je bolje da uzmem gotove biljke i da ih sadim,koja je cena najlona koji ide na plastenik,koja je cena navodnjavanja kap po kap za ovu povrsinu?da li je tacno da na jednu foliju idu dva reda po sredini a sa strane putic,da li je dobra sorta paraiza NEMONETA :haha: molim vas neke priblizne informacije ako nije problem,hvala vam puno :cao:
 
Da li je neko radio paradajz MONRO,enza zaden,da li znate kakav je: ranostasanost,prinos.
Čitao sam o njemu,ali iskustvo je puno vjerodostojnije od knjige tj. nije sve tako kako piše......svi to znamo.
 
Jedno pitanje za kolege povrtare. Da li radite industrijski paradajz, ima li nekog otkupa, kakva su iskustva?
 
nebojsa je napisao(la):
Jedno pitanje za kolege povrtare. Da li radite industrijski paradajz, ima li nekog otkupa, kakva su iskustva?
Postoje dobre sorte i hibridi sto nasi sto strani ali kod mene nema organizovanog otkupa,cuo sam da ima negde u vojvodini ali nije proverena informacija
 
topalovic je napisao(la):
nebojsa je napisao(la):
Jedno pitanje za kolege povrtare. Da li radite industrijski paradajz, ima li nekog otkupa, kakva su iskustva?
Postoje dobre sorte i hibridi sto nasi sto strani ali kod mene nema organizovanog otkupa,cuo sam da ima negde u vojvodini ali nije proverena informacija
Kod nas hladnjača u apatinu je ugovarala nešto i to ne velike površine uglavnom sorte i hibride u tipu šljivara.Znam da je cena bila skromna 5-6 centi za kilo.S obzirom da taj paradajz rodi ko šuga nije teško izračunati koliko vredi 1 ha proizvodnje.Nektar iz Bačke palanke ali uslov je min 5 Ha i mehanizovano se bere u njihovoj režiji.
Za druge nisam čuo.
 
Pa tih 5-6 centi je baš mizerija. Al ćemo da se namlatimo para :haha:
Nisam pravio nikakvu kalkulaciju ali pri takvoj ceni teško da može da ostane nešto vredno rada.
 
Sad vec prosle godine kad sam pocinjao drug mi preporucio Amati-ja,i pokazao se dobro ujednacen plod, podjednako sazrevanje i nije puno zahtevan,na prolece planiram da krenem sa Big bifom i za njega imam dobru preporuku.Svaki izadje oko 21-22e za 500semenki.Sutra bas idem da kupim nesto od semena pa ce mo videti ako imaju i koja je zaista cena.
 
topalovic je napisao(la):
Kurkela je napisao(la):
Cena Misela 3550 din. 500 semenki
Danas razgledao u polj, apoteci.
jesi radio "medinu" f1
Nisam
Radilli smo zadnje JAGUAR I BIG BEEF :cao:
@ Sasa J
I jedan i drugi smo radili godinama.

Amati je ekstra paradajz, ali ima manu sto u cvetanju, hoce dosta da odbaci (smetne).
Izbacili smo ga pre par godina, jer je poceo da podbaciva sa rodom.
Inace je zamena staroj Arleti

Sto se tice Big beef sorte, izuzetno krupna sorta, mana je sto ima cvet na vrhu ploda.
Jer ne moze oformiti oblik, na tolikoj krupnoci. Malo je meksi paradajz. :cao:
6rkqow.jpg
 
Ma ja sam radio "jaguar" i on mnogo rodi ali kad dodje vreme brenja pojavljuju se beli pecati kao kod belle-a.A "big bef" sam radio pre 6-7 godina dobar paradajiz ali je mnooooogo mekan i desava se da ako je hladno vreme da ima srastle cvetove tj duple i kada se oplode budu van klase.Kod mene ovde u selu svi hvale "medinu" na sav glas ja sam je gledo nesto mi je slicna sa top kapijem.Amati je ok malo pozni,dobro rodi a mana mu je sto ima zelenu kragnu i desava se izmedju druge i trece katarke lose oplodjava(veliki procenat neoplodjenih cvetova)
 
Neznam sta da sejemo.
Dosta smo izmenjali do sada.
Necemo mnogo paradajza, ako bude
ovaj bezcarinski uvoz, propali smo.
 
Generalno kad pogledas svaki ima po neku manu,treba nabosti onaj koji odgovara,s'obzirom da je vreme ovakvo kakvo je nema vremena za proveru samo na sigurno.@Kurkela primetio sam da ima manje plodova,ja sam za proveru ove godine,jel sam zvanicno od ove poceo sa povrcem,sadio Maraton i Amati(proba)da vidim kako ide sistem rada sa paradajzom.Mnogo sam vise plodova ubrao sa Maratona nego sa Amatija.I naravno ne sadim vise ni jedan ni drugi.Uzeo sam vec Big Beef.
@Topalko desavalo mi se da paradajz sarzi,a kad ga raseces odmah ispod te crvene kore ima tanak sloj zelene,kao da si zelen paradajz ofarbao u crvenu boju:haha:Da li pravilnost ploda zavisi jedino od oplodnje ili su tu i drugi faktori??Pozdrav
 
Što se tiče mog iskustva sa paradazom Bigbef, uvidela sam da trazi dosta pažnje kod zalivanja, veća količina vode dovodi do njegovog pucanja. Dosta je mek paradajz što loše utiče na transport kao i za duže čuvanje za prodaju.
Sada radim Izraelski Viva F1, trenuto je u fazi puštanja pravih listova. Pored njega imam i Tundru koja je prošle godine pokazala odlične rezultate.
 
Vratite se na 12 tu stranicu iste teme.
Imate pisano o Abellus paradajzu.
@ Jagodica
Probaj Izraelsku Nemo Netu,
I Qvin ovaj drugi je od krupnijih :cao:
 
Nazad
Vrh