Парадајз

Juce kuvana prva tura paradajiza 28lit zene su bile vredne. Broj 1 za domacinstvo BIG BIF ,sve sam probao ali on se najbolje pokazao i po prinosu i po ukusu i dobro je otporan na bolesti.U mom soru niko nema paradajiza ,plemenjaca uradila svoje a ja na 40 strukova vec ubrao preko 50kg.
 
Kakav je po ukusi taj paradajz big bif i ns jabucar
Ns jabucar je stara,autohtona sorta,veoma lepo izbalansiranog ukusa,medjutim prevazidjen je za neku vecu komercijalnu upotrebu zbog ,osobine veoma loseg,i kratkog cuvanja,medjutim ako zelis samo za tvoje potrebe to je ok.pored njega je naprevazidjen a cak i mnogo bolji po ukusu,saint pierre ili narvik.
 
Takve neke sorte i trebaju za sopstvenu upotrebu
Pitanje za razmisljanje narode. Kako sada ostaviti seme paradajza kada nema korena koji nije zahvacen nekom bolestinom? Situacija je slicna u celom komsiluku .Ja sam jos i dobar moj bije 2m u visinu ali sada plamenjaca udara na plod, imam nekoliko razlicitih sorti domaceg paradajza ali problem je ostavljanje semena za sledecu godinu.
 
Ja koliko se razumem mislim da bi paradajz za seme morao da uzri na biljci. Tj kada je potpuno zreo da se ubere i vadi seme. Ako ga uberes zelenog i ostavis da uzri mislim da ne valja. Kazem mislim ali nisam siguran eto ima tu iskusnijih pa ce se javiti. Inace sta se desava s paradajzom? Sto ne prskate quadris(ili promesa od galenike mislim da je ista aktivna materija), switch da malo suzbije to? Ja sam pre kisa odradio quadris pre toga obrao sve. Ako treba ponovicu za koji dan postupak.
 
Takve neke sorte i trebaju za sopstvenu upotrebu
Pitanje za razmisljanje narode. Kako sada ostaviti seme paradajza kada nema korena koji nije zahvacen nekom bolestinom? Situacija je slicna u celom komsiluku .Ja sam jos i dobar moj bije 2m u visinu ali sada plamenjaca udara na plod, imam nekoliko razlicitih sorti domaceg paradajza ali problem je ostavljanje semena za sledecu godinu.
svakako to seme nemozes ostaviti posto nemas izolaciju cak i da je sve ok
 
И земља може да се разболи и тада је треба лечити и излечити.Лечење увек траје и мора се одговорно стручно обавити.Произвољност,одокативност, нестрпљење,шкртарење нису пут до успеха.
У биодинамичком виду пољопривредне производње постоји метод којим се,са великом вероватноћом елиминишу споре и бактерије на семену.Но,то није за расправу на овом форуму.
 
Ne bih se slozio da prskanje ne znaci. Ali bih se slozio da zakasnelo prskanje ne znaci. Imam papriku u njivi i u placu u placu nesto malo 700-800 komada i mrzelo me da ovu u placu prskam ajd rekoh neka je. Dok joj u dva dana nije opalo lisce do pola, izgorela. A u njivi negde negde po neki list opao, paprika modra, crna...tako da posto je godina takva kakva je prskajte po planu i programu zastite i delujte pre svega preventivno...
 
kod mene ne vredi, prskao sam preventivno ali dzaba kad skoro svakog dana pada kisa a kada ne pada ima jake rose u apoteci kazu mora da se prska bukvalno u dan kada istice karenca ali to ne preporucuju jer je to mnoogo hemije
 
kod mene ne vredi, prskao sam preventivno ali dzaba kad skoro svakog dana pada kisa a kada ne pada ima jake rose u apoteci kazu mora da se prska bukvalno u dan kada istice karenca ali to ne preporucuju jer je to mnoogo hemije

prvo moras razgraniciti sta je karenca,ako je ona tri dana,a koristio si sistemik ,karenca je navedena za eventualno konzumiranje ploda,a ne za vremensko dejstvo pesticida
 
Koliko uopste traje dejstvo. To nisam nigde nasao na upustvu, samo koliko se puta moze primenjivati maksimalno.
 
Koliko uopste traje dejstvo. To nisam nigde nasao na upustvu, samo koliko se puta moze primenjivati maksimalno.[/QUO
trazis PERZISTENTNOST mada retko ko upisuje na deklaraciji
Ranije sam negde naveo da se mora poznavati aktivna materija,da je mnostvo pesticida izreklamirano radi komercijale,a da aktivne materije sadrze i mnogo jeftiniji pesticidi ali naravno sa kratkom perzistentnoscu,i tada se mora cesto prskati,ali se ,manje trujemo
uslikacu paradajz u ovoj godini koji je dosada prskan samo sa plavin kamenom i zagasenim krecom

- - - - - - - - - -

Koliko uopste traje dejstvo. To nisam nigde nasao na upustvu, samo koliko se puta moze primenjivati maksimalno.[/QUO
trazis PERZISTENTNOST mada retko ko upisuje na deklaraciji
Ranije sam negde naveo da se mora poznavati aktivna materija,da je mnostvo pesticida izreklamirano radi komercijale,a da aktivne materije sadrze i mnogo jeftiniji pesticidi ali naravno sa kratkom perzistentnoscu,i tada se mora cesto prskati,ali se ,manje trujemo
uslikacu paradajz u ovoj godini koji je dosada prskan samo sa plavin kamenom i zagasenim krecom
2ibkpow.jpg
 
Kod tebe suva zemlja :)

Inace sa severa Vojvodine mi kazu da nije ni blizu kao ovde oko Dunava, sto se tice kise. Meni je zemlja non stop mokra. A to je idealno za gljivice.
Cime si tretirano travu? I sta je to prskano po paradajzu? Krec?
 
ma isto je i kod nas kisa non stop ovo je pre par nedelja slikano slikacu danas,pa ces videti paradajz do grudi .
a ovo je plavi kamen i gaseni krec
a travu motikom i paracem
 
Kakav je po ukusi taj paradajz big bif i ns jabucar
Ns jabucar je stara,autohtona sorta,veoma lepo izbalansiranog ukusa,medjutim prevazidjen je za neku vecu komercijalnu upotrebu zbog ,osobine veoma loseg,i kratkog cuvanja,medjutim ako zelis samo za tvoje potrebe to je ok.pored njega je naprevazidjen a cak i mnogo bolji po ukusu,saint pierre ili narvik.

Slažem se potpuno pošto sam sadio i Big beef i nešto NS jabučara i Saint pierre i još Kazanove . Tempirano da sustižu jedan drugog.
Juče mi bio komšija pa smo poredili ukus big beefa i NS jabučara (onako u bašti) i što se tiče ukusa pobedio je NS jabučar... predivan ukus, mada ni big beef ne zaostaje. Ali je NS jabučar stvarno samo za ličnu upotrebu.
Saint Pierre mi sad sustiže pa ću ga na isti način uporediti. Slučajno sam ga posadio na savet komšinice koja mi je rekla da je to industrijska sorta koja ne treba potporu (još se slabo razumem u razne sorte) ali sam nakon sadnje video da je to visoka, bujna sorta i nekako sam ga "suzbio" sa nižim špalirom i 2-3-4 rodne grane. Još mi nije jasno gaji li se on na jednoj ili više grana :sta:, odnosno treba li mu potpora, ili je stvarno u tipu industrijskog pa se pušta na zemlju i ne kidaju mu se zaperci pa ako neko ima iskustva... ?:osmeh:
Kazanova je odlična, još uvek zelen list skoro svugde (više puta tretiran bordovskom čorbom do branja a u početku ridomilom tako da ga je mimoišla plamenjača), Dosta se brao i ima ga još podosta. Ukus isto veoma dobar.
Big beef je bila ufatila plamenjača samo preko noći i odstranjivao sam jedno nedelju dana bolesne plodove. Prskan nakon branja svih zrelih (i bacanja bolesnih) plodova promesom i odmah nakon 5 dana i ponovnog branja dozrelog paradajza prskan sa ridomilom i nebranjem od 3 nedelje (jedan deo nije prskan zbog jela) i plod više nije fatala plamenjača. Čak mi se na jednom delu (polovina big beefa - oko 70 ) i podmladila biljka u gornjem delu stabla pa ponovo moram dosta da zakidam zaperke i plodovi dodro rastu u gornjoj polovini.
Sve u svemu kakva je godina bila ja sam više nego zadovoljan.
 
Poslednja izmena:
ono sto sam primetio je da u ovakvoj godini paradajz mora biti retko nasadjen. cale ga nasadio gusto i sada mogu da se udaran u glavu jer je uprkos ocuvanju lista plod nastradao od 250 korena ako izvucem 50ak kg paradajza bicu zadovoljan
 
Nazad
Vrh